دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

فن لپتاپ سونی

فن لپ تاپ sony f1زمانیکه گرمای فن بسیار بالا برود باعث صدمه رساندن به cpu و سایر قطعات در دستگاه می شود در این هنگام گرم شدن و صدای ناهنجار که عامل خرابی فن محسوب می شود باید مورد بررسی قرار بگیرد.قیمت و خرید فن لپ تاپ سونی vpc-f1فن های دستگاه های سونی با مدل های متدوال مدل های دیگر اکثر..
1,689,500 ریال
فن لپ تاپ sony cwفن در لپ تاپ ها یکی از قطعات کاربردی می باشد که وظیفه خنک کردن سایر قطعات نوت بوک از جمله cpu را دارد فن ها مکمل هیت سینک می باشد. موارد زیادی هستند که باعث خرابی در فن ها می شود اگر با سرویس مشکل فن حل نشود باید تعویض گردد. در صورت مشاهده گرما و صدا نا متعارف باید بررسی گردد. د..
1,024,600 ریال
فن لپ تاپ Sony VPCEAفن یکی از قطعات لپ تاپ می باشد که وظیفه خنک نگه داشتن قطعات نوت بوک را دارد فن ها کمک کننده به هیت سینک می باشد. یکی از مواردی که باعث خرابی فن می شود آشغال یا پرز های موجود در سطوح که لپ تاپ روی آن قرار میگیرد هستند که باعث به صدا در آمدن و خرابی فن می شود و در این مورد فن ی..
1,395,200 ریال
فن لپ تاپ sony VGN-SZفن در لپ تاپ یکی از قطعات کاربردی می باشد که وظیفه خنک کردن سایر قطعات نوت بوک را دارد فن ها مکمل هیت سینک می باشد. موارد زیادی هستند که باعث خرابی در فن ها می شود و در این مورد فن احتیاج به سرویس دارد ولی بهتر است نسبت به قیمت پایین تعویض گردد اگر با سرویس مشکل فن حل نشود ب..
861,100 ریال
فن لپ تاپ VGN-CSتوجه: لپ تاپ Sony VGN-CS دارای دو مدل فن 5 ولتی و 12 ولتی می باشد که فن لپ تاپ Sony VGN-CS Copy برای لپ تاپ های دارای فن های 5 ولت مناسب می باشد و قابلیت جایگزین کردن با فن های 12 ولتی را ندارد و ممکن است باعث آسیب دیدگی به لپتاپ شود.فن در لپ تاپ یکی از قطعات کاربردی می باشد ..
1,199,000 ریال
فن لپ تاپ sony SVE141فنها در لپ تاپ یکی از قطعات اصلی می باشد که وظیفه خنک کردن قطعات نوت بوک را دارد فن ها کمک کننده به هیت سینک می باشد. موارد زیادی هستند که باعث خرابی در فن ها می شود و در این مورد فن احتیاج به سرویس دارد اگر با سرویس مشکل فن حل نشود باید تعویض گردد. در صورت مشاهده گرما و صدا..
1,395,200 ریال
فن لپ تاپ sony SVE14Aفن یکی از قطعات لپ تاپ می باشد که وظیفه خنک نگه داشتن قطعات نوت بوک را دارد فن ها کمک کننده به هیت سینک می باشد. یکی از مواردی که باعث خرابی فن می شود آشغال یا پرز های موجود در سطوح که لپ تاپ روی آن قرار میگیرد هستند که باعث به صدا در آمدن و خرابی فن می شود و در این مورد فن ..
1,853,000 ریال
فن لپ تاپ Sony SVE15یکی از قطعات لپ تاپ فن می باشد که وظیفه خنک نمودن دستگاه از جمله پردازنده های اصلی را بر عهده دارد. یکی از مواردی که باعث بروز مشکل در وظیفه می شود گرد و خاک های موجود بر روی سطوح که به داخل پره های فن قرار دارد باعث درست عمل نکردن فن می شود در صورت مشاهده این موارد برای سروی..
1,395,200 ریال
فن لپ تاپ sony svf13فن سی پی یو لپ تاپ با سرعت بالا باعث چرخش هوای داخل لپ تاپ و خنک نگه داشتن آن می باشد این فن خنک کننده با مصرف 5 ولت کار میکند و میتواند در دمای کاری بالا به خوبی خنک کند. فن سی پی یو لپ تاپ با کیفیت خوب و بدنه ی مقاوم از جنس پلاستیک به فروش می رسد. اکثرا فن ها دارای کپی اورج..
1,395,200 ریال
فن لپ تاپ sony svf142صدا دادن فن Sony SVF142 امکان دارد برای این قطعه از نوت بوک اتفاق بیافتد. امکان دارد صدای فن بلافاصله بعد از روشن کردن لپ تاپ شنیده شود و یا پس از گذشت زمانی صدای فن زیاد شود. در هر صورت وجود بروز مشکل در فن باید هر چه سریع تر برطرف شود. در غیر این صورت امکان دارد دستگاه با ..
1,144,500 ریال
فن لپ تاپ سونی SVF152گرمای تولید شده توسط تراشه‌های الکترونیکی پردازنده لپ تاپ‌ها به قدری کم نیست که بتوان خنک شدن آن را به دست زمان و محیط بیرون سپرد. واحد پردازنده مرکزی CPU لپ تاپ برای کار زیر دمایی مشخص برنامه‌ریزی شده است. زمانی که پردازنده از این آستانه دمایی عبور کند و بیش ..
1,253,500 ریال
فن لپ تاپ Sony SVF15Nیکی از قطعات لپ تاپ می باشد که وظیفه خنک نگهداشتن دستگاه را بر عهده دارد. یکی از مواردی که باعث بروز مشکل در وظیفه فن می شود گردو خاک های موجود بر روی سطوح که به داخل پره های فن میرود باعث درست عمل نکردن فن دستگاه می شود می شود در صورت مشاهده این موارد برای سرویس و یا تعویض ..
1,395,200 ریال
فن لپ تاپ sony svs13سیستم تهویه هوای Sony SVS13 متشکل از دو بخش فن و هیت سینک می باشد. هر فن لپ تاپ ویژگی های متفاوتی دارد مانند جای پیچ ، تعداد سیم و ولتاژ. جای پیچ های هر مدل فن متفاوت است و در زمان نصب باید از هماهنگی فن با دستگاه مطمئن شد. هیت سینک لپ تاپ یک مبدل حرارتی به شمار می رود. در حی..
2,823,100 ریال
فن لپ تاپ Sony SVT13 Sony SVT13 یکی از قطعات لپ تاپ می باشد که وظیفه خنک نگهداشتن دستگاه را بر عهده دارد. یکی از مواردی که باعث بروز مشکل در وظیفه فن سوني SVT13 می شود گردو خاک های موجود بر روی سطوح که به داخل پره های فن میرود باعث درست عمل نکردن فن دستگاه می شود. موارد زیادی هستند که باعث ..
2,049,200 ریال
فن لپ تاپ sony bxیکی از راه های تشخیص خرابی فن Sony VGN-BX گرما و صدا و نچرخیدن در دستگاه می باشد. در صورت بروز صدای دلخراش و یا گرمای خیلی زیاد فنسوني VGN-BX باید تعمیر یا تعویض گردد. فن ها چون ارتباط اصلی با پردازنده های اصلی را دارد باید مورد توجه قرار بگیرند و در صورت مشاهده هر گونه مشکل صدا..
1,395,200 ریال
فن لپ تاپ sony crفن cpu لپ تاپ Sony VGN-CR با سرعت بالا باعث چرخیدن هوای داخل لپ تاپ و خنک نگه داشتن آن میشود این فن خنک کننده با ولتاژ 5 ولت کار میکند ومیتواند در دمای بالا لپ تاپ را خنک می کند. فن cpu لپ تاپ با کیفیت خوب و بدنه ی مقاوم از جنس پلاستیک و فلزی (آهنی) به فروش می رسد فن ها می توانن..
981,000 ریال
فن لپ تاپ sony fwدر لپ تاپ Sony VGN-FW پردازنده گرافیک (GPU) و اصلی (CPU) بر اثر استفاده زیاد شروع به گرم شدن می کند که در صورت عدم گردش هوا آسیب بازگشت ناپذیری وارد می شود. حتما تا حد ممکن از گرم شدن بیش از حد قطعات لپ تاپ جلوگیری نمایید و وظیفه که به عهده فن می باشد این است که گرمایی که بوسیله..
991,900 ریال
فن لپ تاپ sony fzفن لپ تاپ از دسته قطعات داخلی است که نقش کلیدی در خنک سازی قطعات لپ تاپ سونی دارد. در اکثر موارد ، انباشتگی گرد و غبار در دریچه و فن و کانال‌های خنک کننده ، عامل اصلی محدود شدن جریان هوا می‌شود. بهترین کار تمیز کردن آنها و مراقبت از دستگاه خنک کننده می باشد. در صورت مش..
1,111,800 ریال
فن لپ تاپ Sony VGN-NSوظیفه فن در لپ تاپ خنک نگه داشتن دستگاه است در زمانی که دمای نوت بوک بالا می رود فن سوني احتمالا به مشکل برخورده است که یکی از موارد خرابی فن به حساب می آید که حتما برای تعمیر یا تعویض فن به تعمیرگاه مراجعه نمایید فن ها مکمل هیت سینک هستند در خنک کردن پردازنده های اصلی پس در..
1,395,200 ریال
فن لپ تاپ sony nwوظیفه فن در لپ تاپ خنک نگه داشتن دستگاه است در زمانی که دمای نوت بوک بالا می رود فن سوني احتمالا به مشکل برخورده است که یکی از موارد خرابی فن به حساب می آید که حتما برای تعمیر یا تعویض فن به تعمیرگاه مراجعه نمایید فن ها مکمل هیت سینک هستند در خنک کردن پردازنده های اصلی پس در صور..
1,144,500 ریال
نمايش 1 تا 20 از 42 (3 صفحه)

فن لپ تاپ سونی و کاربرد آن

مهم ترین علت خرابی قطعات سخت افزاری داخل لپ تاپ پس از ضربه در ابتدا گرما و سپس رطوبت و نوسان الکتریکی است. وظیفه فن،خنک کردن اجزای درونی از جمله واحد پردازنده مرکزی (CPU) وچیپ گرافیک (GPU) است. سیستم تهویه هوای لپ تاپ متشکل از دو بخش فن وهیک سینک است. هیت سینک یک قطعه آلومینیومی یا مسی است که دقیقا روی پردازنده قرار می‌گیرد و جریان هوای خنک فن را به پردازنده منتقل می‌کند لوله‌های مسی هیت سینک لپ تاپ پر از گاز هستند. این گاز داغ می‌شود و گرما را به انتهای لوله‌ها منتقل می‌کند. طرز کار این سیستم به این صورت است که ابتدا گرمای چیپ به سینک انتقال داده شده وسپس به فن منتقل می شود. بالا رفتن دمای سیستم میتواند به خاموش شدن سیستم و آسیب دیدن قطعات داخلی ختم شود 

فن CPU (پردازنده) لپ تاپ سونی

CPU مخفف سه کلمه Central processing unit، به معنی واحد پردازش اصلی است. پردازنده در واقع مغز اصلی لپ تاپ شما است و می‌توان گفت که اصلی‌ترین قطعه نیز محسوب می‌شود. سی پی یو لپ تاپ تراشه‌ای سیلیکونی است که بر روی مادربرد برای پردازش اطلاعات ورودی قرار می‌گیرد CPUها با قرار گرفتن میلیون‌ها ترانزیستور میکروسکوپی روی یک تراشه ساخته می‌شوند واحد پردازنده مرکزی (CPU) لپ تاپ برای کار در بازه دمایی مشخص، برنامه‌ریزی شده است. زمانی که پردازنده از این آستانه دمایی عبور کند و بیش از حد گرم شود، از کار می‌افتد.فن سی پی یو لپ تاپ قطعه‌ای است که دمای سیستم را در بازه مطلوب نگه می‌دارد، وبه اصطلاح از بروز overheat جلوگیری می‌کند.

انواع فن لپ تاپ سونی و خرید آن

• تعداد سیم فن لپ تاپ :

فن لپ تاپ از طریق یک کابل به مادربرد دستگاه متصل می‌شود. این کابل در دو نوع 3 سیم و 4 سیم می‌باشد. ممکن است یک مدل فن، هم نوع 3 سیم داشته باشد و هم 4 سیم. 
فن سه سیم: این فن شامل سه سیم ۱: سیم منفی منبع تغذیه ۲: سیم مثبت منبع تغذیه ۳: سیم تاکو

این فن ها برای اولین بار از طریق سیم سوم یا همان تاکو سنجش سرعت را باب کردند در واقع از طریق سیم سوم، مادر برد می تواند پالس های فن را خوانده و تشخیص دهد که فن می چرخد و سرعت آن چقدر است اگر مادر بورد تشخیص دهد که پالسی وجود ندارد و یا سرعت دوران خیلی کم است، با آلارمی به کاربر اعلام میکند که مشکلی وجود دارد فن سه سیم با دریافت ولتاژ ثابت از منبع برق DC از طریق مادربورد کار می‌کند و به صورت پیوسته و با حداکثر پتانسیل خود میچرخد بنابراین صدای بیشتری نسبت به فن چهار سیم ایجاد میکند 

فن چهار سیم : این فن شامل چهار سیم ۱: سیم منفی منبع تغذیه ۲ : سیم مثبت منبع تغذیه ۳: سیم تاکو ۴ : سیگنال PWM

فن‌های چهار سیم شباهت زیادی به فن های سه سیم دارند با این تفاوت که این فن‌ها یک سیم اضافه برای تنظیم عرض پالس دارند و به صورت دقیق تری سرعت چرخش پروانه فن و ولتاژ مصرفی را کنترل میکنند . سیم چهارم در این فن ها یا همان سیم PWM (مخفف کلمه Pulse Width Modulation مدولاسیون عرض پالس ) وظیفه کنترل RPM ( RPM مخفف کلمه Round per minute هست و به معنی تعداد دوری که یک فن در یک دقیقه میزند) را دارد به عنوان مثال اگر پردازنده دما زیادی را تولید کند فن چهارسیم برای کنترل دما ولتاژ را افزایش میدهد و در شرایطی که پردازنده با انجام کارهای سبک تر دمای کمتری ایجاد کند ولتاژ مصرفی و چرخش فن در دقیقه کاهش میابد . فن های چهار سیم عمر بالاتری را نسبت به فن‌های ۳ سیم تجربه می‌کنند این بدان دلیل است که فن ۴ پین براساس دمای موردنیاز، می‌تواند RPM و ولتاژ خود را تغییر دهنددر حالی که فن ۳ پین در بیشتر مواقع کار می‌کند و خود را به پتانسیل بالای چرخش خود می‌رساند. همین روند سبب می‌شود که از عمر آن کاسته شده و در نتیجه زودتر از رده خارج شود
جای پیچ: جای پیچ بر روی فن ها ممکن است متفاوت باشد، به‌طوری‌که 2 فن به‌طور کامل با هم مشابه هستند ولی جای پیچ آنها فرق دارد. درصورتی‌ که اشتباه خریداری نمایید روی دستگاه شما قابل استفاده نخواهد بود.

فن COPY، فن OEM و ORG :

منظور از فن ORG، فن اصل و اورجینال است. فن OEM غیر اصل می‌باشد. فن های COPY از جمله فن هایی هستند که از لحاظ ظاهری شبیه به فن های اورجینال هستند اما از نظر کیفیت قطعات سازنده نسبت به فن های اورجینال ضعیف تر و تعداد پره های کمتری نسبت به فن های اورجینال در آنها به کار رفته است به عنوان نمونه شرکت های FCN، SUNON، ADDA و FORCECON شرکت های تولید کننده فن های اورجینال وKFTYR ، QUETTERIEE و BRUSHLESS از جمله شرکت های تولید کننده فن های OEM یا غیر اورجینال هستند اگر این سه مدل را بخواهیم از لحاظ کیفیت طبقه بندی کنیم ابتدا اورجینال سپس OEM وبعد از انها فن های COPY. به عنوان مثال فن لپ تاپ سونی VPCF1 هم به صورت اورجینال و هم به صورت غیر اورجینال موجود

یکی از عواملی که سبب تفاوت و تفکیک یک مدل فن لپ تاپ میشود گرافیک دار بودن (PM) یا یدون گرافیک بودن (GM) مادربرد لپ تاپ و INTEL یا AMD بودن سی پی یو است . 

شکل ظاهری فن :

بعضی از فن لپ تاپ ها به صورت گرد، حلزونی و یا نیم دایره ای دیده میشوند.

 روش هایی برای جلوگیری از خرابی فن لپ تاپ سونی

• تمیز کردن فن و هیت سینک لپ تاپ سونی

تمیز کردن هیت سینک سبب میشود که گرما بهتر به سطح آن منتقل شود و تمیز کردن فن سبب چرخش آسان و کمتر کار کردن آن میشود تاثیر تمیز کردن فن بر روی نحوه کار آن و کاهش دمای دستگاه به شدت چشمگیر است. توصیه می‌کنیم به‌طور مرتب و طی دوره‌های مشخص فن لپتاپ‌تان را تمیز کنید تا به مشکل مواجه نشوید

• استفاده از خمیر سیلیکون

قرار دادن مقدار مناسب خمیر سیلیکون روی CPU باعث انتقال بهتر دما به هیت سینک می‌شود. همان‌طور که می‌دانید افزایش دمای این قطعه مستقیما روی عملکرد کل سیستم تاثیر می‌گذارد. حتی اگر از لپ تاپ‌تان برای کارهای سنگین استفاده نمی‌کنید، استفاده از خمیر سیلیکون یا خمیر CPU یک امر ضروری است. خمیر سیلیکون یکی از اجزای جدا نشدنی لپ تاپ ها و کامپیوتر ها است زیرا باعث انتقال بهتر گرما از چیپ گرافیک یا cpu به هیت سینک می شود .نحوه کار آن هم به این صورت است که خمیر سیلیکون شکاف های بسیار ریز که بین چیپ و هیت سینک قرار دارد را پر می کند .البته این خمیر باید بعد از مدتی تعویض شود زیرا به خاطر گرمای بالایی که چیپ ها دارند خمیر کارایی خود را از دست می دهد و دیگر نمی تواند مانند قبل حرارت را به هیت سینک منتقل کند و خشک می شود ودر نتیجه کارایی آن نسبت به قبل کمتر می شود و اگر در زمان مناسب عوض نشود باعث سوختن و خرابی چیپ می شود .زمان مناسب برای تعویض خمیر سیلیکون لپ تاپ تقریبا سالی یکبار است اما این تایم بر اساس مقدار و نحوه استفاده شما از لپ تاپ می تواند متغیر باشد.

سوالات متداول

خیر ، Fan Laptop SONY سه سیم و چهار سیم کاملا از لحاظ ساختار داخلی متفاوت میباشد اما اگر فقط هدف خنک کردن دستگاه باشد و دور فن که با حداکثر چرخش است مشکلی ایجاد نکند میتوان این دو فن را جایگزین کرد.

باید به اندازه Fan Laptop SONY و تعداد سیم و جای پیچ ها دقت نمایید.

معمولا بله، علت این ارور خرابی Fan Laptop SONY میباشد و در 80 درصد مواقع با تعویض فن این مشکل حل میشود اما در صورتیکه فن قبلی با فن سالم جایگزین شود و همچنان ارور برطرف نشود مشکل از مادربرد است.

بله ، درصورتی که Fan Laptop SONY مشکل فیزیکی نداشته باشد شامل یک ماه گارانتی می باشد.

در صورت سلامت فیزیکی ، Fan Laptop SONY مدل دارای 7 روز مهلت تست کالا و مرجوعی می باشد.

Fan Laptop SONY نوت بوک سونی 5 ولت می باشد. البته در مدلهای گیمینگ جدید جهت خنک کردن بهتر گرافیک و پردازنده و ... از فن های 12 ولتی هم استفاده می شود.

بله ، ترتیب رنگ ها سیم ها بسیار حائز اهمیت است ، زیرا جا به جای سیم ها باعث خرابی و یا از کار افتادگی Fan Laptop SONY می شود.

در صورتی که Fan Laptop SONY لپ تاپ مدل کثیف باشد ممکن است باعث ایجاد صدا شود که با سرویس و تمیز کردن حل میشود درغیر این صورت باید فن تعویض شود.

قطعا خیر ، زیرا جریان هوای Fan Laptop SONY میبایستی برای خنک کردن CPU و گرافیک از مسیر هیت سینک عبور کند ، استفاده از کول پد در کنار فن گزینه مناسبی است.

زمانیکه Fan Laptop SONY کار میکند ولی هوایی از داخل نوت بوک خارج نمیشود می بایست فن لپ تاپ سرویس یا تعویض شود ، البته اگر فن کارکند و هوای سرد خارج بشود احتمالا هیت سینک خراب می باشد.

بله ، میشود جایگزین کرد ولی حتما باید قسمت گرافیک دار HeatSink Laptop SONY نوت بوک سونی آن عایق شود.

در هنگام خرید HeatSink Laptop SONY حتما باید به GM (بدون گرافیک) یا PM (با گرافیک) بودن آن توجه نمایید.

در حالتی که بعد از تعویض Fan Laptop SONY باد گرم از نوت بوک سونی خارج شود نیازی به تعویض HEATSINK نمی باشد ، در غیر اینصورت اگر باد سرد خارج شود به معنی این می باشد که گاز هیت سینک خارج شده است.

توسط گازهایی که در داخل HeatSink Laptop SONY موجود می باشد ، گرما از روی سطح GPU و CPU به جلوی فن منتقل و توسط فن خارج میشود.

بله ، Fan Laptop SONY تفاوت ظاهری ندارند فقط از لحاظ کیفیتی متفاوت هستند، البته مدل copy، همان فن OEM میباشد که با نام شرکت های اورجینال ارائه می شود.

در هنگام سرویس فن و هیت سینک نیاز است برای فضای بین HeatSink Laptop SONY و CPU از خمیر سیلیکون استفاده شود.

خیر بعلت نداشتن قسمتی که مخصوص گرافیک نوت بوک سونی می باشد HeatSink Laptop SONY قابلیت جایگزین کردن ندارد.

این محصول در حال حاضر در دسترس نیست. لطفا ایمیل و مشخصات خود را کامل کنید تا در صورت موجود شدن کالا سریعا شما را مطلع سازیم.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات