دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

فن لپتاپ سونی

فن سونی VPCCWفن سونی vpccw  یکی از قطعات نوت بوک می باشد که وظیفه خنک نگه داشتن قطعات لپ تاپ حین کار را دارد یکی از مواردی که باعث خرابی فن sony vpccw می شود کثیف بودن فن می باشد ، دلیل آن استفاده لپ تاپ در محیط های غبارآلود یا به هنگام استفاده نوت بوک بروی فرش و موکت می باشد که برای ت..
784,800 ریال
فن سونی VGN-SZدو مورد بسیار مهم  از راه های تشخیص خرابی فن sony vgn-sz  یکی گرمای بیش از اندازه دستگاه و دیگری صدای نا هنجار که از فن شنیده می شود در صورت بروز این مشکل برای تعمیر و یا تعویض فن اقدام نمایید و برای اطلاعات بیشتر میتوانید قیمت خرید فن vgn-sz را مشاهده نمایید. ..
752,100 ریال
فن سونی VPCEA در لپتاپ sony vpcea  پردازنده گرافیک (GPU)  و اصلی (CPU) براثراستفاده زیاد شروع به گرم شدن می کند که در صورت عدم گردش هوا آسیب بازگشت ناپذیری وارد می شود .حتما تا حد ممکن از گرم شدن بیش از حد قطعات لپتاپ جلوگیری نمایید و وظیفه که به عهده فن می باشد این است که گر..
599,500 ریال
فن سونی VGN-CSهنگامی که فن Sony vgn-cs صدای غیر معقول و یا گرم شود بیش از اندازه  مشکلی در فن ایسر اسپایر vgn-cs بوجود آمده است در این صورت دستگاه نیاز به سرویس شدن دارد .برای اطلاعات بیشتر میتوانید قیمت خرید فن Sony vgn-cs را مشاهده نمایید.*توجه: امکان دارد فن Sony VGN-CS_5V 0.28A..
828,400 ریال
فن لپ تاپ سونی SVE141یکی از راه های تشخیش خرابی فن Sony SVE141 گوش دادن به صدای فن می باشد در حالت عادی  فن سوني SVE141 با صدای کم کار می کند ولی درصورتی که صدای نا مقولی می شنوید باید حتما فن خود را بررسی نمایید ودر صورت لزوم  میتوانید قیمت خرید و توضیحات تکمیلی انواع فن را مشاهده..
1,220,800 ریال
فن لپ تاپ سونی SVE14Aفن Sony SVE14A یکی از قطعات لپ تاپ می باشد که وظیفه خنک نگه داشتن قطعات نوت بوک را دارد یکی از مواردی که باعث خرابی فن سونیSVE14A می شود آشغال یا پرز های موجود در سطوح که لپ تاپ روی آن  قرار میگیرد هستند که باعث به صدا در آمدن و خرابی  فن می شود و در اینمور..
1,613,200 ریال
فن لپ تاپ سونی SVE15وظیفه فن Sony SVE15  در نوت بوک خنک نگه داشتن دستگاه و cpu است زمانی که دمای لپ تاپ بالا می رود فن سوني SVE15 باید شروع به چرخیدن  کند در غیر اینصورت با مشکل مواجه می شوییم و باید فن را بررسی نماییم .برای اطلاعات بیشتر میتوانید قیمت خرید و توضیحات تکمیلی انواع ف..
1,220,800 ریال
فن سونی SVF15Nفن Sony SVF15N از جمله قطعات مهم لپ تاپ می باشد یکی از روش هایی تشخیص سلامت فن لپ تاپ استفاده کردن از نرم فزارهاست استفاده از این برنامه‌ها احتیاجی به دانش سخت‌ افزاری یا باز کردن دستگاه ندارد، و سریعا شما را از کار کردن یا کار نکردن فن لپ تاپ مطلع می‌کند این برنامه ..
1,220,800 ریال
فن لپ تاپ سونی SVP13 غیر اورجینالوظیفه فن Sony SVP13 در نوت بوک  خنک نگه داشتن cpu می باشد. در صورت مشاهده افزایش دمای بیش از اندازه و یا صدای دلخراش که از فن ایجادمی شود در صورت مشاهده این موارد برای سرویس و یا تعویض فن اقدام نمایید و میتوانید قیمت خرید و توضیحات تکمیلی انواع فن را مشا..
1,297,100 ریال
فن سونی SVS13سیستم تهویه هوای Sony SVS13 متشکل از دو بخش فن و هیت سینک می باشد.هر فن لپ تاپ ویژگی های متفاوتی دارد مانند جای پیچ، تعداد سیم  و ولتاژ. جای پیچ های هرمدل فن متفاوت است و در زمان نصب باید از هماهنگی فن با دستگاه مطمئن شد. هیت سینک لپ  تاپ یک مبدل حرارتی به شمار می رود. در ..
2,136,400 ریال
فن لپ تاپ سونی SVT13 غیر اصلفن Sony SVT13 یکی از قطعات لپ تاپ می باشد که وظیفه خنک نگهداشتن دستگاه را بر عهده دارد.یکی از مواردی که باعث بروز مشکل در وظیفه فنسوني SVT13 می شود گردو خاک های موجود بر روی سطوح که به داخل پره های فن میرود باعث درست عمل نکردن فن دستگاه می شود برایاطلاعات..
1,776,700 ریال
فن لپ تاپ سونی VGN-BXیکی از راه های تشخیص خرابی فن Sony VGN-BX گرما و صدا و نچرخیدن در دستگاه می باشد. در صورت بروز صدای دلخراش و یا گرمای خیلی زیاد فنسوني VGN-BX باید تعمیر یا تعویض گردد برای مشاهده بیشتر اطلاعات میتوانید قیمت خرید و توضیحات تکمیلی انواع فن را مشاهده نمایید*توجه: امکان ..
1,220,800 ریال
فن لپ تاپ سونی VGN-BZ اورجینالهنگامی که فن Sony VGN-BZ با صدای زیاد و یا بیش از اندازه گرم می شود مشکلی در فن سوني VGN-BZ بوجود آمده است در این صورت دستگاه نیازبه سرویس شدن دارد .برای اطلاعات بیشتر میتوانید قیمت خرید و توضیحات تکمیلی انواع فن را مشاهده نمایید*توجه: امکان دارد فن Son..
632,200 ریال
فن لپ تاپ سونی VGN-CR غیر اورجینالفن cpu لپ تاپ Sony VGN-CR با سرعت بالا باعث چرخیدن هوای داخل لپ تاپ و خنک نگه داشتن آن میشود این فن خنک کننده با ولتاژ 5 ولت کار میکند ومیتواند در دمای بالا لپ تاپ را خنک می کند. فن cpu لپ تاپ با کیفیت خوب و بدنه ی مقاوم از جنس پلاستیک و فلزی (آهنی..
850,200 ریال
Fan Laptop Sony VGN-FSطراحی فنSony VGN-FS به طوری ساخته شده که کاملا استاندارد است وباعث گردش هوا و به تعادل رساندن دمای داخلی لپ تاپ  سونيVGN-FS  میشود حتما حداقل هر 3 ماه یک بار دستگاه خود رابرای سرویس فن به تعمیرگاه ببرید.برای اطلاعات بیشتر میتوانید قیمت خرید و توضیحات تکمیلی ان..
882,900 ریال
فن لپ تاپ سونی VGN-FW اورجینالدر لپ تاپ Sony VGN-FW پردازنده گرافیک (GPU) و اصلی (CPU) براثراستفاده زیاد شروع به گرم شدن می کند که در صورت عدم گردش هوا آسیببازگشت ناپذیری واردمی شود.حتما تا حد ممکن از گرم شدن بیش از حد قطعات لپ تاپ جلوگیری نمایید و وظیفه که به عهده فن می باشد این است کهگ..
861,100 ریال
فن سونی VGN-NSفن Sony VGN-NS یکی از قطعات مهم نوت بوک می‌باشد که وظیفه خنک نگه‌داشتن قطعات داخل را در حین کار برعهده دارد. فن‌های لپ تاپ می‌توانند در صورت سهل‌انگاری در نگهداری، به‌ راحتی خراب شوند. ازعلائم خرابی خنک کننده لپ تاپ می توان به صدای غیرعادی آن اشار..
1,220,800 ریال
فن لپ تاپ سونی VGN-NWوظیفه فن Sony VGN-NW در لپ تاپ خنک نگه داشتن دستگاه است در زمانی که دمای نوت بوک بالا می رود فن سوني VGN-NW  احتمالا به مشکلبرخورده است که یکی از موارد خرابی فن  به حساب می آید که حتما برای تعمیر یا تعویض فن به تعمیرگاه مراجعه نمایید. میتوانید قیمت خرید و توضیح..
882,900 ریال
فن لپ تاپ سونی VGN-SRفن سی پی یو لپ تاپ Sony VGN-SRبا سرعت بالا باعث چرخش هوای داخل لپ تاپ و سرد  نگه داشتن آن می باشد این فن خنک کننده با ولتاژ  5 ولت کارمیکند و میتواند در دمای بالا به خوبی خنک کند. فن سی پی یو لپ تاپ با کیفیت خوب و بدنه ی مقاوم از جنس پلاستیک و فلزی (آهنی) ..
882,900 ریال
فن لپ تاپ سونی VPCCA_VPCCB اورجینالفن Sony VPCCA یکی از قطعات نوت بوک می باشد که وظیفه خنک نگه داشتن قطعات لپ تاپ حین کار را دارد یکی از مواردی که باعث خرابی فن دلسوني VPCCA می شود کثیف بودن فن می باشد ، دلیل آن استفاده لپ تاپ در محیط های غبار آلود یا سطوح آلوده  می باشد که برای تمیز کر..
784,800 ریال
نمايش 1 تا 20 از 39 (2 صفحه)

فن لپ تاپ  سونی و کاربرد آن 

مهم ترین علت خرابی قطعات سخت افزاری داخل لپ تاپ پس از ضربه در ابتدا گرما و سپس رطوبت و نوسان الکتریکی است. وظیفه فن،خنک کردن اجزای درونی از جمله واحد پردازنده مرکزی (CPU) وچیپ گرافیک (GPU) است. سیستم تهویه هوای لپ تاپ متشکل از دو بخش فن وهیک سینک است. هیت سینک یک قطعه آلومینیومی یا مسی است که دقیقا روی پردازنده قرار می‌گیرد و جریان هوای خنک فن را به پردازنده منتقل می‌کند  لوله‌های مسی هیت سینک لپ تاپ پر از گاز هستند. این گاز داغ می‌شود و گرما را به انتهای  لوله‌ها منتقل می‌کند. طرز کار این سیستم به این صورت است که ابتدا گرمای چیپ به سینک انتقال داده شده  وسپس به فن منتقل می شود. بالا رفتن دمای سیستم میتواند به خاموش شدن سیستم و  آسیب دیدن قطعات داخلی ختم شود 

فن CPU (پردازنده)  لپ تاپ سونی 

CPU مخفف سه کلمه  Central processing unit،  به معنی واحد پردازش اصلی است. پردازنده درواقع مغز اصلی لپ تاپ شما است و می‌توان گفت که اصلی‌ترین قطعه نیز محسوب می‌شود. سی پی یو لپ تاپ تراشه‌ای سیلیکونی است که بر روی مادربرد برای پردازش اطلاعات ورودی قرار می‌گیرد  CPUها با قرار گرفتن میلیون‌ها ترانزیستور میکروسکوپی روی یک تراشه ساخته می‌شوند واحد پردازنده مرکزی (CPU) لپ تاپ برای کار در بازه دمایی مشخص، برنامه‌ریزی شده است. زمانی که پردازنده از این آستانه دمایی عبور کند و بیش از حد گرم شود، از کار می‌افتد.فن سی پی یو لپ تاپ قطعه‌ای است که دمای سیستم را در بازه مطلوب نگه می‌دارد، وبه اصطلاح از بروز overheat جلوگیری می‌کند.

انواع فن لپ تاپ سونی و خرید آن 

•     تعداد سیم فن لپ تاپ :

فن لپ تاپ از طریق یک کابل به مادربرد دستگاه متصل می‌شود. این کابل در دو نوع 3 سیم و 4 سیم می‌باشد. ممکن است یک مدل فن، هم نوع 3 سیم داشته باشد و هم 4 سیم. 
فن سه سیم: این فن شامل سه سیم  ۱:سیم منفی منبع تغذیه ۲:سیم مثبت منبع تغذیه ۳:سیم تاکو

این فن ها برای اولین بار از طریق سیم سوم یا همان تاکو سنجش سرعت را باب کردند در واقع از طریق سیم سوم، مادر برد می تواند پالس های فن را خوانده و تشخیص دهد که فن می چرخد و سرعت آن چقدر است  اگر مادر بورد تشخیص دهد که پالسی وجود ندارد و یا سرعت دوران خیلی کم است، با آلارمی به  کاربر اعلام میکند که مشکلی وجود دارد فن سه سیم  با دریافت ولتاژ ثابت از منبع برق DC از طریق مادربورد کار می‌کند و به صورت پیوسته و با حداکثر پتانسیل خود میچرخد بنابراین صدای بیشتری نسبت به فن چهار سیم  ایجاد میکند 

فن چهار سیم : این فن شامل چهار سیم  ۱:سیم منفی منبع تغذیه ۲ :  سیم مثبت منبع تغذیه ۳ :سیم  تاکو ۴ : سیگنال PWM

فن‌های چهار سیم  شباهت زیادی به فن های سه سیم دارند با این تفاوت که این فن‌ها یک سیم  اضافه برای تنظیم عرض پالس دارند و به صورت دقیق تری سرعت چرخش پروانه فن و ولتاژ مصرفی  را کنترل میکنند . سیم چهارم در این فن ها یا همان سیم PWM (مخفف کلمه Pulse Width Modulation مدولاسیون عرض پالس ) وظیفه کنترل RPM ( RPM مخفف کلمه Round per minute  هست و به معنی تعداد دوری که یک فن در یک دقیقه میزند) را دارد به عنوان مثال اگر پردازنده دما زیادی را تولید کند فن چهارسیم برای کنترل دما ولتاژ را افزایش میدهد و در شرایطی که پردازنده با انجام کارهای سبک تر دمای کمتری ایجاد کند ولتاژ مصرفی و چرخش فن در دقیقه کاهش میابد . فن های چهار سیم عمر بالاتری را نسبت به فن‌های ۳سیم  تجربه می‌کنند این بدان دلیل است که فن ۴ پین براساس دمای موردنیاز، می‌تواند RPM و ولتاژ خود را تغییر دهنددر حالی که  فن ۳ پین در بیشتر مواقع کار می‌کند و خود را به پتانسیل بالای چرخش خود می‌رساند. همین روند سبب می‌شود که از عمر آن کاسته شده و در نتیجه زودتر از رده خارج شود
جای پیچ: جای پیچ بر روی فن ها ممکن است متفاوت باشد، به‌طوری‌که 2 فن به‌طور کامل با هم مشابه هستند ولی جای پیچ آنها فرق دارد. درصورتی‌ که اشتباه خریداری نمایید روی دستگاه شما قابل استفاده نخواهد بود.

فن COPY، فن OEM و ORG  :

منظور از فن ORG، فن اصل و اورجینال است. فن OEM غیر اصل می‌باشد. فن های COPY از جمله فن هایی هستند  که از لحاظ ظاهری شبیه به فن های اورجینال هستند اما از نظر کیفیت قطعات  سازنده نسبت به فن های اورجینال ضعیف تر و تعداد پره های کمتری نسبت به فن های اورجینال در آنها به کار رفته است به عنوان نمونه شرکت های FCN، SUNON، ADDA و FORCECON شرکت های تولید کننده فن های اورجینال وKFTYR ، QUETTERIEE  و BRUSHLESS از جمله شرکت های تولید کننده فن های OEM یا غیر اورجینال هستند اگر این سه مدل را بخواهیم از لحاظ کیفیت طبقه بندی کنیم ابتدا اورجینال سپس OEM وبعد از انها فن های COPY. به عنوان مثال فن لپ تاپ سونی VPCF1 هم به صورت اورجینال و هم به صورت غیر اورجینال موجود 

یکی از عواملی که سبب تفاوت و تفکیک یک مدل فن لپ تاپ میشود گرافیک دار بودن (PM) یا یدون گرافیک بودن (GM) مادربرد لپ تاپ و INTEL یا AMD بودن سی پی یو است . 

شکل ظاهری فن :

بعضی از فن لپ تاپ ها به صورت گرد، حلزونی و یا نیم دایره ای  دیده میشوند 

 روش هایی برای جلوگیری از خرابی فن لپ تاپ سونی 

•    تمیز کردن فن و هیت سینک لپ تاپ سونی 

تمیز کردن هیت سینک سبب میشود که گرما بهتر به سطح آن منتقل شود و تمیز کردن فن سبب چرخش آسان و کمتر کار کردن آن میشود تاثیر تمیز کردن فن بر روی نحوه کار آن و کاهش دمای دستگاه به شدت چشمگیر است. توصیه می‌کنیم به‌طور مرتب  و طی دوره‌های مشخص فن لپتاپ‌تان را تمیز کنید تا به مشکل مواجه نشوید

•    استفاده از خمیر سیلیکون

قرار دادن مقدار مناسب خمیر سیلیکون روی CPU باعث انتقال بهتر دما به هیت سینک می‌شود. همان‌طور که می‌دانید افزایش دمای این قطعه مستقیما روی عملکرد کل سیستم تاثیر می‌گذارد. حتی اگر از لپ تاپ‌تان برای کارهای سنگین استفاده نمی‌کنید، استفاده از خمیر سیلیکون یا خمیر CPU یک امر ضروری است. خمیر سیلیکون یکی از اجزای جدا نشدنی لپ تاپ ها و کامپیوتر ها است زیرا باعث انتقال بهتر گرما از چیپ گرافیک یا cpu به هیت سینک می شود .نحوه کار آن هم به این صورت  است که خمیر سیلیکون شکاف های بسیار ریز که بین چیپ و هیت سینک قرار دارد را پر می کند .البته این خمیر باید بعد از مدتی تعویض شود زیرا به خاطر گرمای بالایی که چیپ ها دارند خمیر کارایی خود را از دست می دهد و دیگر نمی تواند مانند قبل حرارت را به هیت سینک منتقل کند و خشک می شود ودر نتیجه کارایی آن نسبت به قبل کمتر می شود و اگر در زمان مناسب عوض نشود باعث سوختن و خرابی چیپ می شود .زمان مناسب برای تعویض خمیر سیلیکون لپ تاپ  تقریبا سالی یکبار است اما این تایم بر اساس مقدار و نحوه استفاده شما از لپ تاپ می تواند متغیر باشد.

سوالات متداول

خیر ، Fan Laptop SONY سه سیم و چهار سیم کاملا از لحاظ ساختار داخلی متفاوت میباشد اما اگر فقط هدف خنک کردن دستگاه باشد و دور فن که با حداکثر چرخش است مشکلی ایجاد نکند میتوان این دو فن را جایگزین کرد.

باید به اندازه Fan Laptop SONY و تعداد سیم و جای پیچ ها دقت نمایید.

معمولا بله، علت این ارور خرابی Fan Laptop SONY میباشد و در 80 درصد مواقع با تعویض فن این مشکل حل میشود اما در صورتیکه فن قبلی با فن سالم جایگزین شود و همچنان ارور برطرف نشود مشکل از مادربرد است.

بله ، درصورتی که Fan Laptop SONY مشکل فیزیکی نداشته باشد شامل یک ماه گارانتی می باشد.

در صورت سلامت فیزیکی ، Fan Laptop SONY مدل دارای 7 روز مهلت تست کالا و مرجوعی می باشد.

Fan Laptop SONY نوت بوک سونی 5 ولت می باشد. البته در مدلهای گیمینگ جدید جهت خنک کردن بهتر گرافیک و پردازنده و ... از فن های 12 ولتی هم استفاده می شود.

بله ، ترتیب رنگ ها سیم ها بسیار حائز اهمیت است ، زیرا جا به جای سیم ها باعث خرابی و یا از کار افتادگی Fan Laptop SONY می شود.

در صورتی که Fan Laptop SONY لپ تاپ مدل کثیف باشد ممکن است باعث ایجاد صدا شود که با سرویس و تمیز کردن حل میشود درغیر این صورت باید فن تعویض شود.

قطعا خیر ، زیرا جریان هوای Fan Laptop SONY میبایستی برای خنک کردن CPU و گرافیک از مسیر هیت سینک عبور کند ، استفاده از کول پد در کنار فن گزینه مناسبی است.

زمانیکه Fan Laptop SONY کار میکند ولی هوایی از داخل نوت بوک خارج نمیشود می بایست فن لپ تاپ سرویس یا تعویض شود ، البته اگر فن کارکند و هوای سرد خارج بشود احتمالا هیت سینک خراب می باشد.

بله ، میشود جایگزین کرد ولی حتما باید قسمت گرافیک دار HeatSink Laptop SONY نوت بوک سونی آن عایق شود.

در هنگام خرید HeatSink Laptop SONY حتما باید به GM (بدون گرافیک) یا PM (با گرافیک) بودن آن توجه نمایید.

در حالتی که بعد از تعویض Fan Laptop SONY باد گرم از نوت بوک سونی خارج شود نیازی به تعویض HEATSINK نمی باشد ، در غیر اینصورت اگر باد سرد خارج شود به معنی این می باشد که گاز هیت سینک خارج شده است.

توسط گازهایی که در داخل HeatSink Laptop SONY موجود می باشد ، گرما از روی سطح GPU و CPU به جلوی فن منتقل و توسط فن خارج میشود.

بله ، Fan Laptop SONY تفاوت ظاهری ندارند فقط از لحاظ کیفیتی متفاوت هستند، البته مدل copy، همان فن OEM میباشد که با نام شرکت های اورجینال ارائه می شود.

در هنگام سرویس فن و هیت سینک نیاز است برای فضای بین HeatSink Laptop SONY و CPU از خمیر سیلیکون استفاده شود.

خیر بعلت نداشتن قسمتی که مخصوص گرافیک نوت بوک سونی می باشد HeatSink Laptop SONY قابلیت جایگزین کردن ندارد.

این محصول در حال حاضر در دسترس نیست. لطفا ایمیل و مشخصات خود را کامل کنید تا در صورت موجود شدن کالا سریعا شما را مطلع سازیم.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات