دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

چیپ-آی سی-سی پی یو

آی سی IT8586Eوظیفه اصلی: کنترل کننده عملکرد بخش هایی از مادربرد مانند کیبورد و تاچ و ...تعداد پین: 128 پایهپکیج: TQFP (QFP)شرکت سازنده: ITEبه طور کلی آی سی در لپ تاپ در قسمت های مختلفی قرار می گیرد. به عنوان مثال آی سی پروگرامر ، آی سی برد و آی سی شارژ از مهم ترین آن ها هستند. قا..
1,090,000 ریال
IC Laptop Maxim MAX17031Eوظيفه اصلي: تبديل ولتاژ 19 ولت ورودي به 3.3 ولت و 5 ولتتعداد پين: 24 پايهپکيج: TQFN (QFN)شرکت سازنده: MAXIM جهت اطلاعات بیشتر به دیتا شیت IC Laptop Maxim MAX17031E مراجعه نمایید.خرید و قیمت آی سی MAX17031Eدر واقع آی سی ها به عن..
763,000 ریال
خرید و قیمت سی پی یو نسل اول I7 Clarksfieldشرکت اینتل یکی از برترین شرکت‌ها و برندهای جهان است و پردازنده‌های قوی این شرکت بسیار پرطرفدار است به طوری که در سال ۲۰۲۱ حدودا ۷۰ درصد از رایانه‌های موجود در بازار از سری پردازنده‌های این شرکت استفاده می‌کردند. اینتل با ارائه س..
5,417,300 ریال
آی سی بایوس W25Q64FV-25Q64BVS 8MB SO8 3Vوظيفه اصلي: اطلاعات اوليه مانند دستورهاي ابتدايي را در زمان روشن شدن دستگاه به سيستم ميدهد.اين آي سي قابل پروگرم ميباشد و ورودي و خروجي ديتا سيستم را کنترل ميکند که حجم این آی سی 8MB و ولتاژ مورد نیاز 3V ميباشد.تعداد پين: 8 پايهپکيج: SO8شرکت سا..
305,200 ریال
خرید و قیمت سی پی یو I3-380M_I3-370M Arrandaleواحد پردازش مرکزی (CPU) عنصری حیاتی در هر کامپیوتر محسوب می‌شود و تمامی محاسبات و دستوراتی را که به سایر اجزای نوت بوک و تجهیزات جانبی آن منتقل می‌شود ، مدیریت می‌کند. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که Core i3، i5 و i7 نسل‌های پر..
1,885,700 ریال
خرید و قیمت آی سی 25Q128FVSGوظيفه اصلي: اطلاعات اوليه مانند دستورهاي ابتدايي را در زمان روشن شدن دستگاه به سيستم ميدهد.اين آي سي قابل پروگرم ميباشد و ورودي و خروجي ديتا سيستم را کنترل ميکند که حجم این آی سی 16MB و ولتاژ مورد نیاز 3V ميباشد.تعداد پين: 8 پايهپکيج: SO8شرکت سازنده: ..
414,200 ریال
آی سی BQ24780Sوظیفه اصلی: تامین ولتاژ برای روشن شدن و شارژ باطریتعداد پین: 28 پایهپکیج: TQFN (QFN)شرکت سازنده: TEXAS INSTRUMENTSجهت اطلاعات بیشتر به دیتاشیت IC BQ 24780S مراجعه نمایید.به طور کلی آی سی در لپ تاپ در قسمت های مختلفی قرار می گیرد. به عنوان مثال آی سی پروگرامر ، آ..
381,500 ریال
خرید و قیمت سی پی یو نسل سوم I5 IVYساختار CPU و اجزای سی پی یو درواقع مجموع ترانزیستوزهای بسیار ریزی است که در کنار هم قرار دارند. این ترانزیستورها اندازه ای در حد میکرون دارند. شاید از شنیدن عدد ۱۲۰ میلیون تعجب کنید اما همین تعداد ترانزیستور در ابعاد ریز کافیست تا حساسیت قطعه CPU را به شما نشان..
13,962,900 ریال
خرید و قیمت آی سی بایوس W25Q32BVSIG 4M SO8 3Vوظيفه اصلي: اطلاعات اوليه مانند دستورهاي ابتدايي را در زمان روشن شدن دستگاه به سيستم ميدهد.اين آي سي قابل پروگرم ميباشد و ورودي و خروجي ديتا سيستم را کنترل ميکند که حجم این آی سی 4MB و ولتاژ مورد نیاز 3V ميباشد.تعداد پين: 8 پايهپکيج: SO8 ..
261,600 ریال
خرید و قیمت سی پی یو نسل اول I5 Arrandaleاینتل، هر ساله فناوری سی پی یو‌ های خود را بهبود می‌بخشد و فناوری‌های جدیدی به آن اضافه می‌کند. این فناوری‌ها باعث افزایش کارایی و کیفیت سیستم شده و در نتیجه باعث جلب رضایت کاربران می‌شود. تردینگ فرایندی است که هسته سی پی یو ..
5,417,300 ریال
آی سی TPS51123وظیفه اصلی: تبدیل ولتاژ 19 ولت ورودی به 3.3 ولت و 5 ولتتعداد پین: 24 پایهپکیج: TQFN (QFN)شرکت سازنده: TEXAS INSTRUMENTSجهت اطلاعات بیشتر به دیتاشیت IC TPS 51123 مراجعه نمایید.یکی از قطعات اساسی در مدارات الکترونیکی ، آی سی (IC) است. به عبارتی در طراحی برد ا..
370,600 ریال
آی سی 2N=RT8249Aوظیفه اصلی: تبدیل ولتاژ 19 ولت ورودی به 3.3 ولت و 5 ولتتعداد پین: 20 پایهپکیج: TQFN (QFN)شرکت سازنده: RICHTEKجهت اطلاعات بیشتر به دیتاشیت IC Richtek 2N-RT8249A مراجعه نمایید.مادربرد مهم‌ترین بخش لپ تاپ حساب می‌شود که سایر قطعات را در کنار جمع کرده و ..
370,600 ریال
خرید و قیمت سی پی یو لپ تاپ نسل سوم I3 IVY Bridgeتا قبل از سال ۲۰۰۰ CPUها دارای یک هسته بودند. از اواسط سال ۲۰۰۰ بود اولین بار CPUهای دو هسته و چهار هسته ای معرفی شدند . از آن سال تا به امروز تغییرات زیادی در تعداد هسته ها و نوع آنها صورت گرفته است. امروزه شاهد تعداد هسته های بیشتری در پردازنده ..
6,703,500 ریال
خرید وقیمت سی پی یو لپ تاپ نسل دوم B9 Pentium Sandy Bridgeلپ تاپ ها پردازنده های مختلفی دارند که در ادامه توضیح آنان می‌پردازیم.سی پی یو آنبرد ؛ CPU در مادربرد لپ تاپ های جدید به‌گونه‌ای است که به‌راحتی از مادربرد جدا نمی‌شود و برای این کار نیاز به ابزار و حرارت می‌..
1,678,600 ریال
آی سی TPS51225C-1225Cوظیفه اصلی: تبدیل ولتاژ 19 ولت ورودی به 3.3 ولت و 5 ولتتعداد پین: 20 پایهپکیج: TQFN (QFN)شرکت سازنده: TEXAS INSTRUMENTSجهت اطلاعات بیشتر به دیتاشیت IC Texas Instrument TPS 51225C-1225C مراجعه نمایید.ای سی ها را می‌توان یک قطعه شامل تعدادی مدار ، تران..
381,500 ریال
IC Bios Laptop Winbond 25Q64FWSIG 8M SO8 1.8Vوظيفه اصلي: اطلاعات اوليه مانند دستورهاي ابتدايي را در زمان روشن شدن دستگاه به سيستم ميدهد.اين آي سي قابل پروگرم ميباشد و ورودي و خروجي ديتا سيستم را کنترل ميکند که حجم این آی سی 8MB و ولتاژ مورد نیاز 1.8V ميباشد.تعداد پين: 8 پايهپکيج: SO..
316,100 ریال
خرید و قیمت سی پی یو لپ تاپ نسل سوم Celeron IVY BridgeCPUها به شکل تراشه‌های کوچک و بیشتر مواقع مربعی‌شکل هستند. آنها روی صفحه‌ای به نام مادربورد قرار دارند و با سایر سخت‌افزارها در تعامل هستند تا بتوانند عملیات رایانه‌ای را به خوبی اجرا کنند. CPU در تمامی دستگاه‌ها..
1,264,400 ریال
IC Laptop ENE KB9012QF A3-NHوظيفه اصلي: کنترل کننده عملکرد بخش هايي از مادربرد مانند کيبورد و تاچ و ...تعداد پين: 128 پايهپکيج: TQFP (QFP)شرکت سازنده:ENEآی سی ENE KB9012QF A3-NHآی سی ENE KB9012QF A3-NH یک آی سی io می باشداین مدل آی سی یکی از مهم ترین آی سی مادربرد ه..
632,200 ریال
آی سی KB9012QF A4وظیفه اصلی: کنترل کننده عملکرد بخش هايي از مادربرد مانند کيبورد و تاچ و ...تعداد پین: 128 پایهپکیج: TQFP (QFP)شرکت سازنده: ENEجهت اطلاعات بیشتر به دیتاشیت IC ENE KB 9012QF A4 مراجعه نمایید.ای سی که به نام های مدار مجتمع ، مدار یکپارچه ، ریز تراشه و تراشه ..
610,400 ریال
 خرید وقیمت سی پی یو لپ تاپ Pentium P6100-P6200CPU مخفف سه کلمه Central processing unit ، به معنی واحد پردازش اصلی است. پردازنده درواقع مغز اصلی لپ تاپ شما است و می‌توان گفت که اصلی‌ترین قطعه نیز محسوب می‌شود. سی پی یو لپ تاپ تراشه‌ای سیلیکونی است که بر روی مادربرد برای ..
1,536,900 ریال
نمايش 1 تا 20 از 1234 (62 صفحه)

آیا تا به حال یک مادربرد لپ تاپ را از نزدیک دیده‌اید؟ آیا میدانید که خود مادربرد از چه بخش‌هایی تشکیل‌شده است؟ در این مقاله ما به معرفی کامل چیپ هایی که بر روی مادربرد سوار می‌شوند مانند چیپ گرافیک و پردازنده، پرداخته و انواع آن را بررسی کرده‌ایم. در ادامه هم آی سی را به شما معرفی کرده و انواع IC را به شما توضیح داده‌ایم و گفتیم که هرکدام چه وظیفه‌ای دارند. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با بخش‌های کوچک مادربرد بیشتر آشنا شوید.

چیپ های لپ تاپ

مادربرد مهم‌ترین بخش لپ تاپ حساب می‌شود که سایر قطعات را در کنار جمع کرده و سازماندهی می‌کند. در اصل مادربرد یک مدار چاپی (Printed Circuit Board) است که مسیر ولتاژ دهی و جریان را به اجزا و قطعات روی آن تعیین می‌کند. نام دیگر آن برد اصلی است و بخش‌هایی بر روی مادربرد قرار می‌گیرد که در عملکرد آن تأثیر بسزایی می‌گذارد. چیپ و ای سی (IC) از بخش‌هایی مهم مادربرد محسوب می‌شوند.

چیپ مادربرد چیست؟

چیپ مجموعه از تراشه‌ها هستند که هرکدام در مدار وظیفه خاصی را دنبال می‌کنند. از طرفی هم در مدار تنها یک چیپ وجود ندارد. چون تنها یک چیپ نمی‌تواند کل کار را انجام دهد، پس مجموعه‌ای از چیپ ها در مادربرد قرار دارند که هر یک کار خاصی را انجام می‌دهند. انواع چیپ های که در مادربرد وجود دارد چیست؟

انواع چیپ مادربرد لپ تاپ

در ادامه با چیپ های اصلی مادربرد لپ تاپ آشنا خواهیم شد؛

چیپ پل شمال و چیپ پل جنوبی

تمام اتفاقاتی که در لپ تاپ شما رخ می‌دهد، در مدل های قدیمی‌تر مثل Dell Inspiron 6400 توسط CPU و 2 چیپ همراه آن کنترل و نظارت می‌شود. این دو چیپ به پل شمالی (North Bridge) و چیپست پل جنوبی (South Bridge) معروف هستند. پل شمالی مستقیماً به CPU متصل می‌شود و وظیفه هماهنگی بین رم و گرافیک را با پردازنده دارد. پل جنوبی نیز وظیفهٔ ارتباط بین پورت‌های ورودی و خروجی مثل پورت USB را به عهده دارد. این چیپ ها اطلاعاتی را که برای پردازش ارسال می‌شوند، اولویت‌بندی کرده و سپس به سی پی یو وارد می‌کنند و در لپ تاپ های نسل 1 و 2 و 3 دیگر چیپی به اسم شمالی و جنوبی وجود ندارد و تمامی وظایف به عهده CPU، و یک چیپ دیگر تقسیم‌شده است و در نوت بوک های سری 4 به بعد به‌غیراز سری گیم ها تمامی وظایف فقط به عهده CPU می‌باشد ولی در سری های گیم علاوه بر CPU مادربرد چیپ جنوبی نیز دارد.

چیپ گرافیک (GPU)

لپ تاپ چیپی به نام چیپ گرافیک دارد که وظیفهٔ آن پردازش اطلاعات تصویری است و پس از پردازش اطلاعات، آن را به صفحه نمایش ارسال می‌کند. برخی از لپ تاپ ها چیپ گرافیک ندارند و پردازش اطلاعات تصویری بر عهده CPU خواهد بود.

چیپ پردازنده (CPU)

پردازنده یا CPU مهم‌ترین بخش مادربرد و مغز سیستم شما به‌حساب می‌آید. سی پی یو وظیفه دارد که اطلاعاتی که به آن وارد می‌شود را پردازش نماید.

ای سی (IC) چیست؟

IC برگرفته شده از کلمه Integrated Circuit به معنای مدار مجتمع میباشد. منظور از IC یا مدار مجتمع این است که مجموعه ای از مدارهای الکترونیکی را بصورت یک قطعه بسیار کوچک با همان کارایی قبل اما در ابعاد خیلی ریزتر تولید شده است.

آی سی ها شامل عناصری هستند که از نظر الکتریکی متصل به هم و جدانشدنی هستند. این مدارات الکترونیکی شامل تعداد بسیار زیادی خازن، مقاوت و ترانزیستور هستند که بر روی صفحه صفحه سیلیکونی وو از جنس نارسانا تولید شده است.

IC ها را می‌توان یک قطعه شامل تعدادی مدار، ترانزیستور و دیگر اجزا دانست که هرکدام از این ای سی ها برای انجام کاری مشخص در مدار طراحی‌شده‌اند. در ادامه به معرفی تعدادی از آی سی های مهم مادربرد می‌پردازیم.

آی سی IO لپ تاپ

این آی سی یک قطعه با 128 پایه است که وظیفه دارد بخش‌هایی مانند کیبورد، ماوس و USB و ... را کنترل کند.

آی سی بایوس

این آی سی یکسری اطلاعات اولیه مانند دستورها و فرمان‌های ابتدایی را در زمان روشن شدن دستگاه، به سیستم می‌دهد.

کلام آخر

در این مطلب ما به شما مادربرد را معرفی کردیم و گفتیم که چه بخش‌های مهمی دارد. از بخش‌های مهم برد اصلی لپ تاپ، آی سی ها و چیپ های آن است. انواع چیپ های لپ تاپ را به شما معرفی کردیم و وظیفه آنها را توضیح دادیم. همچنین برخی از آی سی های مهم لپ تاپ را تشریح کردیم. امیدوار هستیم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

این محصول در حال حاضر در دسترس نیست. لطفا ایمیل و مشخصات خود را کامل کنید تا در صورت موجود شدن کالا سریعا شما را مطلع سازیم.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات