دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

فن لپتاپ توشیبا

فن توشیبا A100فن لپ تاپ پاویلیون Toshiba satellite a100 هنگام گرم شدن نوت بوک شروع به کار می کند و توسط هیتسینک باعث خنک شدن قطعات مهم لپ تاپ ازجمله cpuمی باشد برای توضیحات بیشتر حتما موارد نگه داری فن را مطالعه نمایید برای اطلاعات بیشتر میتوانید قیمت خرید فن A100 را مشاهده نمایید..
828,400 ریال
 فن توشیبا A200وظیفه فن toshiba satellite a200 درنوت بوک خنک نگه داشتن دستگاه است در زمانی که دمای لپ تاپ بالا می رود ولی در بعضی موارد با صدای ناهنجار از فن توشیبا ست لایت a200 مواجه می شوییم. عملکرد ضعیف فن باعث آسیب به دستگاه می شود در صورت مشاهده این موارد برای بررسی بهتر به تعمیرگ..
828,400 ریال
فن لپ تاپ توشیبا Satellite A300-L300-L305دو مورد حائز اهمیت برای تشخیص خرابی فن Toshiba Satellite A300 یکی گرم شدن بیش از حد دستگاه ومورد دیگر صدای ناهنجار که از فن شنیده می شود در صورت بروز این موارد برای جلوگیری آسیب رساندن به دیگر قطعات برای سرویس و یا تعویض فن اقدام نمایید. برای اطلاعات بیشت..
959,200 ریال
فن توشیبا A500فن لپ تاپ Toshiba satellite a500 هنگام داغ شدن نوت بوک شروع به کار می کند و توسط هیت سینک باعث خنک شدن قطعات مهم لپ تاپ از جمله cpu می باشد.در صورتی که این مشکلی در عملکرد فن توشیبا ست لایت a500 بوجوآمد برای جلوگیری از آسیب های دیگر احتمالی دیگر باید جهت تعویض یا سرویس اقدام ن..
882,900 ریال
فن توشیبا C650دو مورد بسیار مهم از راه های تشخیص خرابی فن toshiba satellite c650 یکی داغ کردن بیش ازحد دستگاه و دیگری صدای نا متعارف که از فن شنیده می شود. قبل از آنکه مشکلات و آسیب بیشتری برای دیگر قطعات پیش بیاید برای تعویض فن اقدام نمایید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید قیمت خرید فن تو..
882,900 ریال
فن توشیبا L500وظیفه ای که فن Toshiba satellite l500بر عهده دارد آن است که گرمای حاصل از چیپ‌ها را بوسیله هیت سینک به فن منتقل و گرما را به بیرون از نوت بوک انتقال دهد . صدای فن لپ تاپ در حالت عادی بسیار کم و تا زمانی که گوش خود را به لب تاب نزدیک نکنید متوجه نخواهید شد. وقتی که صدای نا..
632,200 ریال
فن لپ تاپ توشیبا Satellite C650 سه سیم
نا موجود
فن توشیبا C650موارد بسیار مهم که کمک به تشخیص خرابی فنtoshiba satellite c650 می کند یکی تولید گرمای بیش از اندازه دستگاه و دیگری صدای نا معقول می باشد.فن توشیبا ست لایت c650 باعث به تعادل رساندن دمای لپ تاپ می شود. باتوجه به موارد ذکر شده اگر اختلالی توجه شما را جلب کرد برای بررسی و یا..
فن لپ تاپ توشیبا Satellite C850
نا موجود
فن لپ تاپ توشیبا Satellite C850گرمای تولید شده توسط تراشه‌های الکترونیکی پردازنده لپ تاپ‌ها به قدری کم نیست که بتوان خنک شدن آن را به دست زمان و محیط بیرون سپرد. واحد پردازنده مرکزی CPU لپ تاپ برای کار زیر دمایی مشخص برنامه‌ریزی شده است. زمانی که پردازنده از این آستانه دمایی عبور ..
فن لپ تاپ توشیبا Satellite L630
نا موجود
فن لپ تاپ توشیبا Satellite L630افزایش دمای سیستم گاهی تنها به خاموش شدن سیستم ختم نمی‌شود و خسارت جبران ناپذیری هم دارد، از جمله آسیب دیدن قطعات، از بین رفتن آنها وحتی آتش‌سوزی! اینجاست که فن لپ تاپ سه سیم Toshiba Satelite L630 کاربرد حیاتی خود را نشان می‌دهد و شما می توا..
فن لپ تاپ توشیبا Satellite L675
نا موجود
فن لپ تاپ توشیبا Satellite L675فن لپ تاپ Toshiba Satelite L675 از  دسته قطعات داخلی است که نقش کلیدی در خنک سازی, و متعادل نگه داشتن هوای قطعات لپ تاپ توشيباستلایت  Toshiba Satelite L675دارد.در اکثر موارد، انباشتگی گرد و غبارو آلودگی در دریچه و فن و کانال‌های خنک کننده، عامل ا..
فن لپ تاپ توشیبا Satellite U400-M800
نا موجود
فن لپ تاپ توشیبا Satellite U400-M800فن جز مهم ترین قطعات لپ تاپ Toshiba Satelite U400 می باشد.اهمیت این قطعه به این خاطر است که عملیات خنک کردن لپ تاپ و قطعاتش را انجام می دهد.افزایش دما در لپ تاپ توشيبا ستلایت  مدل سیم کوتاه Toshiba Satelite U400 امری کاملا بدیهی است اما اگر این افزایش دما..
نمايش 1 تا 11 از 11 (1 صفحه)

فن لپ تاپ  توشیبا و کاربرد آن 

مهم ترین علت خرابی قطعات سخت افزاری داخل لپ تاپ پس از ضربه در ابتدا گرما و سپس رطوبت و نوسان الکتریکی است. وظیفه فن،خنک کردن اجزای درونی از جمله واحد پردازنده مرکزی (CPU) و چیپ گرافیک (GPU) است. سیستم تهویه هوای لپ تاپ متشکل از دو بخش فن وهیک سینک است. هیت سینک یک قطعه آلومینیومی یا مسی است که دقیقا روی پردازنده قرار می‌گیرد و جریان هوای خنک فن را به پردازنده منتقل می‌کند لوله‌های مسی هیت سینک لپ تاپ پر از گاز هستند. این گاز داغ می‌شود و گرما را به انتهای لوله‌ها منتقل می‌کند. طرز کار این سیستم به این صورت است که ابتدا گرمای چیپ به سینک انتقال داده شده و سپس به فن منتقل می شود. بالا رفتن دمای سیستم میتواند به خاموش شدن سیستم و آسیب دیدن قطعات داخلی ختم شود 

فن CPU (پردازنده) لپ تاپ توشیبا 

CPU مخفف سه کلمه Central processing unit، به معنی واحد پردازش اصلی است. پردازنده درواقع مغز اصلی لپ تاپ شما است و می‌توان گفت که اصلی‌ترین قطعه نیز محسوب می‌شود. سی پی یو لپ تاپ تراشه‌ای سیلیکونی است که بر روی مادربرد برای پردازش اطلاعات ورودی قرار می‌گیرد CPU ها با قرار گرفتن میلیون‌ها ترانزیستور میکروسکوپی روی یک تراشه ساخته می‌شوند واحد پردازنده مرکزی (CPU) لپ تاپ برای کار در بازه دمایی مشخص، برنامه‌ریزی شده است. زمانی که پردازنده از این آستانه دمایی عبور کند و بیش از حد گرم شود، از کار می‌افتد.فن سی پی یو لپ تاپ قطعه‌ای است که دمای سیستم را در بازه مطلوب نگه می‌دارد، وبه اصطلاح از بروز overheat جلوگیری می‌کند.

انواع فن لپ تاپ توشیبا و خرید آن 

•     تعداد سیم فن لپ تاپ :

فن لپ تاپ از طریق یک کابل به مادربرد دستگاه متصل می‌شود. این کابل در دو نوع 3 سیم و 4 سیم می‌باشد. ممکن است یک مدل فن، هم نوع 3 سیم داشته باشد و هم 4 سیم. 
فن سه سیم: این فن شامل سه سیم  ۱:سیم منفی منبع تغذیه ۲:سیم مثبت منبع تغذیه ۳:سیم تاکو

این فن ها برای اولین بار از طریق سیم سوم یا همان تاکو سنجش سرعت را باب کردند در واقع از طریق سیم سوم، مادر برد می تواند پالس های فن را خوانده و تشخیص دهد که فن می چرخد و سرعت آن چقدر است اگر مادر بورد تشخیص دهد که پالسی وجود ندارد و یا سرعت دوران خیلی کم است، با آلارمی به کاربر اعلام میکند که مشکلی وجود دارد فن سه سیم  با دریافت ولتاژ ثابت از منبع برق DC از طریق مادربورد کار می‌کند و به صورت پیوسته و با حداکثر پتانسیل خود میچرخد بنابراین صدای بیشتری نسبت به فن چهار سیم ایجاد میکند 

فن چهار سیم : این فن شامل چهار سیم  ۱:سیم منفی منبع تغذیه ۲ :  سیم مثبت منبع تغذیه ۳ :سیم  تاکو ۴ : سیگنال PWM

فن‌های چهار سیم شباهت زیادی به فن های سه سیم دارند با این تفاوت که این فن‌ها یک سیم اضافه برای تنظیم عرض پالس دارند و به صورت دقیق تری سرعت چرخش پروانه فن و ولتاژ مصرفی را کنترل میکنند . سیم چهارم در این فن ها یا همان سیم PWM (مخفف کلمه Pulse Width Modulation مدولاسیون عرض پالس ) وظیفه کنترل RPM ( RPM مخفف کلمه Round per minute هست و به معنی تعداد دوری که یک فن در یک دقیقه میزند) را دارد به عنوان مثال اگر پردازنده دما زیادی را تولید کند فن چهارسیم برای کنترل دما ولتاژ را افزایش میدهد و در شرایطی که پردازنده با انجام کارهای سبک تر دمای کمتری ایجاد کند ولتاژ مصرفی و چرخش فن در دقیقه کاهش میابد . فن های چهار سیم عمر بالاتری را نسبت به فن‌های ۳سیم تجربه می‌کنند این بدان دلیل است که فن ۴ پین براساس دمای موردنیاز، می‌تواند RPM و ولتاژ خود را تغییر دهند در حالی که  فن ۳ پین در بیشتر مواقع کار می‌کند و خود را به پتانسیل بالای چرخش خود می‌رساند. همین روند سبب می‌شود که از عمر آن کاسته شده و در نتیجه زودتر از رده خارج شود
جای پیچ: جای پیچ بر روی فن ها ممکن است متفاوت باشد، به‌طوری‌که 2 فن به‌طور کامل با هم مشابه هستند ولی جای پیچ آنها فرق دارد. درصورتی‌که اشتباه خریداری نمایید روی دستگاه شما قابل استفاده نخواهد بود.

فن COPY، فن OEM وORG  :

منظور از فن ORG، فن اصل و اورجینال است. فن OEM غیر اصل می‌باشد. فن های COPY از جمله فن هایی هستند که از لحاظ ظاهری شبیه به فن های اورجینال هستند اما از نظر کیفیت قطعات سازنده نسبت به فن های اورجینال ضعیف تر و تعداد پره های کمتری نسبت به فن های اورجینال در آنها به کار رفته است به عنوان نمونه شرکت های FCN، SUNON، ADDA و FORCECON شرکت های تولید کننده فن های اورجینال وKFTYR ، QUETTERIEE و BRUSHLESS از جمله شرکت های تولید کننده فن های OEM یا غیر اورجینال هستند اگر این سه مدل را بخواهیم از لحاظ کیفیت طبقه بندی کنیم ابتدا اورجینال سپس OEM وبعد از انها فن های COPY. 

یکی از عواملی که سبب تفاوت و تفکیک یک مدل فن لپ تاپ میشود گرافیک دار بودن (PM) یا یدون گرافیک بودن (GM) مادربرد لپ تاپ و INTEL یا AMD بودن سی پی یو است . 

شکل ظاهری فن :

بعضی از فن لپ تاپ، حلزونی و یا نیم دایره ای  دیده میشود 

 روش هایی برای جلوگیری از خرابی فن لپ تاپ توشیبا 

•    تمیز کردن فن و هیت سینک لپ تاپ توشیبا 

تمیز کردن هیت سینک سبب میشود که گرما بهتر به سطح آن منتقل شود و تمیز کردن فن سبب چرخش آسان و کمتر کار کردن آن میشود تاثیر تمیز کردن فن بر روی نحوه کار آن و کاهش دمای دستگاه به شدت چشمگیر است. توصیه می‌کنیم به‌طور مرتب و طی دوره‌های مشخص فن لپتاپ‌تان را تمیز کنید تا به مشکل مواجه نشوید

•    استفاده از خمیر سیلیکون

قرار دادن مقدار مناسب خمیر سیلیکون روی CPU باعث انتقال بهتر دما به هیت سینک می‌شود. همان‌طور که می‌دانید افزایش دمای این قطعه مستقیما روی عملکرد کل سیستم تاثیر می‌گذارد. حتی اگر از لپ تاپ‌تان برای کارهای سنگین استفاده نمی‌کنید، استفاده از خمیر سیلیکون یا خمیر CPU یک امر ضروری است. خمیر سیلیکون یکی از اجزای جدا نشدنی لپ تاپ ها و کامپیوتر ها است زیرا باعث انتقال بهتر گرما از چیپ گرافیک یا CPU به هیت سینک می شود .نحوه کار آن هم به این صورت  است که خمیر سیلیکون شکاف های بسیار ریز که بین چیپ و هیت سینک قرار دارد را پر می کند .البته این خمیر باید بعد از مدتی تعویض شود زیرا به خاطر گرمای بالایی که چیپ ها دارند خمیر کارایی خود را از دست می دهد و دیگر نمی تواند مانند قبل حرارت را به هیت سینک منتقل کند و خشک می شود ودر نتیجه کارایی آن نسبت به قبل کمتر می شود و اگر در زمان مناسب عوض نشود باعث سوختن و خرابی چیپ می شود .زمان مناسب برای تعویض خمیر سیلیکون لپ تاپ  تقریبا سالی یکبار است اما این تایم بر اساس مقدار و نحوه استفاده شما از لپ تاپ می تواند متغیر باشد.


عوامل خشک شدن و فرسودگی خمیر سیلیکون

1.    قدرت چیپ و حرارت تولیدی
2.    عملکرد مناسب فن
3.    خروج مناسب هوای گرم از داخل سیستم
4.    فیکس شدن قطعات سیستم خنک کننده
5.    استفاده از جنس با کیفیت خمیر سیلیکون

دلایل خرابی فن لپ تاپ توشیبا 

•    جمع شدن گرد و غبار، روی منافذ خروجی هوا و روی قطعات داخلی لپ تاپ میتواند باعث گرم شدن بیش از حد و اختلال در نحوه کار فن لپ تاپ شود 
•    استفاده از لپ تاپ با حداکثر توانی که دارد، برای مدتی طولانی نیز سبب از کار افتادن این قطعه میشود  
•    استهلاک و سرویس نشدن طولانی مدت فن

روش تشخیص خرابی فن توشیبا 

به صدای فن لپ تاپ گوش دهید

اگر در حین تست فن لپ تاپ، این قطعه صداهای ضربانی نامنظم یا صدایی خش خش و غیرعادی تولید کرد، ممکن است پره های فن شکسته شده باشند یا مانعی بین پره ها وجود داشته باشد. اکثرا کاربران فکر میکند اگر صدای فن شنیده نشود به این معناست که فن لپ تاپ خراب است و کار نمیکند در صورتی که در بعضی از لپ تاپ ها باید گرمای سیستم از یک حدی بالاتر باشد تا فن شروع به چرخش با دور بالا کند 

جریان خروجی هوا را بررسی کنید

حتی اگر صدای کار فن را نمی‌توانید بشنوید، برای بررسی سالم بودن فن لپ تاپ می‌توانید از جریان هوا کمک بگیرید. شما باید بتوانید هوای خارج شده از دریچه‌ های دستگاه را احساس کنید. هنگام روشن شدن سیستم جریان هوا بسیار سبک است. اما با رسیدن سیستم به دمای عملکرد طبیعی، جریان هوا هم قوی‌تر می‌شود. در این زمان فن لپ تاپ باید بیرون دادن هوا را از دریچه اصلی خروجی، که معمولا کنار دستگاه قرار دارد، آغاز کند.

به ارورهایی که دستگاه میدهد توجه کنید 

اگر دستگاه شما مرتبا و بدون هشدار ری‌استارت می‌شود، سرعت‌اش در استفاده عادی کم می‌شود، یا صفحه آبی (BlueScreen) را به شما نشان می‌دهد، و یا در زمان های نامنظم دستگاه خاموش میکند. ممکن است مشکلی برای سلامت فن لپ تاپ ایجاد شده باشد.

 استفاده از نرم افزار های تعیین دما 

بعضی از لپ تاپ‌ها هنگام روشن شدن میزان دما را نشان می‌دهند. اگر دستگاه شما اینکار را نمی‌کند، می‌توانید برای بررسی دمای پردازنده از یک نرم افزار استفاده کنید نرم افزار EVEREST و AIDA64  از جمله نرم افزار هایی هستند که برای تعیین دمای لپ تاپ کاربرد دارند 

سوالات متداول

خیر بعلت نداشتن قسمتی که مخصوص گرافیک نوت بوک توشیبا می باشد HeatSink Laptop TOSHIBA قابلیت جایگزین کردن ندارد.

در هنگام سرویس فن و هیت سینک نیاز است برای فضای بین HeatSink Laptop TOSHIBA و CPU از خمیر سیلیکون استفاده شود.

بله ، Fan Laptop TOSHIBA تفاوت ظاهری ندارند فقط از لحاظ کیفیتی متفاوت هستند، البته مدل copy، همان فن OEM میباشد که با نام شرکت های اورجینال ارائه می شود.

توسط گازهایی که در داخل HeatSink Laptop TOSHIBA موجود می باشد ، گرما از روی سطح GPU و CPU به جلوی فن منتقل و توسط فن خارج میشود.

در هنگام خرید HeatSink Laptop TOSHIBA حتما باید به GM (بدون گرافیک) یا PM (با گرافیک) بودن آن توجه نمایید.

در حالتی که بعد از تعویض Fan Laptop TOSHIBA باد گرم از نوت بوک توشیبا خارج شود نیازی به تعویض HEATSINK نمی باشد ، در غیر اینصورت اگر باد سرد خارج شود به معنی این می باشد که گاز هیت سینک خارج شده است.

بله ، میشود جایگزین کرد ولی حتما باید قسمت گرافیک دار HeatSink Laptop TOSHIBA نوت بوک توشیبا آن عایق شود.

قطعا خیر ، زیرا جریان هوای Fan Laptop TOSHIBA میبایستی برای خنک کردن CPU و گرافیک از مسیر هیت سینک عبور کند ، استفاده از کول پد در کنار فن گزینه مناسبی است.

در صورت سلامت فیزیکی ، Fan Laptop TOSHIBA مدل دارای 7 روز مهلت تست کالا و مرجوعی می باشد.

در صورتی که Fan Laptop TOSHIBA لپ تاپ مدل کثیف باشد ممکن است باعث ایجاد صدا شود که با سرویس و تمیز کردن حل میشود درغیر این صورت باید فن تعویض شود.

بله ، ترتیب رنگ ها سیم ها بسیار حائز اهمیت است ، زیرا جا به جای سیم ها باعث خرابی و یا از کار افتادگی Fan Laptop TOSHIBA می شود.

بله ، درصورتی که Fan Laptop TOSHIBA مشکل فیزیکی نداشته باشد شامل یک ماه گارانتی می باشد.

زمانیکه Fan Laptop TOSHIBA کار میکند ولی هوایی از داخل نوت بوک خارج نمیشود می بایست فن لپ تاپ سرویس یا تعویض شود ، البته اگر فن کارکند و هوای سرد خارج بشود احتمالا هیت سینک خراب می باشد.

معمولا بله، علت این ارور خرابی Fan Laptop TOSHIBA میباشد و در 80 درصد مواقع با تعویض فن این مشکل حل میشود اما در صورتیکه فن قبلی با فن سالم جایگزین شود و همچنان ارور برطرف نشود مشکل از مادربرد است.

Fan Laptop TOSHIBA نوت بوک توشیبا 5 ولت می باشد. البته در مدلهای گیمینگ جدید جهت خنک کردن بهتر گرافیک و پردازنده و ... از فن های 12 ولتی هم استفاده می شود.

باید به اندازه Fan Laptop TOSHIBA و تعداد سیم و جای پیچ ها دقت نمایید.

خیر ، Fan Laptop TOSHIBA سه سیم و چهار سیم کاملا از لحاظ ساختار داخلی متفاوت میباشد اما اگر فقط هدف خنک کردن دستگاه باشد و دور فن که با حداکثر چرخش است مشکلی ایجاد نکند میتوان این دو فن را جایگزین کرد.

این محصول در حال حاضر در دسترس نیست. لطفا ایمیل و مشخصات خود را کامل کنید تا در صورت موجود شدن کالا سریعا شما را مطلع سازیم.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات