دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

لوازم و ابزار لحیم کاری

دسته هویه 5 فیشه گرداک 952-907
نا موجود
Soldering Iron Handle 5 Plug Gordak 952-907توجه: دسته هویه 5 فیشه 952-907 ، فقط مناسب دستگاه هویه با برند گرداک بوده و با دستگاه هایی مانند کوئیک و دیگر برند ها سازگاری ندارد...
نمايش 1 تا 20 از 26 (2 صفحه)

لوازم و ابزار لحیم کاری

هر فعالیت تعمیراتی در هر زمینه ای که باشد نیاز به ابزارآلات مخصوص و ویژه آن کار دارد. تعمیرات لپ تاپ نیز مستثنی نیست و این کار با استفاده از یک سری ابزار انجام می گیرد. در این بخش با عمومی ترین ابزارآلات تعمیر لپ تاپ آشنا می شویم. هر چند داشتن تمامی این ابزارها به صورت همزمان برای یک تعمیرگاه حرفه ای لپ تاپ ممکن است نیاز باشد اما برای شروع تعمیرات لپ تاپ به همه این ابزارها نیاز نمی باشد. تعمیرکار خود بسته به کاربرد هر ابزار می توان اولویت و نیاز تعمیرکار به آن را تشخیص دهد.

در اینجا به بررسی برخی لوازم مورد نیاز تعمیرات می پردازیم:

• سیم چین-کف چین

سیم چین ها و یا قیچی های سیم بُر از جمله ابزار آلات مکانیکی هستند که به منظور بریدن و قطع کردن سیم ها و کابل ها مورد استفاده قرار می گیرند و بازو های برش دهنده سیم چین که به شکل V می باشند. به وسیله ی اهرم های سیم چین ، کابل ها و سیم ها را قطع می کنند این نوع ابزار از جمله ابزارهای بسیار پر کاربرد در حوزه برق و الکترونیک می باشند که از آن به منظور قطع و برش و یا لخت کردن سیم و کابل استفاده می شود ، نوعی از سیم چین وجود دارد که در اندازه مینیاتوری می باشد و برای قطعِ اضافه سیم های قطعات الکترونیکی که از پشت فیبر مدار چاپی بیرون آمده مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع سیم چین که در بدنه انبر دست ها تعبیه شده و با قرار دادن سیم در پهلوی انبر و بستن آن باعث قطع شدن سیم می شود.

• هویه

هویه یا دستگاه لحیم کاری یکی از ابزارهای رایج و پر‌‌کاربرد در کارهای الکترونیکی می‌باشد که از آن برای متصل و لحیم کردن قطعات الکترونیکی گوناگون و فیش ، کابل ، سیم و کانکتور و ... به یکدیگر استفاده می‌شود. در هویه با استفاده از جریان برق دمای سر هویه بسیار بالا رفته و باعث آب شدن سیم لحیم می گردد. هر هویه به طور معمول دارای یک دسته‌‌ی عایق ، یک المنت برای تبدیل انرژی الکتریکی به گرما و نوک فلزی می‌باشد. در واقع نوک هویه فلزی با انتقال گرما و ذوب سیم لحیمی که بین دو قطعه قرار داده می‌شود ، آن دو قطعه را به هم متصل می‌کند. هویه‌ها براساس کار بردشان دارای طیف متنوعی هستند ، از هویه‌های بسیار ساده گرفته تا هویه‌های چند توانه که دارای کلید یا پیچی برای انتخاب توان و تنظیم دمای هویه هستند نوک هویه در دستگاه هویه مهمترین قسمت آن به شمار می‌رود و با توجه به کاربرد و کارایی هویه ، اندازه و توان نوک آن متفاوت است. برای مثال در لحیم کاری قطعات SDM از هویه هایی با نوک نازک و دمای پایین استفاده می‌شود. در بعضی از هویه‌ها نوک هویه با توجه به کارکرد آن قابل تعویض است ، رایج‌ترین نوک‌های هویه نوک سوزنی ، نوک سوزنی کج و نوک پنسی هستند. در صورت استفاده مناسب از نوک لحیم ، تا یک سال یا بیشتر نیز قابل استفاده خواهد بود.

• سیم قلع

یکی از پرکاربردترین ابزار در فرایند مونتاژ ، سیم قلع است که با عنوان سیم لحیم نیز شناخته می شود. برای انتخاب سیم لحیم مناسب باید به دمای ذوب پایین آن توجه ای ویژه داشت. آلیاژ سیم های لحیم از قلع و سرب ساخته شده است که میزان درصد هر کدام بر روی قرقره سیم قلع درج می شود. بعنوان مثال مقدار 60.40 به معنای 60 درصد قلع و 40 درصد سرب می باشد. قلع موجود در سیم قلع باعث افزایش مقاومت آن در برابر فرسایش و خوردگی آن می شود. به دلیل سرطان زا بودن سرب موجود در سیم قلع نوع دیگری از آن استفاده می شود که به آن Lead Free یا بدون سرب می گویند که برای مثال آلیاژ آن 99/3 قلع و 0.7 مس می باشد. یکی دیگر از تفاوت های سیم لحیم های موجود در بازار وزن و قطر آنها می باشد که در بازار بصورت حلقه های 100 تا 250 گرمی و قطر 0.2 تا 1 میلی متر موجود می باشد.

• سیم پیچ

هرگاه از یک سیم جریان عبور کند در اطراف سیم یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود. اگر مقدار جریان ثابت باشد ، شدت میدان مغناطیسی در هر نقطه از اطراف سیم ثابت خواهد بود. همچنین در این حالت جهت میدان مغناطیسی نیز همواره ثابت خواهد بود. اما در صورتی که مقدار جریان متغیر باشد ، در اطراف سیم یک میدان مغناطیسی متغیر ایجاد خواهد شد. یعنی در این حالت شدت و جهت میدان مغناطیسی پیوسته تغییر می‌کند. اما در هر حال شدت میدان مغناطیسی ایجاد شده ، در هر لحظه در نزدیکی سیم بیشتر است و هر چه از سیم دورتر شویم میدان مغناطیسی ضعیف‌تر می‌شود. حال اگر یک سیم راست را پیچیده و به شکل فنر درآوریم ، با عبور جریان از آن ، میدان مغناطیسی اطراف حلقه‌های این سیم ‌پیچ با هم جمع شده و یک میدان مغناطیسی قوی‌تر را تشکیل می‌دهند که این میدان مغناطیسی شبیه به میدان مغناطیسی اطراف یک آهنربای دائم می‌باشد. به این سیم ‌پیچ ، بوبین یا سلف نیز می‌گویند.

• خمیر فلکس

خمیر فلکس یا روغن فلکس ، ماده‌ای است که در هنگام لحیم کاری استفاده می‌شود. لحیم کاری عملی است که سیم‌ها و بخشهای مختلف یک مدار و یک قطعه را به یکدیگر متصل می‌سازد. در لحیم‌کاری باید از ماده‌ای استفاده شود که خاصیت‌ رسانایی بالایی داشته باشد و بتواند به خوبی بین دو قطعه ارتباط برقرار کند. عمل لحیم کاری بسیار مهم است ، به گونه ای که در هنگام لحیم کاری نباید بخشهای دیگر موبایل نیز تحت تأثیر نامطلوب کشسانی شدن ماده لحیم قرار می‌گیرند. در هنگام لحیم کاری استفاده از خمیر فلکس تعمیرات موبایل باعث می‌شود قلع یا سیم لحیم به دو قطعه جذب شود و تا جایی که امکان دارد به بخشی از سیستم تبدیل شود و مانع از اتصال پایه ها به یک دیگر گردد. از این رو ، از خمیر فلکس به عنوان ماده ی جذب کننده ی قلع به پایه ها در تعمیرات موبایل استفاده می‌شود. خمیر فلکس دارای انواع مختلفی است و تفاوت درصد ماده‌های تشکیل‌دهنده آن باعث بروز این تفاوت شده است.

این محصول در حال حاضر در دسترس نیست. لطفا ایمیل و مشخصات خود را کامل کنید تا در صورت موجود شدن کالا سریعا شما را مطلع سازیم.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات