دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

فن لپ تاپ

 فن دل N5110 وظیفه فن لپ تاپ Dell Inspiron N5110 تنظیم دما دستگاه است قطعات CPU و GPU در لپ تاپ ها از مهمترین مولفه‌های سیستم هستند، که در حین کار گرمای زیادی تولید می‌کنند.در صورت کار نکردن فن لپ تاپ دل 5110، آنها بیش از حد گرم می‌شوند و برای محافظت از اجزای داخلی، لپتا..
675,800 ریال
فن اچ پی DV6-6000  یکی از روش هایی تشخیص سلامت فن لپ تاپ HP Pavilion DV6-6000 استفاده کردن از نرم فزارهاست استفاده از این برنامه‌ها احتیاجی به دانش سخت‌افزاری یا باز کردن دستگاه ندارد، و سریعا شما را از کار کردن یا کار نکردن فن لپ تاپ مطلع می‌کند این برنامه ها فقط برای کنترل س..
817,500 ریال
فن دل 5010 نرم افزارهایی برای تشخیص سلامت فن لپ تاپ Dell Inspiron 15R N5010 وجود دارد که بعد از دانلود و نصب آن برای تست سالم بودن فن لپ تاپ،روی بخش Fans کلیک کنید. در اینجا وضعیت چرخش فن لپ تاپ دل 5010 نمایش داده می‌شود.اگر پارامتر آن عددی بزرگتر از صفر باشد، یعنی فن در حال کار کردن است اما..
588,600 ریال
فن دل 1520 فن لپ تاپ Dell Vostro 1520 وظیفه تنظیم دما را دارد و شما بسته به فعالیتی که با سیستم انجام می‌دهید،دمای پردازنده به همان مقدار بالا می‌رود.در حالت عادی دمای پردازنده در حدود 50 درجه می باشد و در استفاده سنگین مثل تماشای فیلم، اجرای بازی‌ها و ویرایش ویدیو یا عکس هم د..
817,500 ریال
فن E1-571 هنگامی که cpu  لپ تاپ Acer Aspire E1-571 شروع به گرم شدن می کند  فن از طریق هیت سینک شروع به خنک کردن سی پی یو لپ تاپ می کند و در بعضی موارد به دلیل خراب بودن فن ایسر اسپایرe1-571 ، آسیب جدی به cpu  وارد می شود ، شما میتوانید قیمت خرید فن ایسر E1-571 را مشاهده ن..
577,700 ریال
فن ایسوس K53S صدای بلند فن لپ تاپ Asus K53S به معنای گرما است.اگر فن لپ تاپ همیشه پر سر و صدا کار میکند،این بدان معناست که لپ تاپ شما همیشه داغ است.تجمع گرد و غبار و آلودگی باعث کاهش جریان هوا می شود. کاهش جریان هوا به معنای اتلاف حرارت ضعیف است، بنابراین برای بهتر کار کردن فن لپ تاپ ایسوس K53S بای..
926,500 ریال
فن دل 1564 اگر حجم زیادی از گرد و خاک بر روی فن لپ تاپ Dell Inspiron 1564 نشسته باشد،این امکان وجود دارد که سنگینی فن و وارد شدن فشار بیش از اندازه بر روی آن، باعث سوختن آن بشود.سوختن فن لپ تاپ دل 1564 موجب خاموش شدن خودکار لپ تاپ و مشکلات دیگر آن می شود بنابراین،باید حواستان به وضعیت فن لپ تاپ ب..
817,500 ریال
 فن لنووG50-70 فن لپ تاپ Lenovo IdeaPad G50-70 وظیفه تعادل دما را در دستگاه دارد،لپ تاپ ها اجزای بسیاری دارند که در هنگام کار می‌توانند بیش از حد گرم شوند برای خنک و کارآمد نگه داشتن همه قطعات‌ لپ تاپ معمولاً یک فن در پس زمینه اجرا می‌شود با این وجود با گذشت زمان فن لپ تاپ لنو..
686,700 ریال
فن اچ پی G6-1000 سه سیم برد آبی فن hp pavilion g6-1000  یکی از قطعات نوت بوک می باشد که وظیفه خنک کردن cpu دستگاه را بر عهده دارد . زمانی که دستگاه داغ می کند باید فن اچ پی پاویلیون g6-1000 مورد بررسی قرار بگیرد در صورت اطلاعات بیشتر به بخش درباره فن مراجعه نمایید.شما میتوانید قیمت خرید..
1,264,400 ریال
فن سونی VPCCW فن سونی vpccw  یکی از قطعات نوت بوک می باشد که وظیفه خنک نگه داشتن قطعات لپ تاپ حین کار را دارد یکی از مواردی که باعث خرابی فن sony vpccw می شود کثیف بودن فن می باشد ، دلیل آن استفاده لپ تاپ در محیط های غبارآلود یا به هنگام استفاده نوت بوک بروی فرش و موکت می باشد که برای ت..
708,500 ریال
فن اچ پی 4530S هنگامی که cpu  نوت بوک فن پروبوک 4530s  شروع به گرم شدن میکند فن از طریق هیت سینک شروع به خنک شدن دستگاه و cpu می کند در صورتی که فن Hp Probook 4530s عملکرد خود را انجام ندهد به بررسی فن می پردازیم و در صورت خرابی به تعمیرگاه جهت تعمیر یا تعویض اقدام می نمایید شما میتوانی..
817,500 ریال
فن اچ پی 4520S فن hp probook 4520s  یکی از قطعات لپ تاپ می باشد که وظیفه خنک نگهداشتن دستگاه را بر عهده دارد.یکی از مواردی که باعث بروز مشکل  در وظیفه فن اچ پی پرو بوک  4520s می شود پرز های موجود بر روی سطوح  که روی فن قرار می گیرد که باعث درست عمل نکردن فن دستگاه می..
817,500 ریال
فن ایسوس K555 فن ایسوس k555 یکی از قطعات نوت بوک می باشد. فن asus k555  وظیفه خنک نگهداشتن cpu را دارد . در صورت بروز هر گونه داغی نا متعارف در باید دستگاه باز شود و مشکل بررسی گردد .شما میتوانید قیمت خرید ایسوس K555 را مشاهده نمایید. *توجه: امکان دارد فن Asus X555-K555 Copy مطابق با..
1,264,400 ریال
فن ایسوسX541 هنگامی که فن Asus VivoBook x541  دچار صدای غیر معقول و یا گرم شدن بیش از اندازه  شد مشکلی در فن asus vivo book x541 بوجود آمده است که با مراجعه به تعمیرگاه اقدام به تعویض یا تعمیر آن نمایید.شما میتوانید قیمت خرید  x541 را مشاهده نمایید. *توجه: امکان دارد فن Asus Viv..
1,700,400 ریال
فن اچ پیPavilion G6-1000 چهار سیم برد آبی وظیفه فن hp pavilion g6-1000  در نوت بوک  خنک نگه داشتن cpu می باشد. در صورت مشاهده گرمای بیش از اندازه و یا صدای نا متعارف که از فن ایجاد می شود در صورت مشاهده این موارد برای تعمیر و یا تعویض فن اقدام نمایید.شما میتوانید قیمت خرید فن اچ پی G6-1..
817,500 ریال
فن اچ پی DV6-3000 وظیفه فن hp pavilion dv6-3000  در نوت بوک خنک نگه داشتن دستگاه و cpu است زمانی که دمای لپ تاپ بالا می رود فن اچ پی پاویلیون dv6-3000 باید شروع بکار کند در غیر اینصورت با مشکل مواجه می شوییم و باید فن را بررسی نماییم .برای اطلاعات بیشتر میتوانید قیمت خرید فن dv6-30..
654,000 ریال
فن اچ پی 4540S  فن hp probook 4540s  یکی از قطعات لپ تاپ می باشد که وظیفه خنک نگه داشتن قطعات نوت بوک  را دارد یکی از مواردی که باعث خرابی فن اچ پی پروبوک 4540s می شود آشغال یا پرز های موجود در سطوح که لپ تاپ روی آن  قرار میگیرد هستند که باعث به صدا در آمدن و خرابی  فن می..
872,000 ریال
فن اچ پی 15-P یکی از راه های تشخیش خرابی فن hp pavilion 15-p گوش دادن به صدای فن می باشد در حالت عادی  فن اچ پی پاویلیون 15-p  بی صدا کار می کند ولی در صورتی که صدای نا مقولی می شنوید باید حتما فن خود را بررسی نمایید ودر صورت لزوم  میتوانید قیمت خرید فن اچ پی P-15 را مشاهده نمایید...
926,500 ریال
فن ایسوس N551J هنگامی که  فن asus n551j بسیار داغ شود باعث آسیب رساندن به cpu می شوددر صورت گرم شدن و صدای ناخراش باید خرابی فن مورد بررسی قرار بگیرد  شما میتوانید قیمت خرید فن ایسوس n551j را مشاهده نمایید. *توجه: امکان دارد فن Asus N551J-G551 مطابق با عکس داخل سایت برای شم..
1,787,600 ریال
فن ایسر E1-572 فن acer aspire e1-572  یکی از قطعات لپ تاپ می باشد که وظیفه خنک نگهداشتن دستگاه را بر عهده دارد.یکی از مواردی که باعث بروز مشکل  در وظیفه فن اچ پی پرو بوک  4520s می شود پرز های موجود بر روی سطوح  که روی فن قرار می گیرد که باعث درست عمل نکردن فن دستگاه می شو..
872,000 ریال
نمايش 1 تا 20 از 357 (18 صفحه)

شاید شما هم اسم فن را شنیده باشید، اما آیا میدانید که این فن در لپ تاپ چگونه کار می‌کند؟ آیا فن به تنهایی لپ تاپ شما را خنک می‌کند یا قطعه دیگری نیز کمکش می‌کند؟ در این مقاله ما به معرفی کامل فن لپ تاپ و نحوه کار آن می‌پردازیم و با انواع آن شما را آشنا می‌کنیم. نکات مهمی که درباره نگهداری از این قطعه باید بدانید را به شما متذکر می‌شویم. در ادامه روش‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که سریعاً از خرابی فن خود آگاه شوید. اگر فن شما خراب شود، یک راهنمای کامل از خرید تا تعویض آن برای شما گردآوری شده است. تا انتهای ای مقاله با ما همراه باشید تا به صورت کامل با فن لپ تاپ آشنایی پیدا کنید.

فن یا همان خنک کننده لپ تاپ

فن لپ تاپ، یکی از قطعات مهم دستگاه می‌باشد که وظیفه خنک نگه‌داشتن قطعات داخل را در حین کار دارد. بطور مثال فن لپ تاپ دل Studio 1558 برای خنک نگه داشتن اجزای داخلی این لپ تاپ در ساختار مادربرد آن تعبیه شده است. زمانی که دمای لپ تاپ بالا رفته و گرم می‌شود، فن شروع به‌کار می‌کند. گرمای چیپ های CPU و GPU (پردازنده و گرافیک) از طریق هیت سینک گرفته‌شده و فن آن را به بیرون منتقل می‌کند. فن برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات، دستگاه را خنک نگه می‌دارد. در بسیاری از موارد، افراد در نگه‌داری، تعمیر و تعویض خنک‌کننده لپ تاپ سهل‌انگاری کرده و با بالا رفتن دما و عدم عملکرد صحیح فن، دستگاهشان آسیب می‌بیند. پس اگر فن لپ تاپ شما مشکل دارد، هر چه زودتر به آن رسیدگی نمایید.

آنچه که درباره بخش های مهم فن لپ تاپ باید بدانید

بخش‌های مهمی در فن لپ تاپ وجود دارد که باعث تفاوت در آن‌ها می‌شود. در زمان خرید فن لپ تاپ باید به این بخش‌ها دقت داشته باشید. این نکات به شرح زیر است؛

 • ولتاژ فن: فن های لپ تاپ در دو نوع 3 ولت و 5 ولت هستند. در زمان خرید فن برای لپ تاپ خود به ولتاژ آن توجه داشته باشید. همچنین در زمان تست فن، به ولتاژی که بر روی فن ثبت‌شده است دقت نمایید. اگر در زمان تست به فن 5 ولت، ولتاژ 3 ولت وصل شود، فن کار نخواهد کرد. همچنین اگر به فن 3 ولت هم ولتاژ 5 ولت وصل شود، فن می‌سوزد و از کار می‌افتد.
 • جای پیچ: جای پیچ بر روی فن ها ممکن است متفاوت باشد، به‌طوری‌که 2 فن به‌طور کامل با هم مشابه هستند ولی جای پیچ آنها فرق دارد. درصورتی‌که اشتباه خریداری نمایید به دستگاه شما متصل نخواهد شد.

 • تعداد سیم: فن لپ تاپ از طریق یک کابل به مادربرد دستگاه متصل می‌شود. این کابل در دو نوع 3 سیم و 4 سیم می‌باشد. ممکن است یک مدل فن، هم نوع 3 سیم داشته باشد و هم 4 سیم. درصورتی‌که فن با تعداد سیم اشتباه تهیه نمایید، بر روی لپ تاپ شما قابل‌استفاده نخواهد بود.

 • تعداد پره‌ها: تعداد پره‌ها می‌تواند در انواع فن متفاوت باشد. اما توجه داشته باشید که تعداد پره تأثیری در مقدار خنک کردن دستگاه ندارد.
 • فن OEM و ORG : منظور از فن ORG، فن اصل و اورجینال است. فن OEM غیر اصل می‌باشد.

نکات ضروری در نگهداری از فن لپتاپ

فن‌های لپ تاپ می‌توانند در صورت سهل‌انگاری در نگهداری، به‌راحتی خراب شوند. در این صورت شما باید هزینه کرده و یک خنک کننده جدید خریداری نمایید. برای اینکه فن لپ تاپ شما عمر بیشتری داشته باشد، حتماً نکات زیر را در نظر داشته باشید؛

 • دستگاه خود را از مایعات دور نگه‌دارید.
 • به‌هیچ‌وجه ضربه‌ای به فن و لپ‌تاپ وارد نکنید.
 • دریچه و محفظه‌های لپ تاپ را تمیز نگه‌دارید تا هوا به خوبی وارد و خارج شود. از قرار دادن دستگاه خود بر روی سطوح کثیف و پر از گردوغبار و پرز، خودداری نمایید. زیرا عملکرد فن به‌مرورزمان مختل شده و به‌درستی خنک نخواهد کرد.
 • برنامه‌های غیرضروری را ببندید؛ برنامه‌هایی که فعال هستند و هیچ کاری با آن ندارید را ببندید، زیرابه دلیل پردازش آن برنامه‌ها، دستگاه گرم خواهد شد و فن برای مدت‌زمان طولانی‌تری کار خواهد کرد. با بستن برنامه‌های غیرضروری، هم عمر فن لپ تاپ و هم عمر دستگاه شما بیشتر خواهد شد و نیاز به خرید فن لپ تاپ پیدا نخواهید کرد.
 • از کول پد یا (پایه خنک کننده) استفاده نمایید. اگر شما از برنامه‌های گرافیکی و سنگین استفاده می‌کنید، فن لپتاپ شما به‌تنهایی برای خنک کردن دستگاه، پاسخگو نخواهد بود. همچنین در فصل‌های گرم سال، ممکن است به دلیل هوای گرم، عملکرد دستگاه شما کند شود. استفاده از پایه‌های خنک‌کننده، عمر لپ‌تاپ شما را نیز افزایش می‌دهد و از آسیب‌های احتمالی به دلیل گرما، جلوگیری می‌کند.
 • از خمیر سیلیکون استفاده نمایید. این خمیر، از جنس پلیمر بوده و بر روی CPU و GPU قرار می‌گیرد. از این خمیر برای انتقال گرما از قطعه کننده گرما به گرمابر استفاده می‌شود.

3 راه سریع برای تست فن لپ تاپ

راه‌های زیر، روش‌های بسیار آسانی است که می‌توانید فن لپ تاپ خود را بدون باز کردن دستگاه تست نمایید؛

 • گوش دادن به صدای فن؛ فن در بهترین حالت عملکرد خود، با کمترین لرزش و کمترین صدا کار می‌کند. اگر صدای عجیبی می‌شنوید باید فن خود را دقیق‌تر بررسی نمایید.
 • دست خود را جلوی فن قرار دهید و باد خروجی را لمس کنید. فن سالم، هوا را به خوبی از محفظه‌ها خارج می‌کند. حال اگر مشکلی وجود داشته باشد، باد به خوبی خارج نمی‌شود و شما بایستی مشکل را رفع نمایید.
 • از طریق نرم افزارهای مخصوص می‌توانید دمای لپ تاپ خود را بررسی کنید؛ اگر دمای لپ تاپ شما به‌صورت غیرعادی بالا می‌رود، می‌توان گفت که فن شما به مشکل خورده است.

علائم خرابی خنک کننده لپ تاپ

 • فن لپتاپ صدای غیرعادی بدهد.
 • یکی از علائم خرابی فن لب تاپ، خاموش شدن بدون دلیل و ناگهانی دستگاه می‌باشد.
 • دستگاه به‌طور عجیبی داغ می‌شود، به‌طوری‌که فن قادر نیست دمای آن را کاهش دهد.

راهنمای کامل خرید فن برای لپ تاپ

فن‌های بسیاری در بازار موجود می‌باشد که هرکدام برای یک نوع دستگاه ساخته‌شده است. این فن‌ها انواع مختلفی داشته و در ابعاد متفاوت طراحی می‌شوند. شما بایستی مدل دقیق دستگاه خود را بدانید و متناسب با آن، اقدام به خرید فن لپ‌تاپ نمایید. اگر در تشخیص مدل لپ تاپ و فن مناسب با دستگاه خود مشکل‌دارید، می‌توانید از طریق تماس با ما، با کارشناسان ما ارتباط برقرار کرده تا شما را در خرید فن مناسب راهنمایی نمایند.

بسیاری از فن‌ها مشابه یکدیگر هستند و تنها تفاوت آنها می‌تواند در ولتاژ، آمپر، تعداد پره‌ها و تعداد سیم آنها باشد. در برخی مدل‌ها مثل فن لپ تاپ DELL 1558 مدل گرافیک دار و بدون گرافیک متفاوت هستند. پس در هنگام خرید به آن توجه داشته باشید.

نکات مهمی که در زمان تعویض فن لپ تاپ باید رعایت کرد

زمانی که فن جدید خریداری کردید و به مرحله تعویض می‌رسید، نکات زیر را در نظر داشته باشید؛

تعویض فن لپتاپ نیاز به آشنایی لپ تاپ دارد؛ چراکه برای تعویض، بایستی لپ تاپ خود را بازکنید. پس اگر توانایی آن را ندارید، به مراکز فنی و یا تعمیرگاه‌های معتبر مراجعه نمایید.

 • قبل از شروع، حتماً لپ تاپ را از برق بکشید و باتری آن را خارج نمایید.
 • قاب کف دستگاه را باز نمایید.
 • در برخی لپ تاپ ها برای تعویض فن، نیاز است که مادربرد دستگاه بازشده و سپس فن جداسازی شود.
 • پس از تعویض فن، لپ تاپ را با روشن کردن آن به مدت 15 دقیقه آزمایش کنید. اگر صدایی از فن شنیدید یا لپ تاپ بعد از دقایقی خاموش شد، حتما آن را خاموش کرده و به تعمیرگاه ببرید.
 • اگر بعد از آزمایش صدای فن عادی بود و لپ تاپ به درستی کار کرد، می‌توانید از لپ تاپ خود استفاده کنید.

انواع فن برای برندهای مختلف لپ تاپ

فن لپ تاپ اپل (Apple)

فن لپ تاپ اچ پی (hp)

فن لپ تاپ ایسر (Acer)

فن لپ تاپ ایسوس (Asus)

فن لپ تاپ توشیبا (Toshiba)

فن لپ تاپ لنوو (Lenovo)

فن لپ تاپ ام اس آی (MSI)

فن لپ تاپ دل (DELL)

فن لپ تاپ سونی (Sony)

فن لپ تاپ فوجیتسو (Fujitsu)

فن لپ تاپ سامسونگ (Samsung)

این قطعه کوچه در لپ تاپ، کار بسیار بزرگی انجام می‌دهد و از خرابی قطعات جلوگیری می‌کند. فن لپ تاپ و انواع آن را به شما معرفی کردیم. روشی به شما آموزش دادیم تا خرابی خنک کننده را تشخیص دهید. درصورتی‌که این قطعه دستگاه شما به مشکل خورد، و نیاز به خرید یک فن لپ‌تاپ جدید داشتید، حتماً راهنمای کامل آن را بخوانید. در نگهداری این قطعه کوشا باشید و موارد ذکرشده در این رابطه را به‌دقت بخوانید تا از هزینه‌های اضافی جلوگیری نمایید. امیدوار هستیم این مطلب برای شما مفید واقع‌ شده و شما را راهنمایی کرده باشد. در صورت بروز هرگونه مشکل می‌توانید با کارشناسان ما، از قسمت ارتباط با ما در تماس باشید.

این محصول در حال حاضر در دسترس نیست. لطفا ایمیل و مشخصات خود را کامل کنید تا در صورت موجود شدن کالا سریعا شما را مطلع سازیم.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات