دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

فن لپتاپ ام اس آی

فن لپ تاپ ام اس آی GE62هنگ کردن لپ تاپ بدون دلیل مشخص نیز می تواند یکی دیگر از نشانه های خرابی فن لپ تاپ شما باشید ، اگر اخیرا حس میکنید که دستگاه در هنگام انجام کارهای مختلف کند شده این نشانه در کنار نشانه های دیگر مثل احساس گرمای بیش از حد روی کیبورد و بدنه و یا صدای فن می تواند نشانه خرابی فن..
981,000 ریال
فن لپ تاپ ام اس آی CR420وظیفه فن msi cr420 آن است که گرمای حاصل از چیپ‌ها را بوسیله هیت سینک به فن منتقل کند. فن ام اس آی cr420 گرما را به بیرون از لپ تاپ منتقل می نماید. صدای فن لپ تاپ در حالت عادی بسیار کم است ولی وقتی که صدای نا هنجار از لپ‌تاپ می شنوید و همچنین زمانیکه گرمای تولید ..
981,000 ریال
فن لپ تاپ ام اس آی GE62لپ تاپ ام اس آی GE62 دو مدل فن دارد فن CPU و فن GPU. هنگامی که فن MSI GE62-CPU صدای غیر معقول و یا گرم شود بیش از اندازه مشکلی در فن ام اس اي GE62-CPU بوجود آمده است در این صورت دستگاه نیاز به سرویس شدن دارد.خرید و قیمت فن لپ تاپ ام اس آی GE62فن لپ تاپ از طریق یک ک..
970,100 ریال
فن لپ تاپ ام اس آی CR420از کار افتادن و یا بروز اختلال در عملکرد فن لپ تاپ MSI CR420 می تواند زمینه ساز بروز مشکلات جدی در بخش های مختلف لپ تاپ ام اس آی شود. بنابر این درصورت ایجاد صدا و بالا رفتن دمای دستگاه جهت عیب یابی به تعمیرگاه مراجعه نمایید.خرید و قیمت فن لپ تاپ ام اس آی CR420فن ل..
1,253,500 ریال
فن لپ تاپ ام اس آی CX61استشمام بوهای عجیب و غیر طبیعی از داخل دستگاه نیز میتواند از نشانه های خرابی فن لپ تاپ باشد زیرا به مرمر زمان با جمع شدن مو و کرک و الیاف داخل فن و با بالا رفتن حرارت پردازنده این الیاف شروع به سوختن می کنند و باعث ایجاد بوهای نامطبوع می شوند ، پس این مورد را نیز مد نظر دا..
1,144,500 ریال
فن لپ تاپ ام اس آی EX710مشکلات موجود در فن و خرابی آن از جمله مشکلاتی است که علاوه بر آزار دهنده بودن می تواند خسارات زیادی به این قطعه بزند. عیوب مختلفی ممکن است برای فن ایجاد شوند. مشکلاتی مانند صدا دادن فن می تواند بسیار آزار دهنده باشد. علاوه بر آزار دهنده بودن این مساله این مشکل به دلیل وجو..
1,122,700 ریال
فن لپ تاپ ام اس آی GE60اگر هنگامی که دست خود را کنار خروجی هوای لپ تاپ خود قرا می دهید ، هیچ جریان هوایی را حس نمی کنید به احتمال زیاد فن لپ تاپ شما دچار نقص فنی شده ، البته به یاد داشته باشید که در پردازنده های جدید و کم مصرف در اکثر مواقع و موقع عدم استفاده از دستگاه فن لپ تاپ خاموش است.خر..
1,580,500 ریال
فن لپ تاپ ام اس آی U100از وظایف فن لپ تاپ MSI U100 خنک کردن اجزای درونی و تهویه هوای داخل لپ تاپ است. سیستم تهویه هوای لپ تاپ متشکل از دو بخش فن و سینکاست. طرز کار این سیستم به این صورت است که ابتدا گرمای چیپ های داخل لپ تاپ توسط سینک گرفته شده و به فن منتقل میشود. سپس فن وظیفه دارد که این گرمای..
1,013,700 ریال
فن لپ تاپ ام اس آی EX300
نا موجود
فن لپ تاپ ام اس آی EX300وظیفه فن MSI EX300 آن است که گرمای حاصل از چیپ‌ها را بوسیله هیت سینک به فن منتقل کند. فن ام اس آی EX300 گرما را به بیرون از لپ تاپ منتقل می نماید. صدای فن لپ تاپ در حالت عادی بسیار کم است ولی وقتی که صدای نا هنجار از لپ‌تاپ می شنوید و همچنین زمانیکه گرمای تولید ..
فن لپ تاپ ام اس آی GX720
نا موجود
فن لپ تاپ ام اس آی GX720اگر هنگام کار کردن با لپ تاپ خود ، در سر انگشتان و کف دست خود احساس گرمای زیاد می کنید می تواند یکی از نشانه های خرابی فن لپ تاپ شما باشد ، البته توجه داشته باشید که در هنگام پردازش های سنگین مثل بازی و رندر و ادیت و… حس کردن مقداری گرما روی کیبورد طبیعی است.خر..
نمايش 1 تا 11 از 11 (1 صفحه)

فن لپتاپ ام اس آی و کاربرد آن

مهم ترین علت خرابی قطعات سخت افزاری داخل لپ تاپ پس از ضربه در ابتدا گرما و سپس رطوبت و نوسان الکتریکی است. وظیفه فن،خنک کردن اجزای درونی از جمله واحد پردازنده مرکزی (CPU) و چیپ گرافیک (GPU) است. سیستم تهویه هوای لپ تاپ متشکل از دو بخش فن وهیک سینک است. هیت سینک یک قطعه آلومینیومی یا مسی است که دقیقا روی پردازنده قرار می‌گیرد و جریان هوای خنک فن را به پردازنده منتقل می‌کند لوله‌های مسی هیت سینک لپ تاپ پر از گاز هستند. این گاز داغ می‌شود و گرما را به انتهای لوله‌ها منتقل می‌کند. طرز کار این سیستم به این صورت است که ابتدا گرمای چیپ به سینک انتقال داده شده و سپس به فن منتقل می شود. بالا رفتن دمای سیستم میتواند به خاموش شدن سیستم و آسیب دیدن قطعات داخلی ختم شود 

فن cpu (پردازنده) لپتاپ ام اس آی

CPU مخفف سه کلمه Central processing unit، به معنی واحد پردازش اصلی است. پردازنده در واقع مغز اصلی لپ تاپ شما است و می‌توان گفت که اصلی‌ترین قطعه نیز محسوب می‌شود. سی پی یو لپ تاپ تراشه‌ای سیلیکونی است که بر روی مادربرد برای پردازش اطلاعات ورودی قرار می‌گیرد CPUها با قرار گرفتن میلیون‌ها ترانزیستور میکروسکوپی روی یک تراشه ساخته می‌شوند واحد پردازنده مرکزی (CPU) لپ تاپ برای کار در بازه دمایی مشخص، برنامه‌ریزی شده است. زمانی که پردازنده از این آستانه دمایی عبور کند و بیش از حد گرم شود، از کار می‌افتد. فن سی پی یو لپ تاپ قطعه‌ای است که دمای سیستم را در بازه مطلوب نگه می‌دارد، و به اصطلاح از بروز overheat جلوگیری می‌کند.

انواع فن لپتاپ ام اس آی و خرید آن

• تعداد سیم فن لپ تاپ :

فن لپ تاپ از طریق یک کابل به مادربرد دستگاه متصل می‌شود. این کابل در دو نوع 3 سیم و 4 سیم می‌باشد. ممکن است یک مدل فن، هم نوع 3 سیم داشته باشد و هم 4 سیم. 
فن سه سیم: این فن شامل سه سیم ۱: سیم منفی منبع تغذیه ۲: سیم مثبت منبع تغذیه ۳: سیم تاکو

این فن ها برای اولین بار از طریق سیم سوم یا همان تاکو سنجش سرعت را باب کردند در واقع از طریق سیم سوم، مادر برد می تواند پالس های فن را خوانده و تشخیص دهد که فن می چرخد و سرعت آن چقدر است اگر مادر بورد تشخیص دهد که پالسی وجود ندارد و یا سرعت دوران خیلی کم است، با آلارمی به کاربر اعلام میکند که مشکلی وجود دارد فن سه سیم با دریافت ولتاژ ثابت از منبع برق DC از طریق مادربورد کار می‌کند و به صورت پیوسته و با حداکثر پتانسیل خود میچرخد بنابراین صدای بیشتری نسبت به فن چهار سیم ایجاد میکند 

فن چهار سیم : این فن شامل چهار سیم ۱:سیم منفی منبع تغذیه ۲ : سیم مثبت منبع تغذیه ۳ :سیم تاکو ۴ : سیگنال PWM

فن‌های چهار سیم شباهت زیادی به فن های سه سیم دارند با این تفاوت که این فن‌ها یک سیم اضافه برای تنظیم عرض پالس دارند و به صورت دقیق تری سرعت چرخش پروانه فن و ولتاژ مصرفی را کنترل میکنند . سیم چهارم در این فن ها یا همان سیم PWM (مخفف کلمه Pulse Width Modulation مدولاسیون عرض پالس ) وظیفه کنترل RPM ( RPM مخفف کلمه Round per minute هست و به معنی تعداد دوری که یک فن در یک دقیقه میزند) را دارد به عنوان مثال اگر پردازنده دما زیادی را تولید کند فن چهارسیم برای کنترل دما ولتاژ را افزایش میدهد و در شرایطی که پردازنده با انجام کارهای سبک تر دمای کمتری ایجاد کند ولتاژ مصرفی و چرخش فن در دقیقه کاهش میابد . فن های چهار سیم عمر بالاتری را نسبت به فن‌های ۳ سیم تجربه می‌کنند این بدان دلیل است که فن ۴ پین براساس دمای موردنیاز، می‌تواند RPM و ولتاژ خود را تغییر دهنددر حالی که فن ۳ پین در بیشتر مواقع کار می‌کند و خود را به پتانسیل بالای چرخش خود می‌رساند. همین روند سبب می‌شود که از عمر آن کاسته شده و در نتیجه زودتر از رده خارج شود
جای پیچ: جای پیچ بر روی فن ها ممکن است متفاوت باشد، به‌طوری‌که 2 فن به‌طور کامل با هم مشابه هستند ولی جای پیچ آنها فرق دارد. در صورتی‌که اشتباه خریداری نمایید روی دستگاه شما قابل استفاده نخواهد بود.

فن COPY ،فن OEM و ORG :

منظور از فن ORG، فن اصل و اورجینال است. فن OEM غیر اصل می‌باشد. فن های COPY از جمله فن هایی هستند که از لحاظ ظاهری شبیه به فن های اورجینال هستند اما از نظر کیفیت قطعات سازنده نسبت به فن های اورجینال ضعیف تر و تعداد پره های کمتری نسبت به فن های اورجینال در آنها به کار رفته است به عنوان نمونه شرکت های FCN، SUNON، ADDA و FORCECON شرکت های تولید کننده فن های اورجینال وKFTYR ، QUETTERIEE و BRUSHLESS از جمله شرکت های تولید کننده فن های OEM یا غیر اورجینال هستند اگر این سه مدل را بخواهیم از لحاظ کیفیت طبقه بندی کنیم ابتدا اورجینال سپس OEM وبعد از انها فن های COPY. برای مثال فن لپ تاپ ام اس آی CR420 هم به صورت ORG و هم به صورت OEM به بازار عرضه میگردد

یکی از عواملی که سبب تفاوت و تفکیک یک مدل فن لپ تاپ میشود گرافیک دار بودن (PM) یا یدون گرافیک بودن (GM) مادربرد لپ تاپ و INTEL یا AMD بودن سی پی یو است . 

شکل ظاهری فن :

بعضی از فن لپ تاپ ها به صورت گرد، حلزونی و یا نیم دایره ای دیده میشوند 

 روش هایی برای جلوگیری از خرابی فن لپ تاپ ام اس آی

• تمیز کردن فن و هیت سینک لپتاپ ام اس آی

تمیز کردن هیت سینک سبب میشود که گرما بهتر به سطح آن منتقل شود و تمیز کردن فن سبب چرخش آسان و کمتر کار کردن آن میشود تاثیر تمیز کردن فن بر روی نحوه کار آن و کاهش دمای دستگاه به شدت چشمگیر است. توصیه می‌کنیم به‌طور مرتب و طی دوره‌های مشخص فن لپتاپ‌تان را تمیز کنید تا به مشکل مواجه نشوید

• استفاده از خمیر سیلیکون

قرار دادن مقدار مناسب خمیر سیلیکون روی CPU باعث انتقال بهتر دما به هیت سینک می‌شود. همان‌طور که می‌دانید افزایش دمای این قطعه مستقیما روی عملکرد کل سیستم تاثیر می‌گذارد. حتی اگر از لپ تاپ‌تان برای کارهای سنگین استفاده نمی‌کنید، استفاده از خمیر سیلیکون یا خمیر CPU یک امر ضروری است. خمیر سیلیکون یکی از اجزای جدا نشدنی لپ تاپ ها و کامپیوتر ها است زیرا باعث انتقال بهتر گرما از چیپ گرافیک یا CPU به هیت سینک می شود .نحوه کار آن هم به این صورت است که خمیر سیلیکون شکاف های بسیار ریز که بین چیپ و هیت سینک قرار دارد را پر می کند .البته این خمیر باید بعد از مدتی تعویض شود زیرا به خاطر گرمای بالایی که چیپ ها دارند خمیر کارایی خود را از دست می دهد و دیگر نمی تواند مانند قبل حرارت را به هیت سینک منتقل کند و خشک می شود ودر نتیجه کارایی آن نسبت به قبل کمتر می شود و اگر در زمان مناسب عوض نشود باعث سوختن و خرابی چیپ می شود .زمان مناسب برای تعویض خمیر سیلیکون لپ تاپ تقریبا سالی یکبار است اما این تایم بر اساس مقدار و نحوه استفاده شما از لپ تاپ می تواند متغیر باشد.


عوامل خشک شدن و فرسودگی خمیر سیلیکون

1. قدرت چیپ و حرارت تولیدی
2. عملکرد مناسب فن
3. خروج مناسب هوای گرم از داخل سیستم
4. فیکس شدن قطعات سیستم خنک کننده
5. استفاده از جنس با کیفیت خمیر سیلیکون

دلایل خرابی فن لپتاپ ام اس آی

• جمع شدن گرد و غبار، روی منافذ خروجی هوا و روی قطعات داخلی لپ تاپ میتواند باعث گرم شدن بیش از حد و اختلال در نحوه کار فن لپ تاپ شود 
• استفاده از لپ تاپ با حداکثر توانی که دارد، برای مدتی طولانی نیز سبب از کار افتادن این قطعه میشود.
• استهلاک و سرویس نشدن طولانی مدت فن

روش تشخیص خرابی فن لپتاپ ام اس آی

به صدای فن لپ تاپ گوش دهید

اگر در حین تست فن لپ تاپ، این قطعه صداهای ضربانی نامنظم یا صدایی خش خش و غیر عادی تولید کرد، ممکن است پره های فن شکسته شده باشند یا مانعی بین پره ها وجود داشته باشد.اکثرا کاربران فکر میکندد اگر صدای فن شنیده نشود به این معناست که فن لپ تاپ خراب است و کار نمیکند در صورتی که در بعضی از لپ تاپ ها باید گرمای سیستم از یک حدی بالاتر باشد تا فن شروع به چرخش با دور بالا کند 

جریان خروجی هوا را بررسی کنید

حتی اگر صدای کار فن را نمی‌توانید بشنوید، برای بررسی سالم بودن فن لپ تاپ می‌توانید از جریان هوا کمک بگیرید. شما باید بتوانید هوای خارج شده از دریچه‌ های دستگاه را احساس کنید.هنگام روشن شدن سیستم جریان هوا بسیار سبک است. اما با رسیدن سیستم به دمای عملکرد طبیعی، جریان هوا هم قوی‌تر می‌شود. در این زمان فن لپ تاپ باید بیرون دادن هوا را از دریچه اصلی خروجی، که معمولا کنار دستگاه قرار دارد، آغاز کند.

به ارورهایی که دستگاه میدهد توجه کنید 

اگر دستگاه شما مرتبا و بدون هشدار ری‌استارت می‌شود، سرعت‌اش در استفاده عادی کم می‌شود، یا صفحه آبی (Blue Screen)

را به شما نشان می‌دهد، و یا در زمان های نامنظم دستگاه خاموش میکند. ممکن است مشکلی برای سلامت فن لپ تاپ ایجاد شده باشد.

 استفاده از نرم افزار های تعیین دما 

بعضی از لپ تاپ‌ها هنگام روشن شدن میزان دما را نشان می‌دهند. اگر دستگاه شما اینکار را نمی‌کند، می‌توانید برای بررسی دمای پردازنده از یک نرم افزار استفاده کنید نرم افزار EVEREST و AIDA64 از جمله نرم افزار هایی هستند که برای تعیین دمای لپ تاپ کاربرد دارند.

سوالات متداول

بله ، Fan Laptop MSI تفاوت ظاهری ندارند فقط از لحاظ کیفیتی متفاوت هستند، البته مدل copy، همان فن OEM میباشد که با نام شرکت های اورجینال ارائه می شود.

توسط گازهایی که در داخل HeatSink Laptop MSI موجود می باشد ، گرما از روی سطح GPU و CPU به جلوی فن منتقل و توسط فن خارج میشود.

در هنگام سرویس فن و هیت سینک نیاز است برای فضای بین HeatSink Laptop MSI و CPU از خمیر سیلیکون استفاده شود.

خیر بعلت نداشتن قسمتی که مخصوص گرافیک نوت بوک ام اس آی می باشد HeatSink Laptop MSI قابلیت جایگزین کردن ندارد.

بله ، میشود جایگزین کرد ولی حتما باید قسمت گرافیک دار HeatSink Laptop MSI نوت بوک ام اس آی آن عایق شود.

در هنگام خرید HeatSink Laptop MSI حتما باید به GM (بدون گرافیک) یا PM (با گرافیک) بودن آن توجه نمایید.

در حالتی که بعد از تعویض Fan Laptop MSI باد گرم از نوت بوک ام اس آی خارج شود نیازی به تعویض HEATSINK نمی باشد ، در غیر اینصورت اگر باد سرد خارج شود به معنی این می باشد که گاز هیت سینک خارج شده است.

زمانیکه Fan Laptop MSI کار میکند ولی هوایی از داخل نوت بوک خارج نمیشود می بایست فن لپ تاپ سرویس یا تعویض شود ، البته اگر فن کارکند و هوای سرد خارج بشود احتمالا هیت سینک خراب می باشد.

قطعا خیر ، زیرا جریان هوای Fan Laptop MSI میبایستی برای خنک کردن CPU و گرافیک از مسیر هیت سینک عبور کند ، استفاده از کول پد در کنار فن گزینه مناسبی است.

در صورتی که Fan Laptop MSI لپ تاپ مدل کثیف باشد ممکن است باعث ایجاد صدا شود که با سرویس و تمیز کردن حل میشود درغیر این صورت باید فن تعویض شود.

بله ، ترتیب رنگ ها سیم ها بسیار حائز اهمیت است ، زیرا جا به جای سیم ها باعث خرابی و یا از کار افتادگی Fan Laptop MSI می شود.

بله ، درصورتی که Fan Laptop MSI مشکل فیزیکی نداشته باشد شامل یک ماه گارانتی می باشد.

در صورت سلامت فیزیکی ، Fan Laptop MSI مدل دارای 7 روز مهلت تست کالا و مرجوعی می باشد.

Fan Laptop MSI نوت بوک ام اس آی 5 ولت می باشد. البته در مدلهای گیمینگ جدید جهت خنک کردن بهتر گرافیک و پردازنده و ... از فن های 12 ولتی هم استفاده می شود.

معمولا بله، علت این ارور خرابی Fan Laptop MSI میباشد و در 80 درصد مواقع با تعویض فن این مشکل حل میشود اما در صورتیکه فن قبلی با فن سالم جایگزین شود و همچنان ارور برطرف نشود مشکل از مادربرد است.

باید به اندازه Fan Laptop MSI و تعداد سیم و جای پیچ ها دقت نمایید.

خیر ، Fan Laptop MSI سه سیم و چهار سیم کاملا از لحاظ ساختار داخلی متفاوت میباشد اما اگر فقط هدف خنک کردن دستگاه باشد و دور فن که با حداکثر چرخش است مشکلی ایجاد نکند میتوان این دو فن را جایگزین کرد.

این محصول در حال حاضر در دسترس نیست. لطفا ایمیل و مشخصات خود را کامل کنید تا در صورت موجود شدن کالا سریعا شما را مطلع سازیم.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات