دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

اسپیکر لپ تاپ

اسپیکردل L502 اسپیکر نوت بوک وظیفه ی پخش فایلهای صوتی و تصویری لپ تاپ را برعهده دارد. بلنوگو لپ تاپ هم ممکن است مانند دیگر قطعات لپتاپ نیاز به تعویض و یا حتی تعمیر داشته باشد. یکی از عائم و نشانه های خرابی اسپیکر قطع شدن صدای لپ تاپ و یا خش دار شده فایلهای صوتی میباشد. گاهی ممکن است که مقداری مای..
3,084,700 ریال
Speaker Laptop Lenovo G500-G510 اسپیکر لپ تاپ Lenovo IdaePad G500s با اسپیکرلپ تاپ Lenovo IdeaPad G500-G510 تفاوت دارد. حتما قبل از خرید به عکس کالا دقت نمایید...
1,275,300 ریال
نمايش 1 تا 20 از 178 (9 صفحه)

امروزه تمام لپ تاپ ها دارای اسپیکر هستند، اما آیا شما با انواع آن آشنا هستید و میدانید که چگونه کار می‌کنند؟ در این مقاله ما به معرفی اسپیکر و انواع آن پرداخته‌ایم. همچنین یکسری نکات مهم در نگهداری از آن را به شما تذکر داده‌ایم تا بلندگو لپ تاپ شما مشکلی پیدا نکند. در ادامه راهکارهایی را به شما آموزش داده‌ایم که خرابی باند لپ تاپ را به‌راحتی تشخیص دهید. اگر اسپیکر شما خراب شده است، یک راهنمای کامل از خرید تا تعویض آن برای شما گردآوری کرده‌ایم که توصیه می‌شود آن را مطالعه نمایید. تا پایان این مقاله هماره ما باشید.

اسپیکر لپ تاپ

اسپیکر داخلی لپ تاپ قسمتی از سیستم صوتی دستگاه محسوب می‌شود که صدا پخش می‌کند. برای کارهای روزمره مانند گوش کردن به موسیقی و دیدن فیلم‌های سینمایی نیاز به یک بلندگو داریم تا صداها را بشنویم. اسپیکر لپ تاپ در داخل قاب قرار می‌گیرد و با اتصال به سوکت روی مادربرد، اطلاعات صوتی را از بخش صدای مادربرد دریافت کرده و با ساختاری که دارد، اطلاعات را به صوت تبدیل می‌کند.

اسپیکر برای لپ تاپ چند نوع است؟

شرکت‌های بسیاری هستند که در زمینه تولید لپ تاپ فعالیت دارند. هر یک از این لپ تاپ ها اسپیکر مخصوص خود را دارند. به‌طورکلی بلندگو های موجود در بازار به 3 شکل دیده میشوند که هر نوع برای یک لپ تاپ است.

 • اسپیکر لپ تاپ یک تکه؛ این نوع اسپیکر یک عدد بوده و در کل از یک بخش تشکیل‌شده است.
 • اسپیکر لپ تاپ دو تکه؛ این بلندگو از دو بخش تشکیل‌شده که درجاهای مختلف در داخل قاب قرار می‌گیرد. در این نوع، هرکدام از اسپیکرها می‌توانند با هم یا به‌صورت جداگانه به مادربرد متصل شوند.
 • اسپیکر لپ تاپ سه تکه؛ این نوع شامل 2 اسپیکر و یک ساب ووفر می‌شود. همچنین می‌توانند به‌صورت جداگانه و یا با هم به مادربرد متصل گردند.

عمدتاً باند لپ تاپ در قاب پایینی قرارگرفته و نوع قرارگیری آن‌ها هم بستگی به طراحی اجزای دیگر مثل مادربرد و قاب دارد. بلندگو ها می‌توانند بالای کیبورد، زیر کیبورد یا در دو طرف کیبورد قرار بگیرند.

نکات مهم در نگهداری از اسپیکر لپ تاپ چیست؟

اسپیکر ها می‌توانند به‌راحتی خراب شوند، حتماً به نکات گفته‌شده توجه داشته باشید که اسپیکر های داخلی لپ تاپ تان عمر بیشتری داشته باشند؛

 • به دستگاه خود ضربه نزنید.
 • باند لپ تاپ خود را تمیز نگه‌دارید. برای تمیز کردن آن از یک پارچه نرم یا گوش پاک‌کن استفاده کنید.
 • از حداکثر ظرفیت اسپیکر ها استفاده نکنید. حجم بالای صدا باعث خرابی در باند ها خواهد شد. بهتر است حجم صدا را روی متوسط قرار دهید.
 • اغلب اسپیکر داخلی لپ تاپ ها حرفه‌ای نیستند. برای داشتن حجم صدای بیشتر از اسپیکر های دیگر استفاده نمایید.

چگونه بفهمم که اسپیکر لپ تاپ من خراب شده است؟

برای تشخیص خرابی در اسپیکر لپتاپ باید اسپیکر خود را تست نمایید. برای تست اسپیکر در ویندوز به مسیر زیر بروید؛

Control Panel > System > Sound

در این صفحه بر روی Manage Sound Device بزنید.

سپس در این صفحه بر روی اسپیکر خود کلیک کرده و دکمه Test را بزنید. اگر صدایی از دستگاه شما پخش نشود، می‌توان گفت که اسپیکرهای لپ تاپ شما مشکل دارند و نیاز به تعویض خواهند داشت.

نشانه های دیگر خرابی در اسپیکر لپ تاپ چیست؟

اسپیکر لپ تاپ ممکن است به دلایل مختلفی به مشکل خورده و دچار خرابی شوند. در اینجا به چند مورد از خرابی‌های اسپیکر داخلی لپ تاپ اشاره می‌کنیم؛

 • صدای پخش‌شده از دستگاه کم (در حد زمزمه) است.
 • صدایی از بلندگو پخش نمی‌شود.
 • صدای وزوز از بلندگو پخش می‌شود.

آیا می‌توان اسپیکر های لپ تاپ را تعمیر کرد؟

در برخی موارد باند لپ تاپ قابل تعمیر است. به‌طور مثال اگر دیافراگم لپ تاپ پاره شده باشد می‌توانید با یک چسب آکواریوم آن را ترمیم نمایید. قابل تعمیر بودن اسپیکر لپ تاپ را باید یک تعمیرکار باتجربه و حرفه‌ای تشخیص دهد. پس برای تشخیص سلامت اسپیکر خود به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه نمایید.

نکته مهم در خرید اسپیکر لپ تاپ

برای خرید یک اسپیکر مناسب باید که مدل لپ تاپ خود را بدانید. با اعلام مدل دقیق لپ تاپ خود، اسپیکر را خریداری کرده و آن را با بلندگو فعلی خود جایگزین نمایید.

مراحل قدم‌به‌قدم تعویض اسپیکر لپتاپ

ممکن است به هر دلیل باند لپ تاپ شما ایراد پیدا کند و دیگر کارایی سابق خود را نداشته باشد، پس نیاز به یک اسپیکر جدید خواهید داشت. اول از همه یک بلندگو مناسب برای لپ تاپ خود تهیه کرده و سپس اقدام به تعویض آن نمایید. مراحل زیر را برای تعویض اسپیکر داخلی لپ تاپ خود دنبال نمایید؛

 • شارژر لپ تاپ را جدا کرده و باتری را از لپ تاپ خارج نمایید.
 • پیچ‌های پشت قاب لپ تاپ راباز کرده و قاب را جدا نمایید.
 • قطعات دیگر را برای دسترسی مستقیم به بلندگوها باز کنید.
 • فلت اسپیکر را از مادر برد جدا کنید. مراقب فلت و سیم های آن باشید که پاره نشوند.
 • پیچ‌های اسپیکر لپ تاپ را باز کرده و آن را خارج نمایید.
 • اسپیکر جدید را جایگزین کرده، پیچ‌ها را ببندید و سپس فلت را متصل نمایید.
 • قطعات و قاب را در جای خود قرار داده و پیچ‌ها را سفت کنید.
 • باتری را متصل کرده و برق آن را وصل نمایید.
 • صدای اسپیکر داخلی لپ تاپ را تست کرده و از سلامت آن اطمینان حاصل نمایید.

در زمان تعویض بلندگو داخلی لپ تاپ حتماً به نکات زیر توجه داشته باشید؛

 • مسیر عبور سیم و فلت ها را به‌دقت بررسی کنید. برای این سیم‌ها مسیری وجود دارد که باید حتماً از آن عبور کند. در غیر این صورت سیم‌ها دچار له‌شدگی و پارگی خواهند شد.
 • فلت آن را به دقت به سوکت مادربرد وصل نمایید.

توجه داشته باشید که اگر مهارت و تجربه کافی را درزمینه لپ تاپ و تعمیر قطعات ندارید حتماً به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه نمایید.

در این مطلب ما به شما گفتیم که اسپیکر لپتاپ چیست و لپ تاپ هایی که تولیدشده‌اند، هریک بلندگو خاصی دارد. نکاتی مهم در رابطه با نگهداری از اسپیکر لپ تاپ به شما گفته شد که حتماً به آن توجه داشته باشید تا بلندگو دستگاه شما به مشکل نخورد. در ادامه به آموزش تست اسپیکر لپ تاپ خود پرداختیم. اگر اسپیکر لپ تاپ شما مشکل داشت راهنمای خرید و تعویض آن را دنبال نمایید. امیدوار هستیم این مطلب برای شما آموزنده بوده باشد.

 

این محصول در حال حاضر در دسترس نیست. لطفا ایمیل و مشخصات خود را کامل کنید تا در صورت موجود شدن کالا سریعا شما را مطلع سازیم.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات