دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

فن لپتاپ دل

 فن دل N5110وظیفه فن لپ تاپ Dell Inspiron N5110 تنظیم دما دستگاه است قطعات CPU و GPU در لپ تاپ ها از مهمترین مولفه‌های سیستم هستند، که در حین کار گرمای زیادی تولید می‌کنند.در صورت کار نکردن فن لپ تاپ دل 5110، آنها بیش از حد گرم می‌شوند و برای محافظت از اجزای داخلی، لپتا..
752,100 ریال
فن دل 5010نرم افزارهایی برای تشخیص سلامت فن لپ تاپ Dell Inspiron 15R N5010 وجود دارد که بعد از دانلود و نصب آن برای تست سالم بودن فن لپ تاپ،روی بخش Fans کلیک کنید. در اینجا وضعیت چرخش فن لپ تاپ دل 5010 نمایش داده می‌شود.اگر پارامتر آن عددی بزرگتر از صفر باشد، یعنی فن در حال کار کردن است اما..
654,000 ریال
فن دل 1015هنگامی که cpu  لپ تاپ Dell Vostro 1015  داغ می شود فن از طریق هیت سینک سی پی لپ تاپ را خنک می کند و گاهی به دلیل خراب بودن فن دل وسترو 1015 ، امکان خرابی cpu بالا می رود،شما میتوانید قیمت فن دل 1015 را مشاهده نمایید.*توجه: امکان دارد فن Dell Vostro 1015-1014 OEM مطاب..
784,800 ریال
فن دل 1558از راه های مشخص شدن خرابی فن Dell Studio 1558 نوع صدای فن می باشد به صورت عادی فن دل استودیو 1558 بدون هیچگونه لرزش و صدا کار می کند چنانچه لرزش و صدا غیر عادی از فن شنیده شود باید مشکل فن عیب یابی شود.شما می توانید قیمت خرید فن دل 1558 را مشاهده نمایید.*توجه: امکان دارد فن De..
730,300 ریال
فن لپ تاپ دل 1501-Vostro 1000 Inspiron 6400مورد بسیار مهم که راه تشخیص خرابی فن dell vostro 1000 را به ما نشان می دهد عبارت است از داغ کردن بیش از اندازه دستگاه و صدای نا متعارف(ناهنجار). در صورت بر خورد با این مشکلات قبل از آسیب رساندن به دیگر قطعات برای سرویس و یا تعویض فن اقدام نمایید. بر..
1,024,600 ریال
فن دل 13R N3010فن سی پی یو لپ تاپ dell inspiron 13r n3010 با سرعت بالا باعث چرخش هوای داخل لپ تاپ و خنک نگه داشتن آن می باشد و شما را از بابت خرابی نوت بوک راحت میکند. این فن خنک کننده با مصرف 5 ولت کار میکند و میتواند در دمای کاری بالا به خوبی خنک می کند. فن cpuلپ تاپ با کیفیت خوب و بدنه ی مقاو..
1,744,000 ریال
فن لپ تاپ دل Inspiron 15 3542بهترین جایگاه  قرارگیری لپ تاپ بر روی سطوح صاف و محکم است.گاهی قرار گرفتن لپ تاپ بر روی سطوح نامناسب مثل فرش,موکت و پتو و...باعث از کار افتادن فن لپ تاپ Dell Inspiron 15 3542 می شود،این مدل فن  دارای دو مدل دایره ای و حلزون شکل می باشد که این م..
970,100 ریال
فن دل  15Z 5523طراحی فن dell inspiron 15z 5523 به طوری تولید شده که کاملا استاندارد باشد و بخوبی می تواند با گردش هوا,گرما را به بیرون انتقال دهد و باعث به تعادل رساندن دمای داخلی لپ تاپ دل اینسپایرون 15z 5523 می شود. حتما در نگه داری و سرویس فن نوت بوک خود کوتاهی نکنید زیرا این امر سبب آسی..
959,200 ریال
فن دل 5030فن لپ تاپ dell inspiron 5030 هنگام گرم شدن نوت بوک شروع به کار می کند و توسط هیت سینک باعث خنک شدن قطعات مهم لپ تاپ از جمله پردازنده اصلی می شود.زمانی که دستگاه شروع به گرمای بیش از حد کرد باید نوت بوک مورد بررسی قرار بگیرد. برای اطلاعات بیشتر میتوانید قیمت خرید  فن دل 5030 ر..
850,200 ریال
فن دل 5520وظیفه ای که فن dell inspiron 5520  بر عهده دارد آن است که گرمای حاصل از چیپ‌ها را بوسیله هیت سینک به فن منتقل کند و فن دل اینسپایرون 5520 گرما را به بیرون از نوت بوک انتقال می دهد .صدای فن نوت بوک در حالت عادی بسیار کم است و تا زمانی که گوش خود را به لب تاب نزدیک نکنید م..
752,100 ریال
فن دل N4030در لپتاپ dell inspiron n4030 پردازنده گرافیک (GPU) و اصلی (CPU) براثراستفاده مداوم شروع به افزایش دما میکند که در صورت عدم گردش هوا آسیب بازگشت ناپذیری به دستگاه وارد می کند. حتما تا حد ممکن ازداغ شدن بیش ازحد قطعات لپتاپ جلوگیری نمایید و وظیفه که به عهده فن می باشد این است ..
632,200 ریال
فن دل 3450فن dell latitude3450 علاوه بر داغی و صدای زیادممکن است با روشن کردن لپ تاپ با fan Error مواجه شوید. در این صورت شما باید دستگاه خود را به تعمیرگاه های مجاز فرمایید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید قیمت خرید فن دل 3450 را مشاهده نمایید.*توجه: امکان دارد فن Dell Latitude 3450 مطابق با عک..
1,013,700 ریال
فن دل D510*توجه: امکان دارد فن Dell Latitude D510 ORG مطابق با عکس داخل سایت برای شما ارسال نشود. زیرا آمپر (توان) فن ها باهم متفاوت است...
643,100 ریال
فن دل D600یکی از دلایل خرابی در فن del latitude d600، fan Error می باشد که به هنگام روشن شدن نوت بوک پدیدار می شود.و موردهای دیگری که مورد توجه می باشد و باید مورد بررسی قرار میگیرد گرمای زیاد و صدای نا معقول فن می باشد. که برای رفع این مشکلات باید به تعمیرگاه مراجعه نمایید. برای اطلاعات بیشتر م..
752,100 ریال
فن D830*توجه: امکان دارد فن Dell Latitiud D830 Refurbished مطابق با عکس داخل سایت برای شما ارسال نشود. زیرا آمپر (توان) فن ها باهم متفاوت است...
632,200 ریال
فن دل E5430یکی از دلایل خرابی فن dell latitude e5430، fan Error می باشد که به هنگام روشن شدن نوت بوک پدیدار می شود که برای رفع این مشکلات باید به تعمیرگاه مراجعه نمایید البته شما می توانید با چک کردن دمای بالا دستگاه وصدای بالا مشکل فن را شماسایی کنید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید قیمت ..
1,100,900 ریال
فن دل E5440یکی از دلایل خرابی فن dell latitude e5440، fan Error می باشد که به هنگام روشن شدن نوت بوک پدیدار می شوداما از دلایل فیزیکی نباید قافل شد.با بررسی بسیار ساده می توانید مشکلات فن خود را بررسی کنید وبرای رفع این مشکلات باید به تعمیرگاه مراجعه نمایید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید قیمت..
1,536,900 ریال
فن دل E6320یکی از دلایل خرابی فن dell latitude e6320 ، fan Error می باشد که به هنگام روشن شدن نوت بوک پدیدار می شود ولی همیشه با این مشکل مواجه نمی شوید ممکن است موارد دیگری باعث خرابی فن شما شده باشد. گرد و غباری یا دمای بالا و صدای نا هنجار دلایل دیگر مورد بررسی می باشد.شما میتوانید قیمت ..
915,600 ریال
فن دل E6400 یکی از دلایل خرابی فن dell latitude e6400 ، fan Error می باشد که به هنگام روشن شدن نوت بوک پدیدار می شود و اگر دلایل دیگر مانند داغ شدن و یا صدای زیاد توجه شمارا جلب کرد برای رفع این مشکلات باید به تعمیرگاه مراجعه نمایید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید قیمت خرید فن e6400&..
1,024,600 ریال
فن دل E6500 یکی از دلایل خرابی فن dell latitude e6500، fan Error می باشد که به هنگام روشن شدن نوت بوک پدیدار می شود ولی اغلب این مورد به تنهای نشان دهنده خرابی فن دل لتتیود e6500 نمی باشد.بالا رفتن دمای دستگاه و یا صدا ناهنجار توجه شما را جلب کرد.برای رفع مشکل و آسیب نرسیدن به سایر قطعات با..
1,417,000 ریال
نمايش 1 تا 20 از 52 (3 صفحه)

فن لپ تاپ  دل و کاربرد آن 

مهم ترین علت خرابی قطعات سخت افزاری داخل لپ تاپ پس از ضربه در ابتدا گرما و سپس رطوبت و نوسان الکتریکی است. وظیفه فن،خنک کردن اجزای درونی از جمله واحد پردازنده مرکزی (CPU)وچیپ گرافیک (GPU) است. سیستم تهویه هوای لپ تاپ متشکل از دو بخش فن وهیک سینک است. هیت سینک یک قطعه آلومینیومی یا مسی است که دقیقا روی پردازنده قرار می‌گیرد و جریان هوای خنک فن را به پردازنده منتقل می‌کند لوله‌های مسی هیت سینک لپ تاپ پر از گاز هستند. این گاز داغ می‌شود و گرما را به انتهای  لوله‌ها منتقل می‌کند. طرز کار این سیستم به این صورت است که ابتدا گرمای چیپ به سینک انتقال داده شده وسپس به فن منتقل میشود. بالا رفتن دمای سیستم میتواند به خاموش شدن سیستم و آسیب دیدن قطعات داخلی ختم شود 

فن CPU (پردازنده)  لپ تاپ دل

CPU مخفف سه کلمه Central processing unit، به معنی واحد پردازش اصلی است. پردازنده درواقع مغز اصلی لپ تاپ شما است و می‌توان گفت که اصلی‌ترین قطعه نیز محسوب می‌شود. سی پی یو لپ تاپ تراشه‌ای سیلیکونی است که بر روی مادربرد برای پردازش اطلاعات ورودی قرار می‌گیرد CPUها با قرار گرفتن میلیون‌ها ترانزیستور میکروسکوپی روی یک تراشه ساخته می‌شوند واحد پردازنده مرکزی (CPU) لپ تاپ برای کار در بازه دمایی مشخص، برنامه‌ریزی شده است. زمانی که پردازنده از این آستانه دمایی عبور کند و بیش از حد گرم شود، از کار می‌افتد.فن سی پی یو لپ تاپ قطعه‌ای است که دمای سیستم را در بازه مطلوب نگه می‌دارد، و به اصطلاح از بروز overheat جلوگیری می‌کند.

انواع فن لپ تاپ دل و خرید آن 

•     تعداد سیم فن لپ تاپ :

فن لپ تاپ از طریق یک کابل به مادربرد دستگاه متصل می‌شود. این کابل در دو نوع 3 سیم و 4 سیم می‌باشد. ممکن است یک مدل فن، هم نوع 3 سیم داشته باشد و هم 4 سیم. 
فن سه سیم: این فن شامل سه سیم  ۱:سیم منفی منبع تغذیه ۲:سیم مثبت منبع تغذیه ۳:سیم تاکو

این فن ها برای اولین بار از طریق سیم سوم یا همان تاکو سنجش سرعت را باب کردند در واقع از طریق سیم سوم، مادر برد می تواند پالس های فن را خوانده و تشخیص دهد که فن میچرخد و سرعت آن چقدر است اگر مادر برد تشخیص دهد که پالسی وجود ندارد و یا سرعت دوران خیلی کم است، با آلارمی به کاربر اعلام میکند که مشکلی وجود دارد فن سه سیم با دریافت ولتاژ ثابت از منبع برق DC از طریق مادربورد کار می‌کند و به صورت پیوسته و با حداکثر پتانسیل خود میچرخد بنابراین صدای بیشتری نسبت به فن چهار سیم  ایجاد میکند 

فن چهار سیم : این فن شامل چهار سیم  ۱:سیم منفی منبع تغذیه ۲ :  سیم مثبت منبع تغذیه ۳ :سیم  تاکو ۴ : سیگنال PWM

فن‌های چهار سیم شباهت زیادی به فن های سه سیم دارند با این تفاوت که این فن‌ها یک سیم اضافه برای تنظیم عرض پالس دارند و به صورت دقیق تری سرعت چرخش پروانه فن و ولتاژ مصرفی را کنترل میکنند. سیم چهارم در این فن ها یا همان سیم PWM (مخفف کلمه Pulse Width Modulation مدولاسیون عرض پالس ) وظیفه کنترل RPM ( RPM مخفف کلمه Round per minute  هست و به معنی تعداد دوری که یک فن در یک دقیقه میزند) را دارد به عنوان مثال اگر پردازنده دما زیادی را تولید کند فن چهارسیم برای کنترل دما ولتاژ را افزایش میدهد و در شرایطی که پردازنده با انجام کارهای سبک تر دمای کمتری ایجاد کند ولتاژ مصرفی و چرخش فن در دقیقه کاهش میابد . فن های چهار سیم عمر بالاتری را نسبت به فن‌های ۳سیم  تجربه می‌کنند این بدان دلیل است که فن ۴ پین براساس دمای موردنیاز، می‌تواند RPM و ولتاژ خود را تغییر دهنددر حالی که  فن ۳ پین در بیشتر مواقع کار می‌کند و خود را به پتانسیل بالای چرخش خود می‌رساند. همین روند سبب می‌شود که از عمر آن کاسته شده و در نتیجه زودتر از رده خارج شود
جای پیچ: جای پیچ بر روی فن ها ممکن است متفاوت باشد، به‌طوری‌که 2 فن به‌طور کامل با هم مشابه هستند ولی جای پیچ آنها فرق دارد. درصورتی‌که اشتباه خریداری نمایید روی دستگاه شما قابل استفاده نخواهد بود.

تعداد پره‌ها: تعداد پره‌ها می‌تواند در انواع فن متفاوت باشد. اما توجه داشته باشید که تعداد پره تأثیری در مقدار خنک کردن دستگاه ندارد.

فن COPY ،فن OEM و ORG  :منظور از فن ORG، فن اصل و اورجینال است. فن OEM غیر اصل می‌باشد. فن های COPY از جمله فن هایی هستند  که از لحاظ ظاهری شبیه به فن های اورجینال هستند اما از نظر کیفیت قطعات  سازنده نسبت به فن های اورجینال ضعیف تر و تعداد پره های کمتری نسبت به فن های اورجینال در آنها به کار رفته است به عنوان نمونه شرکت های FCN، SUNON، ADDA و FORCECON شرکت های تولید کننده فن های اورجینال وKFTYR ، QUETTERIEE  و BRUSHLESS از جمله شرکت های تولید کننده فن های OEM یا غیر اورجینال هستند اگر این سه مدل را بخواهیم از لحاظ کیفیت طبقه بندی کنیم ابتدا اورجینال سپس OEM وبعد از انها فن های COPY

یکی از عواملی که سبب تفاوت و تفکیک یک مدل فن لپ تاپ میشود گرافیک دار بودن (PM) یا یدون گرافیک بودن (GM) مادربرد لپ تاپ و INTEL یا  AMD بودن سی پی یو است . به عنوان مثال فن لپ تاپ دل 1557 براساس GM  یا PM  بودن گرافیک  متفاوت است 

شکل ظاهری فن :

بعضی از فن لپ تاپ ها به صورت گرد، حلزونی و یا نیم دایره ای  دیده میشوند به عنوان مثال  فن لپ تاپ دل 1555 هم به صورت گرد و هم به صورت حلزونی موجود میباشد

 روش هایی برای جلوگیری از خرابی فن لپ تاپ دل 

•    تمیز کردن فن و هیت سینک لپ تاپ دل

تمیز کردن هیت سینک سبب میشود که گرما بهتر به سطح آن منتقل شود و تمیز کردن فن سبب چرخش آسان و کمتر کار کردن آن میشود تاثیر تمیز کردن فن بر روی نحوه کار آن و کاهش دمای دستگاه به شدت چشمگیر است. توصیه می‌کنیم به‌طور مرتب  و طی دوره‌های مشخص فن لپتاپ‌تان را تمیز کنید تا به مشکل مواجه نشوید

•    استفاده از خمیر سیلیکون

قرار دادن  مقدار مناسب خمیر سیلیکون روی CPU باعث انتقال بهتر دما به هیت سینک  می‌شود. همان‌طور که می‌دانید افزایش دمای این قطعه مستقیما روی عملکرد کل سیستم تاثیر می‌گذارد. حتی اگر از لپ تاپ‌تان برای کارهای  سنگین استفاده نمی‌کنید، استفاده از خمیر سیلیکون یا خمیر CPU یک امر ضروری است. خمیر سیلیکون یکی از اجزای جدا نشدنی لپ تاپ ها و کامپیوتر ها است زیرا باعث انتقال بهتر گرما از چیپ گرافیک یا CPU به هیت سینک می شود .نحوه کار آن هم به این صورت  است که خمیر سیلیکون شکاف های بسیار ریز که بین چیپ و هیت سینک قرار دارد را پر می کند .البته این خمیر باید بعد از مدتی تعویض شود زیرا به خاطر گرمای بالایی که چیپ ها دارند خمیر کارایی خود را از دست می دهد و دیگر نمی تواند مانند قبل حرارت را به هیت سینک منتقل کند و خشک می شود ودر نتیجه کارایی آن نسبت به قبل کمتر می شود و اگر در زمان مناسب عوض نشود باعث سوختن و خرابی چیپ می شود .زمان مناسب برای تعویض خمیر سیلیکون لپ تاپ  تقریبا سالی یکبار است اما این تایم بر اساس مقدار و نحوه استفاده شما از لپ تاپ می تواند متغیر باشد.


عوامل خشک شدن و فرسودگی خمیر سیلیکون

1.    قدرت چیپ و حرارت تولیدی
2.    عملکرد مناسب فن
3.    خروج مناسب هوای گرم از داخل سیستم
4.    فیکس شدن قطعات سیستم خنک کننده
5.    استفاده از جنس با کیفیت خمیر سیلیکون

دلایل خرابی فن لپ تاپ دل

•    جمع شدن گرد و غبار، روی منافذ خروجی هوا و روی قطعات داخلی لپ تاپ میتواند باعث گرم شدن بیش از حد و اختلال در نحوه کار فن لپ تاپ شود 
•    استفاده از لپ تاپ با حداکثر توانی که دارد، برای مدتی طولانی نیز سبب از کار افتادن این قطعه میشود  
•    استهلاک و سرویس نشدن طولانی مدت فن

روش تشخیص خرابی فن دل 

به صدای فن لپ تاپ گوش دهید

اگر در حین تست فن لپ تاپ، این قطعه صداهای ضربانی نامنظم یا صدایی خش خش  و غیر عادی تولید کرد، ممکن است  پره های فن شکسته شده باشند  یا مانعی بین پره ها وجود داشته باشد.اکثرا کاربران فکر میکندد اگر صدای فن شنیده نشود به این معناست که فن لپ تاپ خراب است و کار نمیکند در صورتی که در بعضی از لپ تاپ ها باید گرمای سیستم از یک حدی بالاتر باشد تا فن شروع به چرخش با دور بالا کند 

جریان خروجی هوا را بررسی کنید

حتی اگر صدای کار فن را نمی‌توانید بشنوید، برای بررسی سالم بودن فن لپ تاپ می‌توانید از جریان هوا کمک بگیرید. شما باید بتوانید هوای خارج شده از دریچه‌ های  دستگاه را احساس کنید.هنگام روشن شدن سیستم جریان هوا بسیار سبک است. اما با رسیدن سیستم به دمای عملکرد طبیعی، جریان هوا هم قوی‌تر می‌شود. در این زمان فن لپ تاپ باید بیرون دادن هوا را از دریچه اصلی خروجی، که معمولا کنار دستگاه قرار دارد، آغاز کند.

به ارور هایی که دستگاه میدهد توجه کنید 

اگر دستگاه شما مرتبا و بدون هشدار ری‌استارت می‌شود، سرعت‌اش در استفاده عادی کم می‌شود، یا صفحه آبی (BlueScreen) را به شما نشان می‌دهد، و یا در زمان های نامنظم دستگاه خاموش میکند ممکن است مشکلی برای سلامت فن لپ تاپ ایجاد شده باشد.

 استفاده از نرم افزار های تعیین دما 

بعضی از لپ تاپ‌ها هنگام روشن شدن میزان دما را نشان می‌دهند. اگر دستگاه شما اینکار را نمی‌کند، می‌توانید برای بررسی دمای پردازنده از یک نرم افزار استفاده کنید نرم افزار EVEREST و AIDA64  از جمله نرم افزار هایی هستند که برای تعیین دمای لپ تاپ کاربرد دارند 

سوالات متداول

در هنگام سرویس فن و هیت سینک نیاز است برای فضای بین HeatSink Laptop DELL و CPU از خمیر سیلیکون استفاده شود.

قطعا خیر ، زیرا جریان هوای Fan Laptop DELL میبایستی برای خنک کردن CPU و گرافیک از مسیر هیت سینک عبور کند ، استفاده از کول پد در کنار فن گزینه مناسبی است.

در هنگام خرید HeatSink Laptop DELL حتما باید به GM (بدون گرافیک) یا PM (با گرافیک) بودن آن توجه نمایید.

بله ، میشود جایگزین کرد ولی حتما باید قسمت گرافیک دار HeatSink Laptop DELL نوت بوک دل آن عایق شود.

زمانیکه Fan Laptop DELL کار میکند ولی هوایی از داخل نوت بوک خارج نمیشود می بایست فن لپ تاپ سرویس یا تعویض شود ، البته اگر فن کارکند و هوای سرد خارج بشود احتمالا هیت سینک خراب می باشد.

خیر بعلت نداشتن قسمتی که مخصوص گرافیک نوت بوک دل می باشد HeatSink Laptop DELL قابلیت جایگزین کردن ندارد.

در صورتی که Fan Laptop DELL لپ تاپ مدل کثیف باشد ممکن است باعث ایجاد صدا شود که با سرویس و تمیز کردن حل میشود درغیر این صورت باید فن تعویض شود.

در صورت سلامت فیزیکی ، Fan Laptop DELL مدل دارای 7 روز مهلت تست کالا و مرجوعی می باشد.

بله ، درصورتی که Fan Laptop DELL مشکل فیزیکی نداشته باشد شامل یک ماه گارانتی می باشد.

بله ، ترتیب رنگ ها سیم ها بسیار حائز اهمیت است ، زیرا جا به جای سیم ها باعث خرابی و یا از کار افتادگی Fan Laptop DELL می شود.

باید به اندازه Fan Laptop DELL و تعداد سیم و جای پیچ ها دقت نمایید.

بله ، Fan Laptop DELL تفاوت ظاهری ندارند فقط از لحاظ کیفیتی متفاوت هستند، البته مدل copy، همان فن OEM میباشد که با نام شرکت های اورجینال ارائه می شود.

معمولا بله، علت این ارور خرابی Fan Laptop DELL میباشد و در 80 درصد مواقع با تعویض فن این مشکل حل میشود اما در صورتیکه فن قبلی با فن سالم جایگزین شود و همچنان ارور برطرف نشود مشکل از مادربرد است.

خیر ، Fan Laptop DELL سه سیم و چهار سیم کاملا از لحاظ ساختار داخلی متفاوت میباشد اما اگر فقط هدف خنک کردن دستگاه باشد و دور فن که با حداکثر چرخش است مشکلی ایجاد نکند میتوان این دو فن را جایگزین کرد.

توسط گازهایی که در داخل HeatSink Laptop DELL موجود می باشد ، گرما از روی سطح GPU و CPU به جلوی فن منتقل و توسط فن خارج میشود.

Fan Laptop DELL نوت بوک دل 5 ولت می باشد. البته در مدلهای گیمینگ جدید جهت خنک کردن بهتر گرافیک و پردازنده و ... از فن های 12 ولتی هم استفاده می شود.

این محصول در حال حاضر در دسترس نیست. لطفا ایمیل و مشخصات خود را کامل کنید تا در صورت موجود شدن کالا سریعا شما را مطلع سازیم.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات