دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

جک-سوکت و دکمه لپ تاپ

جک پاور FS033.1Aجک برق FS033.1A بصورت لحیمی می باشد. این جک را به عنوان لای برد نرمال نیز می شناسند و در دستگاه های ایسوس استفاده می شود. اندازه این سوکت 5.5* 2.5 میلی متر می باشد و کابل آداپتور آن ایسوس نرمال می باشد. این جک می تواند دارای پایه ی طلایی و نقره ای باشد.خرید و قیمت پاور جک FS0..
283,400 ریال
جک پاور FS040.1جک پاور این‌گونه است با جک به صورت کابلی یا بصورت لحیمی می باشد این مدل با اتصال به کابل و به سوکتی بر روی مادربرد متصل می شود و جریابانا برق که توسط شارژر وارید می شود را به دستگاه ورود می کند. برای اتصال جک برق. تعویض این نوع جک برق، بسیار آسان است. در خرید جک بهتر است تعدا..
261,600 ریال
جک پاور FS036جک برق این گونه است با جک به صورت کابلی یا بصورت لحیمی می باشد این مدل با اتصال به کابل و به سوکتی بر روی مادربرد متصل می شود و جریان برق که توسط شارژر وارد می شود را به دستگاه ورود می کند. برای اتصال جک برق ، تعویض این نوع جک برق ، بسیار آسان است. در خرید جک بهتر است تعداد پایه های..
228,900 ریال
جک پاور FS201جک برق لپ تاپ یکی از آسیب پذیرترین رابط های لپ تاپ هاست و می توان گفت که به راحتی دچار مشکل می شوند. جک برق لپ تاپ ، معمولا روی مادربرد لحیم کاری شده و توسط سه الی چهار پایه ، پایداری اش را حفظ می نماید. به همین دلیل ، جایگاه آن ضعیف است و می تواند به راحتی دچار آسیب شود . شما می تو..
436,000 ریال
جک پاور FS042اگر لپ تاپ شما صرفا با انرژی ذخیره شده در باتری ، قادر به تامین انرژی لپ تاپ است یا در حین اتصال به جریان برق شهری ناگهان لپ تاپ خاموش می شود یا به طور کلی روشن نمی شود ، به سلامت جک برق شک کنید. یک جک برق سالم ، قادر به تامین انرژی به صورت ثابت است. یعنی اگر جریان برق قطع و وصل می ..
327,000 ریال
جک یو اس بی 003.1Aجک یو اس بی نوت بوک 003.1A برای انتقال داده و اطلاعات بین نوت بوک و سایر وسایل جانبی ، دستگاه های الکترونیکی و ... استفاده می شود. دارای 4 پایه از پشت که مربوط به دیتا است و 4 پایه که روی مادربرد لحیم کاری می شود. پورت USB رابط بین دستگاه و سایر دستگاه و اطلاعات خارجی می باشد. ..
239,800 ریال
جک پاور FS040جک یرق به صورت کابلی یا بصورت لحیمی می باشد. این مدل با اتصال به کابل و به سوکتی بر روی مادربرد متصل می شود و جریابانات برق که توسط شارژر وارد می شود را به دستگاه ورود می کند. برای اتصال جک برق ، تعویض این نوع جک برق ، بسیار آسان است. در خرید جک بهتر است تعداد پایه های آن حتما بررسی..
207,100 ریال
جک پاور FS481جک پاور به صورت کابلی یا بصورت لحیمی می باشد این مدل با اتصال به کابل و به سوکتی بر روی مادربرد متصل می شود و جریابانا برق که توسط شارژر وارید می شود را به دستگاه ورود می کند. برای اتصال جک برق. تعویض این نوع جک برق، بسیار آسان است. در خرید جک بهتر است تعداد پایه های آن حتما بررسی گ..
305,200 ریال
جک پاور FS224جک شارژ FS224 لپ تاپ این گونه است که از طریق پایه ها بر روی مادربرد لحیم می شود. روی مادربرد لپ تاپ هم یک سوکت برای اتصال این جک برق وجود دارد. تعویض این نوع جک برق ، بسیار آسان است زیرا با لحیم کردن روی برد کارش آغاز می شود. ورودی جریان برق از قسمت جک پاور انجام می شود. در انتخاب ج..
327,000 ریال
جک پاور FS816جک های لپ تاپ بخش‌های ورودی لپ تاپ ها محسوب می‌شوند که سایر لوازم و قطعات جانبی به آن متصل شده و ارسال و دریافت اطلاعات از طریق آن‌ها صورت می‌گیرد. جک‌های لپ تاپ بر روی برد به‌صورت محکم لحیم می‌شوند. اگر پین جک لپ تاپ و یا کل جک آسیب دیده است و هیچ..
381,500 ریال
جک پاور اچ پی 15-FS491جک پاور این‌گونه است با جک به صورت کابلی یا بصورت لحیمی می باشد این مدل با اتصال به کابل و به سوکتی بر روی مادربرد متصل می شود و جریانات برق که توسط شارژر وارد می شود را به دستگاه ورود می کند. برای اتصال جک برق. تعویض این نوع جک برق، بسیار آسان است.در خرید جک بهتر است ..
643,100 ریال
جک پاور FS331جک های لپ تاپ بخش‌های ورودی لپ تاپ ها محسوب می‌شوند که سایر لوازم و قطعات جانبی به آن متصل شده و ارسال و دریافت اطلاعات از طریق آن‌ها صورت می‌گیرد.پاور جک های موجود در لپ تاپ به دو شکل هستند؛ 1. نوع اول جک ها به صورت مستقیم بر روی مادربرد اصلی قرار داشته و ب..
534,100 ریال
جک پاور FS252جک برق لپ تاپ یک کانکتور الکتریکی است که وظیفه تامین جریان برق مستقیم برای لپ تاپ را بر عهده دارد. کانکتورهای DC از استانداردها و ابعاد مختلفی برخوردارند. بنابراین نمی توان DC Power Jack یک لپ تاپ را با جک پاور لپ تاپ های غیر مشابه جایگزین نمود. جک برق روی دستگاهی نصب شده که آن را ق..
370,600 ریال
جک پاور ایسر Aspire E1-571جک های لپ تاپ بخش‌های ورودی لپ تاپ ها محسوب می‌شوند که سایر لوازم و قطعات جانبی به آن متصل شده و ارسال و دریافت اطلاعات از طریق آن‌ها صورت می‌گیرد. جک برق همان جک شارژر لپ تاپ است که آداپتور لپ تاپ ، از طریق این پورت به دستگاه متصل می‌شود. با ات..
675,800 ریال
جک پاور FS003.1Aجک برق این گونه است: با جک به صورت کابلی یا بصورت لحیمی می باشد. این مدل جک ، مستقیم بر روی مادربرد لحیم می شود و جریان برق که توسط شارژر وارد می شود را به دستگاه ورود می دهد. برای اتصال جک برق ، تعویض این نوع جک برق ، بسیار آسان است. در خرید سوکت برق بهتر است تعداد پایه های آن ح..
163,500 ریال
نمايش 1 تا 20 از 355 (18 صفحه)

آیا تا به حال به جک های روی لپ تاپ خود توجه کرده‌اید؟ آیا تابه‌حال درباره ساختار و انواع آن چیزی شنیده‌اید؟ در این مقاله ما به معرفی انواع جک هایی که بر روی لپ تاپ ها وجود دارد می‌پردازیم و با انواع آن شما را آشنا می‌کنیم؛ مانند جک پاور، جک USB و جک لن. در ادامه به نکات مهمی که باید در نگهداری از پورت لپ تاپ رعایت کنید، به شما یادآوری می‌شود. همچنین عواملی که باعث خرابی جک ها در لپتاپ می‌شود موردبررسی قرار می‌گیرد. در انتهای مقاله هم نکاتی درباره تعویض جک لپ تاپ به شما گفته می‌شود. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

جک لپ تاپ

جک های لپ تاپ بخش‌های ورودی لپ تاپ ها محسوب می‌شوند که سایر لوازم و قطعات جانبی به آن متصل شده و ارسال و دریافت اطلاعات از طریق آن‌ها صورت می‌گیرد. جک لپ تاپ با نام‌های دیگری مانند (پورت لپ تاپ و سوکت لپ تاپ) نیز شناخته می‌شود. جک‌های لپ تاپ بر روی برد به‌صورت محکم لحیم می‌شوند.

جک های موجود در لپ تاپ به دو شکل هستند؛

 • نوع اول جک ها به‌صورت مستقیم بر روی مادربرد اصلی قرار داشته و بر روی آن لحیم شده‌اند.
 • نوع دیگر پورت های لپ تاپ بر روی بُردی جداگانه قرار دارند که از طریق یک فلت به مادربرد متصل می‌شوند که اصطلاحاً به آنها برد بچه پاور یا برد پاور نیز میگویند.

معرفی پورت های مختلف بر روی لپ تاپ

تنوع پورت هایی که در لپ تاپ ها وجود دارد بسیار متفاوت می‌باشد و انواع مختلفی دارد. پورتهای لپ تاپ شامل پورت یو اس بی، پورت شارژ یا جک برق (DC JACK) ، پورت هدفون، LAN ، HDMI میباشد همچنین در گذر زمان و با آمدن لپ تاپ های نسل جدید برخی پورت ها از روی لپ تاپ ها حذف و پورت های نسل جدید مانند پورت TYPE C که سرعت بالاتری هم دارند، جایگزین آنان شده است.

در ادامه به پورتهای متفاوتی که در ساختار لپ تاپ بکار رفته است، می پردازیم:

پورت برق (پاور) لپ تاپ

جک برق همان جک شارژر لپ تاپ است که آداپتور لپ تاپ، از طریق این پورت به دستگاه متصل می‌شود. با اتصال آداپتور به پورت پاور لپ تاپ، برق در لپ تاپ جریان پیداکرده و  باتری لپ تاپ را نیز شارژ می‌کند. جک های برق از نظر ظاهر و نوع اتصال می‌توانند متفاوت باشند.

 

عکس کانکتور لپ تاپبرند های لپ تاپنوع کانکتور
اپل، مایکروسافت
 لنوو، ایسوس، اچ پی، دل، ایسر، توشیبا، هواوی
TYPE-C
اپلMagSafe2
لنووLenovo usb
لنووmm 4.0*1.7
دل، اچ پی3,0*4,5 mm
ایسر1.7*5.5 mm
ایسر، ایسوس1.7*3.0 mm
ایسوس1.35*4.0 mm
ایسوس، ام اس آی
لنوو ، اچ پی، فوجیتسو، توشیبا
2,5*5.5 mm
دل، اچ پی5.0*7.4 mm

 

انواع پورت شارژر از نظر اتصال

پورت شارژر لپ تاپ ازنظر نوع اتصال به مادربرد انواع مختلفی دارد؛

 • نوع اول جک شارژر لپ تاپ این‌گونه است که با سیم به مادربرد متصل می‌شود. روی مادربرد لپ تاپ هم یک سوکت برای اتصال این جک برق وجود دارد. تعویض این نوع جک برق، بسیار آسان است.
 • نوع دیگر پورت شارژ لپ تاپ، نوع بدون سیم آن است. جک برق بی‌سیم لپ تاپ به‌صورت مستقیم به مادربرد وصل می‌شود و با لحیم در جای خود محکم قرارگرفته است. برای تعویض این جک پاور بی سیم لپ تاپ باید که ابزار و وسایل حرفه‌ای داشته باشیم. تعویض پورت پاور بی‌سیم بسیار سخت‌تر از نوع با سیم آن است.

پورت صدا لپ تاپ

از طریق پورت صدا اطلاعات صوتی تبادل می‌شود. در لپ تاپ های قدیمی‌تر، 2 پورت یعنی پورت هدفون و پورت میکروفون وجود داشت که جک هدفون به رنگ سبز و جک میکروفون نیز به رنگ قرمز بود؛ اما در لپ تاپ های جدید، این دو پورت در یک پورت تعبیه‌ شده‌اند که به آن جک 3.5 میلی‌متری صدا نیز میگویند.

پورت USB لپ تاپ

پورت یو اس بی (USB) پرکاربردترین پورت در لپ تاپ، کامپیوتر و سایر لوازم صوتی و تصویری است. در بسیاری از دستگاه‌های امروزی مانند اسکنر، دوربین، شارژر، پرینتر، ماوس و کیبورد جک USB قابل‌ مشاهده است. البته نسخه‌های متفاوتی از این پورت یو اس بی وجود دارد که رفته‌رفته سرعت انتقال اطلاعات در آن افزایش میاید.

 • پورت USB 2.0 لپ تاپ

USB یک درگاه ارتباطی است که در اغلب لوازم‌های الکترونیکی موجود در بازار بکار گرفته شده و برای اتصال لوازم جانبی گوناگون مانند ماوس و صفحه‌کلید مورداستفاده قرار می‌گیرد. سرعت انتقال در پورت یو اس بی 2.0 در حدود 480 مگابایت در ثانیه است.

 • پورت USB 3.0 لپ تاپ

نسل بعدی از پورت های USB، پورت های یو اس بی 3.0 هستند که همان‌طور هم‌میدانید اغلب به رنگ آبی روشن می‌باشند. سرعت انتقال در این نسخه حدود 10 برابر افزایش‌ یافته و به‌ سرعت حدود 5 گیگابایت بر ثانیه رسیده است. البته باید بدانید که پورت USB 2.0 و USB 3.0 با هم سازگار هستند و می‌توانید هرکدام را به نوع دیگری آن متصل نمایید.

 • پورت USB type-C لپ تاپ

جدیدترین نسل USB ها، تایپ سی است. این پورت ها در شکل‌های متفاوتی نسبت به نسل‌های قدیمی‌تر خود هستند و همچنین سرعت بسیار بالاتری در انتقال اطلاعات دارد. در زمان متصل شدن به پورت USB type C نگران اتصال اشتباه نباشد، از هر دو طرف شما امکان اتصال را دارید.

USB type-C

پورت لن (شبکه) لپ تاپ

پورت شبکه که نام دیگر آن پورت Ethernet می‌باشد، یک پورت برای اتصال به شبکه و چند سیستم به یکدیگر است. با کابل لن شما می‌توانید لپ تاپ خود را از طریق این جک به اینترنت متصل نمایید.

پورت HDMI لپ تاپ

پورت‌های اچ دی‌ام ای (HDMI) محبوب‌ترین خروجی برای اتصال به تلویزیون‌های خانگی، ویدئو پروژکتور و صفحه نمایش ها هستند. پورت HDMI صدا و تصویر را باکیفیت و سرعت بالایی انتقال می‌دهد. اگر دستگاهی که به لپ تاپ شما از طریق جک HDMI متصل می‌شود بلندگو داشته باشد، صدا نیز از آن پخش خواهد شد.

پورت VGA لپ تاپ

پورت وی جی‌ای (VGA) لپ تاپ نسل قدیمی خروجی‌ های ویدئویی هستند که از طریق این پورت، داده‌های تصویر به صورت آنالوگ به صفحه نمایش های خارجی انتقال داده می‌شود. جک VGA به دلیل اندازه بزرگی که دارد در لپ تاپ‌های نسل جدید حذف شده است. این پورت فقط تصویر را انتقال داده و هیچ صدایی در آن منتقل نمی‌شود.

پورت رم (SD Card)

این پورت در برخی لپ تاپ ها دیده می‌شود که یک حافظه رم از طریق آن به دستگاه متصل می‌شود. از این پورت برای اضافه کردن یک حافظه جانبی به دستگاه اضافه می‌شود.

نکات مهم در نگهداری از جک های لپ تاپ

موارد بسیار مهمی در این زمینه وجود دارد که شما باید آن را رعایت کنید تا جک های لپ تاپ شما خراب نشده و به مشکل نخورد؛

 • پورت ها را تمیز و خاک‌گیری نمایید.
 • در موقع متصل کردن سایر دستگاه‌ها و سیم‌ها به لپ تاپ، به نوع قرار گیری و محل اتصال آن توجه داشته باشید. رابط دیگری را اشتباهاً به پورت های دیگر متصل نکنید.
 • در زمان اتصال قطعات، از اعمال فشار بیش‌ از حد به پورت ها خودداری نمایید که امکان شکستگی و شل شدن در آنها وجود دارد.
 • جک های لپ تاپ به آب و مایعات بسیار حساس هستند و به‌راحتی خراب می‌شوند. علاوه بر پورت ها، مایعات می‌توانند باعث خرابی در بخش‌های اصلی لپ تاپ شما بشوند.

از کجا بفهمم که پورت لپ تاپم خراب شده است؟

ممکن است در حین کار با لپ تاپ خود متوجه شوید که وسیله جانبی متصل شده به پورت لپ تاپ شما، شناسایی نشده و یا اخطاری بابت شناخته نشدن وسیله جانبی میدهد. جهت اطمینان از خرابی پورت لپ تاپ بهتر است مراحل زیر را انجام دهید.

1. گاهی ممکن است به دلیل تداخل نرم افزاری، لپ تاپ شما پورت را شناسایی نکند. در این حالت بهتر است سیستم خود را یکبار ریست نمایید.

2. وسیله جانبی را که سیستم شما آن را شناسایی نمیکند با لپ تاپ یا کامپیوتر دیگر چک نمایید. گاها ممکن است وسیله متصل شونده دچار مشکل شده باشد.

3. در صورت عدم دسترسی به لپ تاپ یا کامپیوتر دیگر شما میتوانید با وسیله جانبی دوم و مشابه،توسط دستگاه شناسایی نمایید اگر آن وسیله شناسایی شد، خرابی از پورت نبوده و وسیله جانبی اولیه شما دچار مشکل شده است.

4. حال درصورتیکه تمام مراحل قبل را طی نمودید و لپ تاپ شما آن وسیله را شناسایی نکرد، میتوانید اطمینان حاصل نمایید که خرابی از سوکت لپ تاپ بوده و برای رفع مشکل خود باید به مرکز تعمیرات لپ تاپ مراجعه نمایید.

تعویض پورت لپ تاپ چگونه است؟

جک لپ تاپ می‌تواند به هر علتی خراب‌شده و نیاز به تعویض داشته باشد. جک های لپ تاپ به‌صورت محکم روی بُرد لحیم شده‌اند، جداسازی و تعویض آن‌ها کار آسانی نیست. برای تعویض جک لپ تاپ نیاز به تجهیزات حرفه‌ای و مهارت بالا است. اگر شما تجربه‌ای در این زمینه ندارید به شما توصیه می‌کنیم که به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه نمایید.

کلام آخر

در این مطلب ما به پورت های لپ تاپ اشاره کردیم و انواع آن را برای شما توضیح دادیم. در برخی از پورت ها هم نسل‌های متفاوتی وجود داشت که همه آن را برای شما تشریح کردیم. همچنین جدولی از انواع پورت های شارژر برای شما گردآوری شده است. در ادامه مطلب هم به نشانه هایی که یک پورت خراب می‌تواند داشته باشد اشاره نمودیم. نکاتی هم درباره تعویض پورت‌ها گفتیم که حتماً به آن توجه داشته باشید و اگر تخصصی در این زمینه ندارید از تعویض آن جدا خودداری کرده و به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه نمایید. امیدواریم این مطلب برای شما آموزنده بوده و اطلاعات شما بیشتر کرده باشد.

این محصول در حال حاضر در دسترس نیست. لطفا ایمیل و مشخصات خود را کامل کنید تا در صورت موجود شدن کالا سریعا شما را مطلع سازیم.

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات