دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

دی وی دی رایتر لپ تاپ

DVD RW Laptop H.L Sata Slim 12.7mm_Refurbishedاین درایو قابل استفاده با لپ تاب های زیر می باشد:  Dell 1545 Dell 1564 Dell 5010 Lenovo G510 HP 4530 HP 4520 Acer 5738 ..
4,316,400 ریال
DVD RW Laptop H.L Sata SuperSlim 9.5mm_Refurbishedاین درایو قابل استفاده با لپ تاب های زیر می باشد:  Dell 1545 Dell 1564 Dell 5010 Lenovo G510 HP 4530 HP 4520 Acer 573..
4,643,400 ریال
DVD RW Laptop Sata SuperSlim H and L-E1_9mmاین درایو قابل استفاده با لپ تاب های زیر می باشد:Dell 15R-Inspiron 3521Lenovo G5070Lenovo G500SAcer E1-572Asus X550..
5,700,700 ریال
DVD RW Laptop Toshiba-Samsung Sata Slim_12.7mm_Refurbishedاین درایو قابل استفاده با لپ تاب های زیر می باشد: Sony Cw HP 4530 HP 4520 Asus K55 Asus K53 Sony EB Dell 1545 Acer 5742 Acer 5738 HP Dv6-1000 Dell 5010 Del..
4,316,400 ریال
DVD RW Laptop Sata Slim Philips-Lite On 12.7mm_Refurbishedاین درایو قابل استفاده با لپ تاب های زیر می باشد:  Dell 1545 Dell 1564 Dell 5010 Lenovo G510 HP 4530 HP 4520 ..
4,316,400 ریال
درایو لپ تاپ دی وی دی رایتر فیلیپس لایتون Sata Superslim E1 9mm
نا موجود
DVD RW Laptop Sata SuperSlim H and L-E1_9mmاین درایو قابل استفاده با لپ تاب های زیر می باشد:Dell 15R-Inspiron 3521Lenovo G5070Lenovo G500SAcer E1-572Asus X550 ..
درایو لپ تاپ دی وی دی رایتر H.L Sata Slim 12.7mm یک سال گارانتی
نا موجود
DVD RW Laptop Sata Slim H.L_12.7mmاین درایو قابل استفاده با لپ تاب های زیر می باشد: دل اینسپایرون Dell inspiron 1545 دل اینسپایرون Dell Inspiron 1564 دل اینسپایرون ان Dell inspiron N5010 لنوو جی Lenovo G510 اچ پی..
درایو لپ تاپ دی وی دی رایتر توشیبا-سامسونگ Sata Slim 12.7mm یک سال گارانتی
نا موجود
DVD RW Laptop Toshiba_Samsung Sata Slim 12.7mm_One Year Warrantyاین درایو قابل استفاده با لپ تاب های زیر می باشد: Dell 1545 Dell 1564 Dell 5010 Lenovo G510 HP 4530 HP 4520 Acer..
درایو لپ تاپ دی وی دی رایتر فیلیپس لایتون Sata Slim 12.7mm یک سال گارانتی
نا موجود
DVD RW Laptop Sata Slim Philips-Lite On_12.7mmاین درایو قابل استفاده با لپ تاب های زیر می باشد:  Dell 1545 Dell 1564 Dell 5010 Lenovo G510 HP 4530 HP 4520 Acer 5738 ..
نمايش 1 تا 20 از 84 (5 صفحه)

آیا دستگاه شما بخشی برای گذاشتن دی وی دی یا سی دی دارد؟ آیا می‌دانستید که دی وی دی درایو ها انواع مختلفی دارد؟ در این مقاله ما به معرفی دی وی دی درایو لپ تاپ می‌پردازیم و انواع آن را به شما معرفی می‌کنیم. دی وی دی درایو ها از طریق پورت‌های مختلفی می‌توانند به مادربرد متصل شوند، ما تفاوت این پورت ها را ذکر کرده‌ایم. همچنین نکات مهمی درباره نگهداری درایو لپ تاپ برای شما گردآوری‌شده است که حتماً آن را مطالعه نمایید. اگر درایو شما خراب‌شده است، یک راهنمای کامل از خرید تا تعویض آن جمع‌آوری شده که توصیه می‌کنیم آن را بخوانید. تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

 

نحوه تشخیص دی وی دی های لپ تاپ

در این ویدیو به شما تفاوت دی وی دی ها و پورت و ... را توضیح خواهیم داد.

 

 

دی وی دی رایتر لپ تاپ

دی وی دی درایو قطعه‌ای از لپ تاپ است که مادربرد متصل شده و به‌طور خاص برای خواندن DVD و CD ها استفاده می‌شود. درایور لپ تاپ با استفاده از نور لیزر یا امواج الکترومغناطیسی، اطلاعات ثبت‌شده بر روی دیسک‌ها می‌خواند. یک درایور لپ تاپ می‌تواند اطلاعات را از روی دیسک‌های فشرده بخواند یا آنکه اطلاعات را بر روی دیسک‌ها ثبت کند.

انواع دی وی دی لپ تاپ

1. دی وی دی درایور لپ تاپ از نظر ظاهر و اندازه ابعاد مختلفی دارد که به شکل زیر است؛

 • Slim 12.7mm

 • Superslim 9.5mm
 • Superslim 9mm

2. همچنین درایور لپ تاپ ازنظر عملکرد به دو شکل مختلف هستند؛

 • دی وی دی درایو مکشی

در این نوع در دی وی دی درایو، اگر شما دیسک را بر لبه‌ی دستگاه قرار دهید، دیسک به داخل کشیده می‌شود؛ مانند دی وی دی درایور های ماشین.

 • دی وی دی درایو کشویی

این نوع دی وی دی درایو در لپ تاپ ها بسیار بیشتر دیده می‌شود. در این نوع درایور ها، دکمه‌ای بر روی قطعه وجود دارد که با فشردن آن محفظه‌ای که برای قرار دادن دیسک است خارج می‌شود. با فشردن مجدد همان دکمه، محفظه به داخل می‌رود. همچنین یک پنل بر روی این دی وی دی درایوها قرار دارد که همانند درب قطعه عمل می‌کند.

تفاوت دی وی دی درایور IBM و IDE و SATA 

در ادامه به تفاوت‌هایی که این 3 دی وی دی درایو باهم دارند، اشاره می‌کنیم؛

 • IDE؛ این نوع دی وی دی درایو دارای قدیمی‌ترین نوع پورت می‌باشد.

 • IBM؛ این سری از درایو ها، مخصوص لپ تاپ های قدیمی شرکت لنوو می‌باشد. تفاوت IBM با IDE خط وسط پورت آن می‌باشد.

 • SATA؛ این نوع درایور ها پرفروش ترین و پرکاربردترین پورت را در حال حاضر دارند.

اپتیک دی وی دی رایتر لپ تاپ ( لنز dvd rw )

اپتیک در درایو ها، همان بخش است که وظیفه خواندن و نوشتن را دارد. در ادامه به اپتیک های درایو ها اشاره می‌کنیم؛

 • CD-RW؛ سی دی درایو قدیمی‌ترین نوع می‌باشد که فقط قابلیت خواندن و نوشتن CD را دارد.
 • DVD-RW؛ دی وی دی درایو علاوه بر خواندن سی دی، قابلیت خواندن و نوشتن بر روی DVD ها را نیز دارد.
 • Blu-ray writer؛ بلوری رایتر ها دارای 2 اپتیک می‌باشند که یکی از آنها DVD-RW و دیگری BLU-RW است و قابلیت خواندن و نوشتن دیسک های بلوری را دارند.

نکات مهم در نگهداری از دی وی دی درایو ها چیست؟

برخی اوقات با بی‌دقتی و سهل‌انگاری ممکن است به درایور لپ تاپ خود آسیب وارد کنیم، به‌نحوی‌که نیاز به تعمیر یا تعویض پیدا کند. نکات زیر را در نظر داشته باشید تا این قطعه آسیب‌ندیده و مدت‌زمان بیشتری را برای شما کار کند؛

 • به آن ضربه نزنید.
 • درزمانی که محفظه قرارگیری دیسک بیرون است، آن را با دست به داخل هل ندهید. به‌جای این کار از دکمه‌ای که دارد برای داخل کردن محفظه وجود دارد، استفاده نمایید.
 • در زمان قرار دادن دیسک، آن را به‌طور صحیح در آن قرار دهید و به‌صورت برعکس نگذارید.
 • قبل از قرار دادن cd یا dvd در داریو ، از ضخیم بودن سطح آن اطمینان حاصل نمایید.

تعمیر دی وی دی درایو لپ تاپ

به هر دلیلی ممکن است که دی وی دی درایو شما آسیب ببیند و نتواند کار کند. تعمیر دی وی دی درایور می‌تواند یکی از راه حل های ممکن برای این مشکل شما باشد. تعمیر این قطعه کار آسانی نبوده و برای انجام این کار باید به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه نمایید تا این کار را برای شما انجام دهند.

خرید و قیمت دی وی دی رایتر لپ تاپ

اگر دی وی دی درایو شما قابل تعمیر نبود و نیاز به تعویض آن پیدا کردید، نکات زیر را در زمان خرید دی‌وی‌دی درایو لپ تاپ در نظر داشته باشید تا بتوانید یک درایور مناسب برای دستگاه خود تهیه نمایید.

 • اندازی دی وی دی درایو؛ اندازه و ابعاد این قطعه می‌تواند متفاوت باشد. پس در زمان خرید توجه داشته باشید که اندازه این درایور مناسب لپ تاپ شما باشد.
 • مکشی / کشویی؛ حتماً در زمان خرید این نکته را در نظر داشته باشید که درایور شما از کدام نوع است.
 • نوع اتصال؛ در زمان خرید درایور لپ تاپ، حتماً توجه داشته باشید که اتصال این قطعه با مادربرد شما از نوع SATA است یا IDE.
 • در برخی مدل‌های خاص لپ تاپ، مثل DELL E6400، SONY VGN Z و SONY VPC S حتماً باید DVD درایو مخصوص دستگاه را تهیه نمایید.

تعویض دی وی دی درایو لپ تاپ

تعویض دی وی دی درایور در لپ تاپ های مختلف، متفاوت است. در برخی دستگاه‌ها دسترسی به آن آسان است و با باز کردن پیچ نگه‌دارنده آن، به راحتی تعویض می‌شود. اما در برخی دیگر باید که قاب لپ تاپ به‌صورت کامل باز شود. برای آموزش تعویض درایور خود می‌توانید به بخش وبلاگ سایت ما مراجعه نمایید و با جست‌وجوی مدل لپ تاپ خود، فیلم کامل تعویض این قطعه در لپ تاپ را مشاهده نمایید.

دی وی دی درایو های اکسترنال چیست؟

رفته‌رفته لپ تاپ ها به سمت نازک‌تر شدن و سبک‌تر شدن پیش می‌روند. امروزه در اغلب لپ تاپ‌ها دی‌وی‌دی درایو حذف‌شده است تا دستگاه وزن کمتری داشته باشند. اگر لپ تاپ شما درایو نوری ندارد و درعین‌حال شما نیاز به این قطعه دارید، توصیه ما این است که یک دی وی دی رایتر اکسترنال خریداری نمایید. این درایور از طریق پورت USB به دستگاه شما متصل می‌شود و دیسک‌ها را می‌خواند. شما می‌توانید این دی وی دی درایو اکسترنال را بر روی دستگاه‌های دیگر هم منتقل نمایید.

در این مطلب ما به شما دی وی دی درایو را معرفی کرده و انواع آن را به شما آموزش دادیم. در ادامه نکاتی برای پیشگیری از خراب شدن این قطعه به شما گفتیم تا درایور شما از آسیب به دور بماند. اگر درایور شما نیاز به تعمیر پیدا کرد حتماً به یک تعمیرکار باتجربه مراجعه نمایید تا این کار را برای شما انجام دهد. ممکن است دی وی دی درایو شما قابل تعمیر نباشد و لازم باشد یک درایور جدید برای لپ تاپ خود خریداری کرده و جایگزین قبلی کنید. اگر دستگاه شما دی وی دی درایور ندارند، می‌توانید یک درایور اکسترنال لپ تاپ تهیه نمایید تا دیسک‌ها را بتوانید فراخوانی کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد توانسته باشیم شما در آشنایی با درایور لپ تاپ راهنمایی کرده باشیم.

سوالات متداول

برای اینکار لازم است انتهای دی وی دی رایتر را با خط کش اندازه بگیرید.

خیر، به علت تفاوت سایز DVD امکان پذیر نمیباشد.

در صورت موجود بودن اپتیک لنز، ممکن است ولی معمولا این قطعه موجود نمیباشد.

خیر، بعلت تفاوت در قسمت پنل و قاب لپ تاپ امکان جابجایی ندارد.

این محصول در حال حاضر در دسترس نیست. لطفا ایمیل و مشخصات خود را کامل کنید تا در صورت موجود شدن کالا سریعا شما را مطلع سازیم.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات