دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

خمیر فلاکس Flux

نمايش 1 تا 4 از 4 (1 صفحه)

خمیر یا روغن فلاکس (Flux) چیست و چرا باید از آن در لحیم کاری استفاده نماییم؟

قطعات در برد برای اتصال، نیاز به یک اتصال دهنده قوی دارند که ویژگی های مهمی مانند سبک بودن، رسانا بودن را داشته باشد. در لحیم کاری و اتصالات الکترونیکی از ماده ی قلع استفاده میشود که رسانای خوب جریان های الکتریکی است. در زمان لحیم نیاز به گرما برای ذوب قلع داریم، گرمای تولید شده مدار رادر خطر اکسید شدن شدن قرار میدهد. اکسید شدن میتواند مانع اتصال دو قطعه شود. روغن فلکس (Flux) است که اینجا به کمک شما می آید. فلکس را با نام های دیگر مثل خمیر فلکس، روغن فلاکس و چسب فلکس نیز میشناسند.

 

روغن فلاکس چه کاری انجام میدهد؟

همانطور که گفته شد، گرما برای ذوب قلع نیاز است. از طرفی هم همین گرما میتواند به برد آسیب وارد کند و باعث اکسید شدن آن بشود. روغن فلکس خاصیتی دارد که مانع از اکسیداسیون شده و از برد محافظت میکند. همچنین برای روان و محافظت کردن از برد در زمان کار با هیتر یا هویه است. همچنین این خمیر Flux باعث تمرکز حرارت و گرما روی یک نقطه میشود و از آسیب به سایر قطعات جلوگیری میکند.

 

تفاوت های روغن های فلاکس با هم چیست؟

خمیر های فلکس میتوانند تفاوت های بسیاری با هم داشته باشند از جمله نقطه ذوب و جوش آنها. همچنین موارد استفاده از آنها بسیار مهم است و ممکن است هرکدام برای یک کار مورد استفاده قرار بگیرند. از این رو بسته به کاری که انجام میدهید، خمیر یا روغن فلکس (Flux) مناسب خود را انتخاب نمایید. قبل از خرید روغن فلکس حتما مشخصات درج شده روی آن را مطالعه کنید.

مزایای استفاده از خمیر فلاکس چیست؟

تا به اینجا فهمیده اید که استفاده از این خمیر در لحیم کاری بسیار ضروری است. اما استفاده از این خمیر فلاکس چه مزایایی برای شما خواهد داشت؟!
• اولین و مهم ترین مزیتی که مایع فلکس دارد، آن است که سرعت کار شما افزایش خواهد یافت. یعنی قلع به راحتی روی قطعه مورد نظر مینشیند و شکل خوبی به خود میگیرد.
• همانطور که گفته شد از ویژگی های مایع فلکس آن است که اسید روی برد را تمیز کرده و لحیم کاری را آسان خواهد کرد.
• از روغن فلکس در لحیم کاری برای سهولت در قلع پذیری قطعات روی بُرد استفاده میشود.
• استفاده از خمیر فلکس چسبندگی را افزایش داده و لحیم بر سر هویه نمیماند.
• از مزایایی که این روغن فلکس دارد آن است که به راحتی با هر پاک کننده ای از روی سطح پاک میشود.
• گاهی در لحیم کاری smd در بردها، به دلیل آنکه پایه هایشان به هم نزدیک میباشد امکان دارد که اتصالی کند. برای جلوگیری از بروز این مشکل از روغن های فلکس استفاده میشود.
• روغن فلکس نقطه ذوب نسبتا بالایی دارد وهمین ویژگی سبب میشود که روند ذوب به آرامی انجام شود. در عین حال این نقطه ذوب بالا، ظرافت کار را افزایش میدهد.
• خمیر فلکس همچنین ویژگی دارد که دما و حرارت را به صورت یکنواخت پخش میکند.

آیا دودی که از روغن فلاکس خارج میشود مضر است؟

خمیر و روغن فلکس یکی از مواردی است که در صنایع بسیار کاربرد دارد و استفاده از آن نیز در لحیم کاری بردهای الکترونیک بسیار بیشتر است. در زمان لحیم کاری و ذوب این روغن، دود و بخاری از آن خارج میشود. استعمال دود مایع فلکس در طولانی مدت میتواند منجر به سرطان و بیماری های دیگر شود. اگر با هویه و لحیم بسیار سر و کار دارید، حتما از ماسک استفاده نمایید تا سلامتی تان به خطر نیوفتد!

انواع خمیر فلاکس (Flux) چیست؟

فلکس به صورت کلی در دو مدل تولید و به بازار عرضه میشود؛
1. نوع اول آن مایع فلکس است که با ریختن بر روی سطح پخش میشود. معمولا از این مایع برای پاک کردن و برداشتن اکسید از روی برد استفاده میشود.
2. نوع دیگر آن خمیر فلکس است که تا حدودی حالت جامد دارد و اغلب از آن برای لحیم و پایه زدن IC (آی سی) ها استفاده میشود.

 

تفاوت خمیر فلاکس مات (کدر) و شفاف چیست و کیفیت کدامیک بهتر است؟

فلاکس ها تفاوت زیادی باهم ندارند و بسته به نوع آن (مایع یا خمیر) مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین از لحاظ کیفیت و استفاده در کار، هیچ تفاوتی بین فلکس مات و فلکس براق نیست.

 

تفاوت روغن فلاکس با خمیر سیلیکون چیست؟

روغن فلکس و خمیر سیلیکون بسیار باهم متفاوت هستند. تا به اینجا آموختید که از روغن فلکس برای لحیم کاری در صنعت الکترونیک استفاده میشود و برخی مزایا را دارد. اما باید توجه داشته باشید که از خمیر سیلیکون برای انتقال گرما در لپ تاپ و کامپیوتر ها استفاده میشود. در لپ تاپ ها هیت سینک و فن وظیفه خنک کردن دستگاه را دارند. برای اتصال بهتر هیت سینک با چیپ های گرافیک و پردازنده (که گرما تولید میکنند)، از خمیر سیلیکون استفاده میشود که رسانای گرمای بسیار خوبی است. از این خمیر به صورت یک لایه نازک بر روی چیپ GPU و CPU استفاده میشود که اتصال لازم را برای انتقال حرارت برقرار میکند.

جمع بندی

در این مقاله ما به شما روغن فلکس (flux) را معرفی کردیم و دلایل استفاده و مزایای آن را ذکر کردیم. اگر خواستید لحیم کاری انجام بدهید، قبل از هر کاری یک خمیر فلکس با کیفیت تهیه نمایید. چرا که این خمیر فلاکس سرعت و کیفیت کار شما را بهطور چشمگیری افزایش میدهد. استفاده از ماسک در حین کار الزامی است زیرا که دود آن بسیار سمی میباشد. در ادامه انواع روغن فلاکس را به شما معرفی کردیم و تفاوت هایشان را ذکر کردیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر سوالی در این زمینه داشتید در بخش نظرات آن را با ما درمیان بگذارید.

این محصول در حال حاضر در دسترس نیست. لطفا ایمیل و مشخصات خود را کامل کنید تا در صورت موجود شدن کالا سریعا شما را مطلع سازیم.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات