دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

چیپ-آی سی-سی پی یو

IC Laptop Maxim MAX17031E جهت اطلاعات بیشتر به دیتا شیت IC Laptop Maxim MAX17031E مراجعه نمایید...
664,900 ریال
CPU Laptop I7 Arrandale تعویض سی پی یو I7 Arrandale باید توسط تعمیرکاران متخصص مجموعه افق انجام پذیرد و تعویض آن دارای هزینه می باشد.  ..
6,856,100 ریال
CPU Laptop I3 Arrandale تعویض سی پی یو I3 Arrandale باید توسط تعمیرکاران متخصص مجموعه افق انجام پذیرد و تعویض آن دارای هزینه می باشد...
2,147,300 ریال
IC Bios Laptop Winbond 25Q128FVSG 16M SO8 3.3V جهت اطلاعات بیشتر به دیتاشیت IC 25Q128FVSG 16M_3.3V مراجعه نمایید...
392,400 ریال
CPU Laptop I3 Haswell تعویض سی پی یو I3 Haswell باید توسط تعمیرکاران متخصص مجموعه افق انجام پذیرد و تعویض آن دارای هزینه می باشد.  ..
7,597,300 ریال
IC Laptop BQ24780S جهت اطلاعات بیشتر به دیتاشیت IC BQ 24780S مراجعه نمایید...
588,600 ریال
CPU Laptop I5 IVY تعویض سی پی یو I5 IVY باید توسط تعمیرکاران متخصص مجموعه افق انجام پذیرد و تعویض آن دارای هزینه می باشد.  ..
12,502,300 ریال
IC Laptop Winbond W25Q32BVSIG 4M SO8 3V جهت اطلاعات بیشتر به دیتاشیت IC Winbond W25Q32BVSIG مراجعه نمایید...
239,800 ریال
CPU Laptop I5 Arrandale تعویض سی پی یو I5 Arrandale باید توسط تعمیرکاران متخصص مجموعه افق انجام پذیرد و تعویض آن دارای هزینه می باشد.  ..
6,856,100 ریال
IC Laptop Texas Instrument TPS51123 جهت اطلاعات بیشتر به دیتاشیت IC TPS 51123 مراجعه نمایید...
468,700 ریال
CPU Laptop I5 Sandy Brige تعویض سی پی یو I5 Sandy Brige باید توسط تعمیرکاران متخصص مجموعه افق انجام پذیرد و تعویض آن دارای هزینه می باشد...
8,632,800 ریال
IC Laptop Richtek 2N=RT8249A جهت اطلاعات بیشتر به دیتاشیت IC Richtek 2N-RT8249A مراجعه نمایید...
436,000 ریال
CPU Laptop I3 IVY Bridge تعویض سی پی یو I3 IVY Bridge باید توسط تعمیرکاران متخصص مجموعه افق انجام پذیرد و تعویض آن دارای هزینه می باشد...
5,450,000 ریال
نمايش 1 تا 20 از 1112 (56 صفحه)

آیا تا به حال یک مادربرد لپ تاپ را از نزدیک دیده‌اید؟ آیا میدانید که خود مادربرد از چه بخش‌هایی تشکیل‌شده است؟ در این مقاله ما به معرفی کامل چیپ هایی که بر روی مادربرد سوار می‌شوند مانند چیپ گرافیک و پردازنده، پرداخته و انواع آن را بررسی کرده‌ایم. در ادامه هم آی سی را به شما معرفی کرده و انواع IC را به شما توضیح داده‌ایم و گفتیم که هرکدام چه وظیفه‌ای دارند. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با بخش‌های کوچک مادربرد بیشتر آشنا شوید.

چیپ های لپ تاپ

مادربرد مهم‌ترین بخش لپ تاپ حساب می‌شود که سایر قطعات را در کنار جمع کرده و سازماندهی می‌کند. در اصل مادربرد یک مدار چاپی (Printed Circuit Board) است که مسیر ولتاژ دهی و جریان را به اجزا و قطعات روی آن تعیین می‌کند. نام دیگر آن برد اصلی است و بخش‌هایی بر روی مادربرد قرار می‌گیرد که در عملکرد آن تأثیر بسزایی می‌گذارد. چیپ و ای سی (IC) از بخش‌هایی مهم مادربرد محسوب می‌شوند.

چیپ مادربرد چیست؟

چیپ مجموعه از تراشه‌ها هستند که هرکدام در مدار وظیفه خاصی را دنبال می‌کنند. از طرفی هم در مدار تنها یک چیپ وجود ندارد. چون تنها یک چیپ نمی‌تواند کل کار را انجام دهد، پس مجموعه‌ای از چیپ ها در مادربرد قرار دارند که هر یک کار خاصی را انجام می‌دهند. انواع چیپ های که در مادربرد وجود دارد چیست؟

انواع چیپ مادربرد لپ تاپ

در ادامه با چیپ های اصلی مادربرد لپ تاپ آشنا خواهیم شد؛

چیپ پل شمال و چیپ پل جنوبی

تمام اتفاقاتی که در لپ تاپ شما رخ می‌دهد، در مدل های قدیمی‌تر مثل Dell Inspiron 6400 توسط CPU و 2 چیپ همراه آن کنترل و نظارت می‌شود. این دو چیپ به پل شمالی North Bridge و چیپست پل جنوبی South Bridge معروف هستند. پل شمالی مستقیماً به CPU متصل می‌شود و وظیفه هماهنگی بین رم و گرافیک را با پردازنده دارد. پل جنوبی هم وظیفهٔ ارتباط بین پورت‌های ورودی و خروجی مثل پورت USB را به عهده دارد. این چیپ ها اطلاعاتی را که برای پردازش ارسال می‌شوند، اولویت‌بندی کرده و سپس به سی پی یو وارد می‌کنند و در لپ تاپ های سری 1 و 2 و 3 دیگر چیپی به اسم شمالی و جنوبی وجود ندارد و تمامی وظایف به عهده CPU،  و یک چیپ دیگر تقسیم‌شده است و در نوت بوک های سری 4 به بعد به‌غیراز سری گیم ها  تمامی وظایف فقط به عهده CPU می‌باشد ولی در سری های گیم علاوه بر CPU مادربرد چیپ جنوبی نیز دارد.

چیپ گرافیک (GPU)

لپ تاپ چیپی به نام چیپ گرافیک دارد که وظیفهٔ آن پردازش اطلاعات تصویری است و پس از پردازش اطلاعات، آن را به صفحه نمایش ارسال می‌کند. برخی از لپ تاپ ها چیپ گرافیک ندارند و پردازش اطلاعات تصویری بر عهده CPU خواهد بود.

چیپ پردازنده (CPU)

پردازنده یا CPU مهم‌ترین بخش مادربرد بوده و مغز سیستم شما به‌حساب می‌آید. سی پی یو وظیفه دارد که اطلاعاتی که به آن وارد می‌شود را پردازش کند.

ای سی (IC) چیست؟

IC ها را می‌توان یک قطعه شامل تعدادی مدار، ترانزیستور و دیگر اجزا دانست که هرکدام از این ای سی ها برای انجام کاری مشخص در مدار طراحی‌شده‌اند. در ادامه به معرف تعدادی از آی سی های مهم مادربرد می‌پردازیم.

آی سی IO لپ تاپ

این آی سی یک قطعه با 128 پایه است که وظیفه دارد بخش‌هایی مانند کیبورد، ماوس و USB را کنترل کند.

آی سی بایوس

این آی سی یکسری اطلاعات اولیه مانند دستورها و فرمان‌های ابتدایی را در زمان روشن شدن دستگاه، به سیستم می‌دهد.

در این مطلب ما به شما مادربرد را معرفی کردیم و گفتیم که چه بخش‌های مهمی دارد. از بخش‌های مهم برد اصلی لپ تاپ، آی سی ها و چیپ های آن است. انواع چیپ های لپ تاپ را به شما معرفی کردیم و وظیفه آنها را توضیح دادیم. همچنین برخی از آی سی های مهم لپ تاپ را تشریح کردیم. امیدوار هستیم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

این محصول در حال حاضر در دسترس نیست. لطفا ایمیل و مشخصات خود را کامل کنید تا در صورت موجود شدن کالا سریعا شما را مطلع سازیم.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات